داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 107275
 
تاثیر صادرات صیفی جات بر بازار داخلی
 
مسئولان وزارت جهادکشاورزی در پی ابراز نگرانی رئیس اتحادیه بارفروشان درباره بروز مشکل در تامین بازار داخلی در صورت از سرگیری صادرات گوجه فرنگی، سیب زمینی و هندوانه اعلام کردند که بازار داخلی تامین است و تنها مازاد تولید صادر می شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۱
مسئولان وزارت جهادکشاورزی در پی ابراز نگرانی رئیس اتحادیه بارفروشان درباره بروز مشکل در تامین بازار داخلی در صورت از سرگیری صادرات گوجه فرنگی، سیب زمینی و هندوانه اعلام کردند که بازار داخلی تامین است و تنها مازاد تولید صادر می شود.
به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر حسن صابری رئیس اتحادیه بارفروشان تهران در نامه ای به «قاسم نوده فراهانی» رئیس اتاق اصناف تهران نسبت به از سرگیری صادرات سیب زمینی، گوجه فرنگی و هندوانه به کشورهایی چون عراق هشدار داد و نوشت: اقلام مذکور مایحتاج اصلی مصرف خانوار ایرانی است و با در پیش داشتن ماه های محرم و صفر و افزایش تقاضا در این مدت و همچنین به علت آسیب دیدگی (گرما و آفت) در مورد سیب زمینی و گوجه فرنگی اگر تدبیری اتخاذ نشود، بازار دچار بحران برای مصرف کنندگان و کمبود اقلام فوق در سطح کشور خواهد شد.
«شاهرخ شجری» مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی در این باره در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی اظهار داشت: سیب زمینی و گوجه فرنگی مورد نیاز مصرفی کشور تامین است و ممنوعیتی در صادرات این محصولات نداریم.
وی اظهارداشت: چندی پیش عراق به دلیل افزایش تولیدات داخلی خود، واردات محصولات سبزی و صیفی از جمله سیب زمینی از ایران را ممنوع کرده بود که به تازگی این ممنوعیت برداشته شده است.
وی افزود: این موضوع مربوط به ایران نیست بلکه هر زمان محصولات تولیدی کشور عراق بازار داخلی خود را تامین می کند، برای دیگر کشورهای صادر کننده منع صادراتی ایجاد می کند.
به گفته شجری، اکنون عراق ورود سبزی و صیفی ایرانی را آزاد کرده است.

** دولت بر ورود کالاهای اساسی با ارز دولتی نظارت دارد
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی درباره احتمال سوء استفاده برخی با صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی به دلیل افزایش نرخ ارز و حتی صادرات مجدد کالاهای وارداتی با ارز رسمی گفت: به دلیل نوسان نرخ ارز آزاد و رسمی ممکن است برخی سوء استفاده هایی از این موضوع داشته باشند اما دولت تمامی تلاش خود را به کار بسته تا از صادرات بی رویه محصولات کشاورزی و مواد غذایی مورد نیاز داخلی جلوگیری کند.
شجری به اعمال ممنوعیت صادرات برخی کالاها اشاره کرد که بر اساس آن بیش از 18 کالای اساسی مورد نیاز کشور از جمله شیرخشک، چای خشک، گندم، جو، یونجه، علوفه ، کاه و کلش و روغن در فهرست ممنوعیت صادرات قرار گرفته است.
وی اظهارداشت: در مورد کالاهای اساسی که با نرخ ارز دولتی به کشور وارد می شوند نیز دولت پایش و نظارت های لازم را از بدو ورود کالا تا زمانی که به دست مصرف کنندگان برسد، انجام می دهد و نگرانی در خصوص صادرات کالاهای اساسی نداریم.
به گفته شجری؛ فرایند کنترل و نظارت ها به گونه ای است که کالایی نمی تواند با ارز دولتی وارد و با ارز آزاد از کشور خارج شود.
وی از برگزاری نشستی با تولیدکنندگان رب گوجه فرنگی در روزهای اخیر خبر داد که در آن مسئولان دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی، صنایع تولید رب گوجه فرنگی و سندیکای کنسرو ایران حضور داشتند و قرار شد مشکل فعلی این صنایع برای تهیه گوجه فرنگی برطرف شود.
به گفته وی، پیشنهادهای مطرح شده در این نشست برای پیگیری و اجرا به دفتر بازرگانی وزارت جها کشاورزی ارسال شده است.

** کمبودی در تامین گوجه فرنگی و سیب زمینی داخلی نداریم
«حسین اصغری» مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهادکشاورزی نیز در گفت و گو با ایرنا میزان تولید گوجه فرنگی و سیب زمینی کشور را کافی دانست و گفت: کمبودی در تامین نیاز داخلی این محصولات نداریم زیرا تولید گوجه فرنگی امسال کاهشی نداشته است.
وی اظهار داشت: در سال زراعی 96 - 97 تولید گوجه فرنگی پنج میلیون و 500 هزارتن گوجه فرنگی در سطح زیرکشت 122 هزار و 281 هکتار پیش بینی شده که از این میزان 2 میلیون و 381 هزارتن گوجه فرنگی در سطح 59 هزارو 51 هکتار مربوط به طرح استمرار و کشت بهاره و 3 میلیون و 112 هزارتن محصول در سطح 63 هزارو 222 هکتار مربوط به کشت تابستانه است.
وی اضافه کرد: در بحث صادرات نیز سال گذشته حدود 532 هزارتن گوجه فرنگی به ارزش 154.5 میلیون دلار و 134 هزارتن رب گوجه فرنگی به ارزش 189.5 میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده است.
به گفته وی، در پنج ماهه سال 1397 نیز نزدیک 306 هزارتن گوجه فرنگی به ارزش 112 میلیون دلار و 48 هزارتن رب گوجه فرنگی به ارزش 68 میلیون دلار به کشورهای هدف عراق، افغانستان و حاشیه خلیج فارس صادر شده است.
وی مصرف سرانه گوجه فرنگی تازه خوری و (سس و رب گوجه فرنگی فراوری شده) را برای هر ایرانی حدود 50 کیلوگرم برآورد کرد.
مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهادکشاورزی درباره تولید سیب زمینی گفت: برای سال زراعی 96 - 97 حدود چهار میلیون و 930 هزارتن سیب زمینی در سطح 141 هزار و 402 هکتار پیش بینی تولید شده که از این میزان سه میلیون و 300 هزارتن در سطح زیرکشت 97 هزار و 100 هکتار سیب زمینی کشت پاییزه و یک میلیون 627 هزارتن در سطح 64 هزارو 302 هکتار در طرح استمرار و بهاره تولید شود که بخش عمده آن محقق شده است.
وی میزان صادرات سال گذشته را بیش از 610 هزارتن سیب زمینی عنوان کرد و افزود: در پنج ماهه امسال 148 هزارتن سیب زمینی به ارزش 50 میلیون دلار صادر شده به کشورهای عراق و افغانستان صادر شده است.
مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهادکشاورزی سرانه مصرف سیب زمینی تازه خوری و فرآوری شده در کشور را بین 43 تا 45 کیلوگرم اعلام کرد.
وی به مردم اطمینان داد هیچ مشکلی در تولید و تامین بازار داخلی سیب زمینی وجود ندارد.
به گفته وی، اکنون هرکیلوگرم گوجه فرنگی بین 1000 تا 1500 توما ، سیب زمینی حدود 1200 تومان و پیاز 550 تومان از کشاورزان خریداری می شود که با قیمت بازار تفاوت زیادی دارد.
اصغری تصریح کرد: شاخص های زیادی از جمله چرخه دلالی و حق العمل کاری روی قیمت تمام شده محصولی که به بازار می شود، تاثیرگذار است؛ به طور مثال روی قیمتی که از کشاورز خریداری می شود بین 7 تا 10 درصد حق العمل کاری توسط دلالان دریافت می شود ضمن آنکه در بیشتر موارد هزینه حمل و نقل بار به عهده کشاورزان است و بنابراین کشاورز سود چندانی نمی برد.
به گزارش ایرنا، مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی هفدهم شهریور ماه جاری نیز از راه اندازی سامانه ای برای رصد و برآورد تولید سه محصول اصلی و پرمصرف پیاز، گوجه فرنگی و سیب زمینی خبر داده بود که می تواند در کنترل بازار و کاهش ضایعات این محصولات نقش بسزایی داشته باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵