کد مطلب: 83757
 
از تغییر موضع رسانه های منتقد تا تعویق سفر روحانی به بندرعباس
افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس؛ شاید وقتی دیگر
 
پنجشنبه این هفته قرار بود طلسم پالایشگاه ستاره خلیج فارس شکسته شده و در سفر رییس جمهور به بندرعباس، بزرگترین پالایشگاه ایران افتتاح شود. اما مناظره انتخاباتی ۶ کاندیدای ریاست جمهوری، این افتتاحیه را به تعویق انداخت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۱
پنجشنبه این هفته قرار بود طلسم پالایشگاه ستاره خلیج فارس شکسته شده و در سفر رییس جمهور به بندرعباس، بزرگترین پالایشگاه ایران افتتاح شود. اما مناظره انتخاباتی ۶ کاندیدای ریاست جمهوری، این افتتاحیه را به تعویق انداخت.
به گزارش نکونیوز، برخی منابع نزدیک به دولت از مخالفت حسن روحانی و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و نامزد انتخابات ریاست جمهوری از برگزاری مناظره در روز جمعه هفته جاری خبر داده بودند. هرچند که دلیلی برای این مخالفت اعلام نشده بود. محمد شریعتمداری رییس ستاد انتخاباتی روحانی، امروز گفت: براساس برنامه قبلی قرار بود سفر رئیس جمهوری روز پنجشنبه این هفته انجام شود و اقدام ها و برنامه‌ریزی‌های لازم نیز در این زمینه انجام شده بود. اما به دلیل تغییر زمان تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری که براساس تصمیم متولیان برگزاری انتخابات صورت گرفت و قرار است نخستین مرحله مناظره‌های تلویزیونی در روز جمعه هفته جاری انجام شود، به ناچار زمان این سفر تغییر کرد. شریعتمداری افزود: رئیس جمهوری از مدت‌ها قبل برای سفر به هرمزگان و دیدار با مردم خونگرم و شریف این استان ابراز تمایل کرده بودند و برنامه‌ ریزی لازم نیز انجام شد، اما با توجه به تغییر برنامه‌ های انتخاباتی و زمان مناظره تلویزیونی این سفر با تأخیر انجام می ‌شود.
سفر به بندرعباس، پس از سفر به عسلویه و افتتاح ۵ فاز پارس جنوبی و ۴ پروژه پتروشیمی و بهره برداری از لایه نفتی پارس جنوبی، دومین سفر رییس جمهور برای راه اندازی یک پروژه عظیم نفتی محسوب می شد. هرچند که افتتاح این پروژه هم همزمان با شمارش معکوس برای راه اندازی آن با تغییر مواضع رسانه های منتقد دولت در قبال آن همراه شد.
رسانه های منتقد دولت تا هفته گذشته به دلیل تاخیر در راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، به انتقاد از دولت می پرداختند و آمارهایی از میزان درصد پیشرفت این پروژه به تفکیک پیش از آغاز به کار دولت روحانی و پس از آن ارائه می دادند تا اثبات کنند این پروژه در دولت فعلی دچار تاخیر شده است. هرچند که برنامه زمان بندی اولیه این پروژه، بهره برداری این پروژه طی پنج سال – سال ۸۵ تا ۹۰ – بود، اما افتتاح آن بارها به تاخیر افتاد که یکی از دلایل اصلی این تاخیرها را می توان تحریم های بین المللی علیه ایران دانست. پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، تحریمها هنوز پابرجا بود و پس از گذشته بیش از دو سال، با لغو تحریمها زمینه برای سرعت گرفتن اجرای پروژه فراهم شد. اما همچنان پروژه از برنامه زمان بندی شده عقب بود و همین امر زمینه ساز انتقادات متعددی توسط منتقدان دولت شد. آنها طی یک سال اخیر بارها دولت را به تاخیر در اجرای پروژه متهم کردند اما طی هفته های اخیر با نزدیک شدن به زمان افتتاح این پروژه که ایران را در بنزین خودکفا می کند، افتتاح قریب الوقوع این پروژه را نمایشی انتخاباتی توصیف کردند. چنین موضعی را آنها در زمان افتتاح پروژه های واقع در پارس جنوبی هم اتخاذ کرده بودند. این درحالیست که رییس جمهور صرفا پروژه های تکمیل شده را افتتاح کرد و حتی دو پروژه پتروشیمی که درصد بسیار کمی تا تکمیل آن باقی مانده، به دلیل مخالفت رییس جمهور از لیست افتتاحیه ها خارج شد تا شائبه تبلیغاتی بودن این افتتاحیه ها به کمترین حد کاهش یابد.
اما در مورد پالایشگاه ستاره خلیج فارس نکته جالب آنجاست که از زمانی که سردار جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از این پروژه بازدید و از تلاشهای قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در تکمیل این پروژه قدردانی کرد، منتقدان تاخیر در اجرای این پروژه، مواضع قبلی خود را فراموش کردند و صرفا به تقدیر از عملکرد قرارگاه خاتم در تکمیل این پروژه پرداختند و آماده شدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای افتتاح، به تیتر اول این دسته از روزنامه ها و خبرگزاری های مخالف دولت روحانی تبدیل شد! گویی تاخیرها حاصل عملکرد دولت است و افتتاح پروژه حاصل تلاش گروهی دیگر. به هر حال افتتاح فاز اول این پروژه بزرگ، به تاخیر افتاده و مشخص نیست با توجه به فشردگی برنامه های رییس جمهور به عنوان یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، این پروژه چه زمانی به افتتاح رسمی برسد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵