کد مطلب: 11422
 
ماه دسامبر
تولید نفت عربستان به پایین ترین سطح در ۱۹ ماه گذشته رسید
 
شانا- بنابر گزارش سازمان ابتکار داده های نفتی (جودی) تولید نفت خام عربستان در ماه دسامبر نسبت به ماه پیش از آن (نوامبر) ۴.۸ درصد کاهش یافت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۵۸
به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، سازمان ابتکار داده های نفتی اعلام کرد: عربستان سعودی در ماه دسامبر روزانه ۹ میلیون و ۳۰ هزار بشکه نفت خام تولید کرده است که این رقم نسبت به ماه پیش از آن ۴.۸ درصد افت نشان می دهد.

آمارهای مربوط به تولید نفت عربستان به همراه میعانات گازی است، اما تولید مایعات گازی شامل رقم تولید روزانه نفت این کشور نمی شود.

بر پایه این گزارش، عربستان سعودی در ماه دسامبر روزانه هفت میلیون و ۶۰ هزار بشکه نفت به بازارهای جهانی صادر کرد که این رقم در مقایسه با ماه نوامبر ۱.۳ درصد کاهش نشان می دهد.

مصرف نفت خام نیروگاه های تولید برق عربستان در ماه دسامبر روزانه ۳۰۳ هزار بشکه بود که این رقم به پایین ترین سطح از ۱۰ ماه گذشته رسیده است، که این مقدار نسبت به مشابه سال گذشته ۲۹ درصد افت نشان می دهد.

عربستان سعودی که بخش عمده مصرف داخلی نفت خام خود را صرف تامین خوراک نیروگاه های تولید برق و تاسیسات تصفیه آب می کند، در نظر دارد به منظور کاستن از مصرف داخلی نفت خام و تلاش برای تثبیت توان صادراتی خود، مصرف گاز طبیعی خود را به عنوان جایگزینی برای خوراک نیروگاه های برق افزایش دهد.

بر اساس برآورد آژانس بین المللی انرژی، عربستان سعودی بیشترین مصرف سرانه نفت در جهان را دارد به طوری که مصرف سرانه این کشور ۳۵ بشکه نفت در سال است و سالانه ۶۱ میلیارد دلار بابت سوخت یارانه می پردازد.

آژانس بین المللی انرژی هم اکنون با عربستان سعودی برای تدوین سیاست های انرژی همکاری می کند و تمرکز اصلی بر رعایت استاندارهای بهینه سازی مصرف سوخت در بخش ساختمان سازی، لوازم خانگی و حمل و نقل است.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵