کد مطلب: 92342
 
سال۱۳۹۸، زمان خداحافظی با مشعل سوزی در پارس جنوبی
 
مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران گفت: پیش بینی می کنم تا پایان سال ۱۳۹۸، آزمایش ها روی فلرهای آزمایشی که خاموش کرده ایم، به پایان و شمار فلرها به حداقل برسد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۰
مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران گفت: پیش بینی می کنم تا پایان سال ۱۳۹۸، آزمایش ها روی فلرهای آزمایشی که خاموش کرده ایم، به پایان و شمار فلرها به حداقل برسد.
به گزارش ایرنا, مشعل در طراحی قدیمی پالایشگاه ها از ضرورت های واحدهای عملیاتی محسوب می شد؛ به طوری که شرکت های پالایشی که سال ها پیش طراحی، اجرا و نصب شده اند این ویژگی را دارند و در شرایط اضطراری و وضعیت خاصی که از نظر فرآیندی در پالایشگاه به وجود می آید و به تخلیه آنی گازهای مجموعه پالایشگاه برای عبور از بحران نیاز است، عمل می کنند.
پالایشگاه ها از طریق مشعل سوزی می توانند گازهای مازاد را تخلیه و آن را بسوزانند. مشعل ها با شعله ای کوچک برای زمان اضطراری و قرارگیری در شرایطی آماده نگه داشته می شوند که نیاز است گازهای مازاد داخل پالایشگاه برای حفظ ایمنی آن مجموعه پالایشی تخلیه شود.
زمانی که مشکل ایمنی پیش می آید، این گاز باید به سرعت از طریق مشعل ها تخلیه و سوزانده شود. در زمان راه اندازی و در سرویس قرار گرفتن پالایشگاه، تعمیرات اساسی و شرایط تعمیراتی پیش بینی نشده نیز به این مشعل ها نیازمند است.
مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران درباره طرح کاهش نیم واحد درصدی هدر رفت گاز طبیعی از گاز فرآورش شده به نشریه وزارت نفت (مشعل) گفت: این فرصت را داشتیم که از کشورهای بزرگ صاحب فناوری در این بخش، الگوبرداری کنیم.
«غلامرضا بهمن نیا» افزود: برای راه اندازی و خارج از سرویس قرار دادن واحدها تلاش کردیم میزان مشعل سوزی را به حداقل برسانیم و این میزان در برخی موارد نیز به صفر رسیده است.
بهمن نیا ادامه داد: در پالایشگاه ها از الگوهای بسیار خلاقانه و ابتکاری داخلی بهره برده ایم. چندی پیش یکی از مشعل های فاز یک پارس جنوبی خاموش شد. در این طرح از فناوری کاهش گازهای مازاد در مبدا استفاده کردیم و کمپرسورهای فشارافزا را نیز کاهش دادیم. این فناوری بسیار مبتکرانه در فاز یک پارس جنوبی اجرا شد و برای فازهای دیگر نیز در برنامه قرار دارد.
مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران گفت: با بهره گیری از فناوری بازگشت گاز مازاد به فرآیند خوراک، طرحی برای فازهای ۲ و ۳ طراحی و در فاز ۱۲ نیز طرحی تعریف شده است که مراحل نهایی طراحی را طی می کند. براین اساس گازهای مازادی که در شرایط نرمال سوزی قرار دارند، به عنوان خوراک پالایشگاه مصرف می شوند.
بهمن نیا اضافه کرد: در پارس جنوبی مشعل سوزی نرمال را که در طراحی اولیه لحاظ شده است، نیز به حداقل رسانده ایم. در مرحله نخست و در حرکتی خودجوش و مهندسی از سوی متخصصان داخلی، شاهد کاهش۷۰ درصدی مشعل سوزی بوده ایم.
وی بیان داشت: در مرحله دوم نیز طرح هایی به صورت آزمایشی در فازهای ۲ و ۳ اجرا می شود و به دیگر پالایشگاه ها تعمیم می یابد. پیش بینی می کنم تا پایان سال ۱۳۹۸، آزمایش های خود را روی فلرهای آزمایشی که خاموش کرده ایم، به پایان و شمار فلرها را به حداقل برسانیم.
مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران گفت: مشعل سوزی در پنج پالایشگاه نخست پارس جنوبی از ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب در هفته که در طراحی دیده شده، به ۶ میلیون مترمکعب در هفته رسیده است.
وی افزود: در پارس جنوبی فعالیت های زیادی در خصوص جلوگیری از انتشار گازها، همکاری با سازمان های محلی، کاشت درخت در جنگل های حرا، توسعه فضای سبز و جلوگیری از تخریب محیط زیست انجام شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵