کد مطلب: 12782
 
قیمت نفت خام در سطوح بالای ۱۰۰ دلار تثبیت می شود
 
شانا - وزیر نفت آنگولا از تثبیت قیمت های جهانی نفت خام در سطوح بیش از ۱۰۰ دلار برای هر بشکه در سال جاری میلادی خبر داد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۵۹
به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، خوزه ماریا بوتلهو دی واسکنسیلوس اعلام کرد: با وجود تحولات در بازار نفت، تمام نشانه ها حاکی از آن است که قیمت های جهانی نفت خام در کل سال ۲۰۱۳ در سطوح بالای ۱۰۰ دلار برای هر بشکه باقی می ماند.

میانگین قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال در سال جاری میلادی ۱۱۳ دلار و ۲۶ سنت برای هر بشکه، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۲، ۱۱۱ دلار و ۶۶ سنت برای هر بشکه بوده است.

بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول، میانگین قیمت نفت خام شاخص های برنت، دبی و دبلیو تی آی آمریکا در سال جاری میلادی به میانگین ۹۹ دلار و ۱۷ سنت برای هربشکه و در سال ۲۰۱۴ به میانگین ۹۶ دلار و ۷۸ سنت برای هر بشکه می رسد.

آنگولا هم اکنون با تولید روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام پس از نیجریه، دومین تولید کننده بزرگ نفت خام قاره آفریقا و یکی از اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) به شمار می آید.

واسکنسیلوس در باره بررسی سهمیه های تولید جداگانه کشورهای عضو اوپک در نشست مه ماه سال جاری در وین اتریش گفت: هر گونه بررسی درباره سهمیه تولید جداگانه اعضای اوپک به شرایط بازار نفت بستگی خواهد داشت.

وی افزود: فراتر رفتن روزانه حدود یک میلیون بشکه ای تولید نفت خام اعضای اوپک از سقف تولید روزانه ۳۰ میلیون بشکه اوپک بر قیمت های جهانی این ماده تاثیری نداشت.

اعضای اوپک در نشست ١٦٢ این سازمان در وین اتریش بار دیگر تصمیم گرفتند سقف تولید روزانه ٣٠ میلیون بشکه توافق شده در نشست دسامبر ٢٠١١ را همچنان ثابت نگه دارند.

نشست بعدی اعضای اوپک به منظور بررسی سیاسیت های تولید نفت این سازمان ٣١ مه سال آینده میلادی (١٠ خرداد ١٣٩٢) در وین اتریش برگزار می شود.

بر اساس تازه ترین برآورد ماهانه اوپک به نقل از منابع ثانویه، تولید نفت خام ١٢ عضو اوپک در ماه فوریه به ٣٠ میلیون و ٣١١ هزار بشکه در روز رسید که این مقدار در مقایسه با ژانویه، روزانه ٧٤هزار و ٤٠٠ بشکه رشد نشان می دهد.

وزیر نفت آنگولا همچنین اعلام کرد: آغاز پروژه ۱۰ میلیارد دلاری تولید گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) آنگولا که قرار بود بیش از یک سال پیش به بهره برداری برسد، از اکتبر ۲۰۱۲ به دلیل مسائل فنی و مهندسی پس از نتایج آزمایش غیر منتظره به تاخیر افتاده است.

باپتیستا سامبه، عضو هیئت مدیره شرکت اکتشاف و تولید سان آنگول (شرکت ملی نفت آنگولا) در فوریه گذشته اعلام کرده بود: پروژه ال ان جی آنگولا ظرف چهار تا ۶ ماه آینده تکمیل می شود سپس درباره صدور نخستین محموله ال ان جی این کشور نیز تصمیم گیری می شود.Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵