کد مطلب: 53191
 
برداشت بازار انرژی از سفر پادشاه عربستان به آمریکا چه بود؟
پیام های نفتی دیدار شاه سلمان و اوباما
 
ایالات متحده با شتاب روزافزونی درحال تبدیل شدن به مهم ترین و بزرگترین تولید گننده نفت خام جهان است در حالی که در دهه های گذشته، عربستان سعودی بزرگترین تولید کننده نفت یا دست کم دارای بزرگترین ظرفیت خالی برای رسیدن به این مقام محسوب می شده است. بنابراین با وجود نوسانات شدید بهای نفت، مسئله بسیار غافلگیر کننده این بود که در دیدار شاه سلمان بن عبدالعزیز آل سعود و باراک اوباما، نفت در آخرین و کم اهمیت ترین اقلام دستور کار این ملاقات قرار داشت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۳۳
ایالات متحده با شتاب روزافزونی درحال تبدیل شدن به مهم ترین و بزرگترین تولید گننده نفت خام جهان است در حالی که در دهه های گذشته، عربستان سعودی بزرگترین تولید کننده نفت یا دست کم دارای بزرگترین ظرفیت خالی برای رسیدن به این مقام محسوب می شده است. بنابراین با وجود نوسانات شدید بهای نفت، مسئله بسیار غافلگیر کننده این بود که در دیدار شاه سلمان بن عبدالعزیز آل سعود و باراک اوباما، نفت در آخرین و کم اهمیت ترین اقلام دستور کار این ملاقات قرار داشت.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، به یمن عرضه فراوان نفت در بازار و کاهش درصد واردات نفت خام امریکا از 55 درصد به 27 درصد، اوباما دیگر مجبور نبود در برابر شاه عربستان زانو بزند و ادای احترام کند. با این حال برداشت ها و نتایج زیادی از این دیدار و روابط مرتبط با انرژی این دو کشور، در بازار جهانی نفت قابل رؤیت است.
نخست این که دولت سعودی به حمایت بی رغبتانه خود از برجام و حمایت بیشتر از امکان تصویب این توافق و اعطای مجوز صادرات بیشتر نفت ایران ادامه داد. بیانیه مشترک منتشره پس از این دیدار حاوی این مطلب بود که ریاض، برجام را در صورت اجرای صحیح برای منطقه مفید می داند. ریاض مدت ها نگرانی خود از توافق هسته ای را مطرح می کرد اما امروز به این تیجه رسیده است که این توافق در واشنگتن دیگر جای بحث و گفت و گو ندارد.
همچنین این بیانیه مشترک حاوی حمایت از عضو کلیدی دیگر
در خصوص مسائل مربوط به سرمایه گذاری باید گفته شود که در جلسه تجاری وزرای سعودی در واشنگتن، علی النعیمی وزیر نفت عربستان، غایب بزرگ اجلاس بود. مقامات رسمی عربستان در این سفر به زحمت تلاش می کردند اثبات کنند که سقوط قیمت نفت صدمه ای به چشم انداز اقتصادی این کشور وارد نخواهد کرد و نباید تأثیری بر سرمایه گذاری های امریکا در این کشور داشته باشد
اوپک یعنی عراق و تلاش های نخست وزیر «حیدر العبادی» برای اصلاحات ضد تجزیه ای او بوده است. واشنگتن مدت هاست که از عربستان خواسته است تا حمایت جهان عرب سنی را از دولت مرکزی بغداد به نمایش بگذارد.
پیش از این مشاور امنیت ملی، Ben Rhodes توضیح داده بود که مسائل مربوط به نفت طبق یک روال معین مورد مذاکره قرار می گیرند و وی طرفدار اولویت طرح این مسائل در این دیدار نمی باشد. اما غیاب مسائل نفتی در بیانیه مشترک دو کشور می تواند بدین معنی باشد که در این خصوص فضای اندکی برای اقدام هماهنگ یا حتی مواضع مشترک وجود دارد.
تنها امور مربوط به انرژی که توسط اوباما در بدو ورود پادشاه عربستان مطرح گردید، اشاره به تمایل او برای حمایت از عربستان در خصوص انرژی پاک، دانش و تغییرات آب و هوایی بود. پادشاهی عربستان مدت های طولانی است که تمایل لفظی خود برای سرمایه گذاری با هدف دور شدن از اقتصاد به شدت متکی به نفت را اعلام می کند.
ایالات متحده همانند دیگر کشورهای توسعه یافته به دنبال سرمایه گذاری در بخش انرژی پاک است. وزیر تجارت امریکا Pitzker، سال گذشته ضمن دیدار از عربستان، بخش اعظم دستور کاری اش سرمایه گذاری در انرژی پاک و افزایش راندمان انتقال نیرو بوده است.
هر چند تحلیل گران معتقدند امریکا باید عربستان را تحت فشار بگذارد تا تضمین بدهد که برنامه های هسته ای اش دچار انحراف به سوی اهداف تسلیحاتی نخواهد شد، نشانه های اندکی از تمایل کاخ سفید به این مطلب مشاهده می شود. Rhodes در یک جلسه مطبوعاتی ضمن رد این گونه پیش بینی ها اعلام کرد سعودی ها هرگز تمایلی برای حرکت در این جهت از خود نشان نداده اند.
با این حال به نظر می رسد این برداشت Rhodes با صداهایی که از عربستان شنیده می شود مطابقت ندارد. هم چنین این نظر مخالف گفته های Dennis Ross یکی از اعضای سابق دولت اوباما در سال 2009 است مبنی بر این که شاه سابق عربستان در یک ملاقات با او گفته بود اگر ایرانی ها به بمب اتمی دست یابند، ما هم بمب هسته ای خواهیم داشت.
در خصوص مسائل مربوط به سرمایه گذاری باید گفته شود که در جلسه تجاری وزرای سعودی در واشنگتن، علی النعیمی وزیر نفت عربستان، غایب بزرگ اجلاس بود. مقامات رسمی عربستان در این سفر به زحمت تلاش می کردند اثبات کنند که سقوط قیمت نفت صدمه ای به چشم انداز اقتصادی این کشور وارد نخواهد کرد و نباید تأثیری بر سرمایه گذاری های امریکا در این کشور داشته باشد.
ورود مسائل تغییرات اقلیمی در دستورکار ملاقات کاخ سفید، به نوعی یک غافلگیری دقیقه نود بود و بیانیه مشترک دوجانبه متضمن این مطلب بود که رهبران دو کشور در خصوص چالش های اقلیمی، تبادل نظر کرده و موافقت کرده اند تا با همکاری به اهداف مذاکرات پاریس جامه عمل بپوشانند.
در پایان باید گفته شود که به نظر می رسد کاخ سفید به این نتیجه رسیده است که پشتوانه کافی برای بی توجهی به پیشینه نفتی عربستان سعودی را دارد؛ اما واضح است که روابط دو کشور در سایه مسائل مربوط به انرژی و تأثیرگذار بر بازار جهانی نفت، ادامه خواهد یافت.
ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
منبع: Forbes
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵