داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 11421
 
ریشه مشکلات اقتصادی کشور سیاسی است
 
نائب رئیس مجلس گفت: مشکلات اقتصادی کشورمان مانند افزایش نرخ ارز ریشه در چالش های اقتصادی ندارد بلکه ریشه های آن سیاسی است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۵۶
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سیدمحمدحسن ابو‌ترابی‌فرد نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری که شب گذشته (شنبه ۲۸ بهمن ماه) با هدف پرداختن به سخنان دیروز مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه خداوند ما را قدردان دو نعمت ویژه نشات گرفته از اسلام بدارد، گفت: این دو نعمت، یکی نعمت ملت و دیگری نعمت رهبری است که البته ایشان هم برآمده از متن جامعه و ملت است. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این ایام شکوه دو نعمت یاد شده را دیدیم، خاطرنشان کرد: ۲۲ بهمن اوج عقلانیت و درایت سیاسی، دین‌باوری، تعهد به اسلام و آموزه‌های اسلامی، پیوند با نظام اسلامی و عمود خیمه نظام رهبری معظم انقلاب و اوج ستیز با نظام سلطه به سردمداری آمریکا بود.
ابوترابی‌فرد ۲۲ بهمن را همانند یک آیینه شفاف دانست و با بیان اینکه این روز زیبایی‌هایی را برای جهانیان به نمایش گذاشت، تصریح کرد: بعد از این حماسه و به فاصله اندکی شاهد بیانات مهم و کلیدی مقام معظم رهبری بودیم.
نماینده اصولگرای مجلس با بیان اینکه رهبری کلید واژه حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن است، اظهار داشت: ما امروز این کلید واژه را در مواضع روشن ایشان ملاحظه و مشاهده کردیم.
وی با اشاره به اینکه اسلام تاکید دارد رهبری جامعه باید در دست صالح‌ترین فرد باشد، تصریح کرد: این ویژگی در پیامبر اعظم(ص)، پیشوایان معصومین و در غیبت امام زمان(عج) در چهره فقیه عادل، شجاع و... تجلی یافته است.
ابوترابی‌فرد ‌در همین زمینه گفت: این تاکید برای آن است که ما در مقاطع حساس حاصلش را ببینیم؛ سخنان رهبر معظم انقلاب تذکرات دقیق مبتنی بر عدالت بود که با رصد دقیق رفتار مسئولان بیان شد که نامه‌های روسای قوه قضائیه و مقننه بیانگر این واقعیت است.
وی ادامه داد: همه دوستان شهادت می‌دهند که این سخنان منطبق بر واقعیت‌ها و جهت‌گیری صحیح برای رسیدن به نقاط قوت بوده و هماهنگ شدن حداکثری مسئولان و مردم با رهبری معظم نظام که در واقع هماهنگی با آموزه‌های دینی و اسلامی است را گوشزد می‌کند.
نائب رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نامگذاری سال ۸۶ به نام «وحدت ملی و انسجام اسلامی»، گفت: رهبری با این نامگذاری ۲ راهبرد را تعریف کردند؛ یکی راهبرد وحدت که تعیین کننده نقشه راهی است که زمینه انسجام و وحدت ملی را فراهم می‌آورد که زیر سایه آن می‌توانیم به یک قدرت تبدیل شویم.
وی اضافه کرد: راهبرد دوم انسجام اسلامی است که قلمرو خارجی را تعیین می‌کرد و همین راهبرد بود که امروز ما را به یک قدرت برابر نظام سلطه تبدیل کرده است.
ابوترابی‌فرد افزود: ما کاملا آمریکا را با یک وحدت و انسجام در عراق مهار کردیم و با متوقف کردن ۲ چرخ لشکر زرهی‌اش آنها را با ذلت مجبور به خروج کردیم؛ در لبنان برابر اتحاد رژیم صهیونیستی، آمریکا و همپیمانانشان ابتدا آنها را مهار و بعد مجبور به قبول آتش بس و عقب‌نشینی کردیم که همین موضوع در غزه رخ داد و در سوریه هم در حال رخ دادن است.
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه ریشه اینها به انسجام اسلامی باز می‌گردد، تصریح کرد: در این شرایط ما با نگاه به ایده‌های انقلاب در مسیر تحقق آنها قدم برداشتیم که انصافا به پیروزی‌های بزرگی دست یافتیم.
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در طول ۳۴ سال عمر خود تمام تهدیدها را بدون استثنا به فرصت تبدیل کرد، گفت: دفاع مقدس، فتنه و تحریم‌ها و مسائل منطقه و... از جمله این موارد است؛ بالاخره تهاجم آمریکا و صهیونیست‌ها به لبنان یک تهدید است اما این تهدید به یک فرصت طلایی مبدل شد، یعنی مقاومت اسلامی از درون این تهدید متولد شد.
ابوترابی‌فرد ادامه داد: تهاجم صهیونیست‌ها به غزه یک تهدید بزرگ است اما این جمهوری اسلامی است که اولا انسجام ملی را خلق می‌کند و بعد با حمایت از غزه آنها را به یک سد برابر رژیم صهیونیستی تبدیل می‌کند.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در همین راستا افزود: ما در داخل هم پیروزی خلق کردیم و تمام تهدیدها به فرصت تبدیل شد؛ اگر تهدید تحریم و سخنان دور از خرد مسئولان آمریکا نبود ۲۲ بهمن که یک فرصت طلایی محسوب می‌شود اینگونه رقم می‌خورد؟ آیا این فرصت طلایی ثمره این تهدید نبود؟
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بودجه امسال گفت: در این بودجه عملکرد ما نزدیک به ۱۰۰ یا ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بود که از این رقم بیش از ۹۵ هزار میلیارد تومان بودجه جاری است، یعنی تمام بودجه ما که قسمت عمده آن نفت است در بودجه جاری لحاظ شده است با اینکه در برنامه چهارم باید رابطه بودجه با نفت قطع شود اما اکنون تحریم یک فرصتی را برای ما خلق کرده تا با هماهنگی دولت و مجلس تلاش کنیم با مدیریت هزینه‌های جاری و با افزایش درآمدهای غیرنفتی رابطه بودجه ۹۲ با درآمدهای نفتی را به حداقل کاهش دهیم. ابوترابی‌فرد اضافه کرد: این اقدام برای اقتصاد کشور بسیار مثبت خواهد بود؛ البته ما نگرانیم اما باید دانست افزایش نرخ دلار ریشه‌های اقتصادی نداشته و ریشه‌های سیاسی دارد.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران امروز کمترین بدهی خارجی را دارد، تصریح کرد: مشکلات اقتصادی کشورمان مانند افزایش نرخ ارز ریشه در چالش‌های اقتصادی ندارد بلکه ریشه‌های آن سیاسی است.
وی به برخی از ریشه‌های سیاسی موثر در مشکلات اقتصادی کشورمان اشاره کرد.
ابوترابی‌فرد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره مجدد به راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: این راهپیمایی قدرت سیاسی را برای ایران خلق کرد که انشاالله وحدت حداکثری مسئولان هم این قدرت را خلق می‌کند.
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه ما با افزایش قدرت سیاسی می‌توانیم این معضل را حل کنیم، خاطرنشان کرد: اگر مشکلاتی داریم باید آنها را مدیریت کنیم اما این مسائل دستاوردهای خوبی برای ما داشته است.
وی با اشاره به تشکیل مرکز مبادلات ارزی اظهار داشت: انتظار این است که این مرکز نیازهای ارزی را تامین کند؛ قطعا باید این موضوع را مدیریت کرد اما همین تهدید امروز برای اقتصاد ایران به یک فرصت مبدل شده است.
نائب رئیس مجلس آموزه‌های دینی و رهبری صالح را از نقاط قوت کشورمان برشمرد و افزود: در سایه این نعمت‌هاست که وحدت دستاوردهای بزرگی برای جامعه در پی دارد.
ابوترابی‌فرد افزود: ما امروز در مقایسه با جامعه جهانی بالاترین سطح وحدت ملی را تجربه می‌کنیم که نمونه‌اش را در ۲۲ بهمن مشاهده کردیم.
وی همچنین گفت: قطعا در هر نقطه که هستیم باید به سمت نقاط بالاتر حرکت کنیم و از کمترین رفتاری که قلب مقام معظم رهبری و ملت عزیزمان را به درد می‌آورد خودداری کنیم.
نماینده اصولگرای مجلس در بخش دیگری از سخنانش به نوشته یکی از سیاستمداران مصری درباره علت علاقه‌اش به ایران اشاره کرد و بخشی از مواضع این سیاستمدار را تشریح کرد.
وی افزود: ما هر میزان که به زیبایی‌های خود بیفزاییم برای دنیای اسلام و جامعه بشری جاذبه بیشتری داریم و در نتیجه تاثیرگذاری ما افزایش می‌یابد.
ابوترابی‌فرد همچنین گفت: حال اگر به این لباس سراسر زیبا نقطه سیاهی باشد همه نگاه‌ها به آن نقطه معطوف می‌شود، در نتیجه باید این نقطه سیاه را از بین برد یعنی نباید کمترین نقطه سیاهی در حوزه‌های مختلف نظام باشد.
نائب رئیس مجلس با اشاره به دستاوردهای کشورمان در سال‌های پس از انقلاب و افزایش قدرت کشورمان در عرصه‌های مختلف گفت: ما از قدرت اقتصادیمان راضی نیستیم.
وی اضافه کرد: بیشترین ذخایر انرژی و معادن و همچنین نیروهای عالم تربیت شده توسط انقلاب را در اختیار داریم و بسترهای توسعه را در کشور فراهم کردیم و با توجه به این مسائل باید به قدرت برتر اقتصادی تبدیل شویم که آنگاه (غربی‌ها) نمی‌توانند با زبان تهدید با ما صحبت کنند.
ابوترابی‌فرد افزود: این مسائل در سایه همدلی، انسجام مدیران و مسئولان و حرکت عقلانی آنها فراهم می‌شود.
وی با اشاره به قانون هدفمندی یارانه‌ها و تلاش‌های دولت و مجلس در این زمینه اظهار داشت: این قانون با یک تلاش و کار مداوم در مجلس سامان یافت و تحقیقا امضاء همه کارشناسان این حوزه را دارا بود، هر چند در مقام اجرا می‌توانستیم بهتر عمل کنیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵