کد مطلب: 105177
 
عضو کمیسیون انرژی مجلس سخنان خود را تغییر داد!
اخبار ضد و نقیض درباره سهمیه بندی بنزین
 
در شرایطی که یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس از پیشنهاد دولت برای دو نرخی شدن بنزین در سال جاری خبر داده، دو عضو دیگر این کمیسیون از این موضوع ابراز بی اطلاعی کرده و خودش هم سخنان خود را تغییر داده تا همچنان پرسش درباره سرنوشت قیمت بنزین در سال جاری به قوت خود باقی باشد.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۲
در شرایطی که یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس از پیشنهاد دولت برای دو نرخی شدن بنزین در سال جاری خبر داده، دو عضو دیگر این کمیسیون از این موضوع ابراز بی اطلاعی کرده و خودش هم سخنان خود را تغییر داده تا همچنان پرسش درباره سرنوشت قیمت بنزین در سال جاری به قوت خود باقی باشد.
به گزارش نکونیوز، امروز (شنبه) غلامرضا شرفی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بسته پیشنهادی دولت به مجلس برای بازنگری در بودجه از سهمیه بندی یا دو نرخی شدن بنزین در ۶ ماهه دوم سال جاری خبر داد. وی با بیان اینکه دولت بسته پیشنهادی را به مجلس ارائه کرده تا بودجه سال جاری بازنگری شود، اظهار داشت: قرار است در این بررسی بخش‌های مربوط به منابع را بررسی و کمبود منابع را جبران کنیم. او گفت که کمیسیون‌های مربوطه پیشنهادات دولت را دریافت کردند و کمیسیون تخصصی مجلس در حال بررسی و کار کارشناسی بر روی بسته پیشنهادی دولت هستند تا نظرات خود را ارائه کنند. عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه در این پیشنهاد مطرح شده که درباره سهمیه‌بندی بنزین و یا دو نرخی شدن نرخ آن در ۶ ماهه دوم سال جاری تصمیم‌گیری شود، تصریح کرد: اعضای کمیسیون انرژی مجلس نظرات کارشناسی خود را در این زمینه مطرح کردند که در حال بررسی است. شرفی تاکید کرد: کمیسیون انرژی و اکثر نمایندگان مجلس درباره افزایش قیمت حامل‌های انرژی نگرانی دارند و معتقدند این موضوع باعث التهاب در جامعه می‌شود. بحث‌ها و تبادل‌نظر‌های جدی در پارلمان در این زمینه صورت گرفته که تا اواخر هفته جاری مطالب را در صحن علنی مورد بررسی قرار می‌دهیم.
سخنان شرفی در شرایطی مطرح شد که شایعه دونرخی شدن یا سهمیه بندی سوخت، پس از ایجاد تغییرات در نازل های عرضه سوخت و همچنین زمزمه های اجباری شدن استفاده از کارت هوشمند سوخت، تقویت شد. اما محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست هفته گذشته خود با خبرنگاران با بیان این‌که استفاده الزامی از کارت سوخت به معنای دو نرخی شدن بنزین نیست، گفت: هر موضوعی درباره تغییر قیمت سوخت و انرژی به مردم اطلاع‌رسانی خواهد شد.
از سوی دیگر سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: به این کمیسیون تاکنون پیشنهادی درباره دو نرخی شدن قیمت بنزین از سوی دولت ارائه نشده است. اسدالله قره‌‌خانی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا با اشاره به اخباری درباره پیشنهاد دولت مبنی بر دو نرخی‌شدن قیمت بنزین به مجلس شورای اسلامی گفت: چنین پیشنهادی با ‌عنوان لایحه از طرف دولت یا طرحی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به کمیسیون انرژی ارائه نشده است. وی افزود: تا کنون به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد دو نرخی شدن قیمت بنزین ارائه نشده و آن را تکذیب می‌کنم.
غلامرضا شرفی، همان عضو کمیسیون انرژی مجلس که این خبر را مطرح کرده بود ساعاتی بعد در گفتگو با خبرگزاری شانا با بیان این‌که دو نرخی شدن بنزین به هیچ عنوان مطرح نیست، در این باره گفت: این مباحث تنها دیدگاه‌های کارشناسی است!
این درحالیست که سال گذشته دولت در صدد افزایش قیمت بنزین بود اما همزمانی طرح این موضوع در لایحه بودجه ۹۷ با ناآرامی های دی ماه گذشته که حاصل اعتراضات مردم به شرایط بد اقتصادی بود، موجب مخالفت مجلس با افزایش قیمت بنزین و عقب نشینی دولت شد. اما طی ماههای اخیر بویژه پس از خروج آمریکا از برجام و قطعی شدن تحریم های جدید بر ضد ایران که می تواند موجب کاهش صادرات نفت و به تبع آن کاهش درآمدهای نفتی کشور شود، یکی از راههای جبران کسری بودجه، افزایش قیمت بنزین است که طی سالهای اخیر ثابت مانده است. البته همه، افزایش قیمت بنزین را تکذیب می کنند اما احتمال دونرخی شدن بنزین در نیمه دوم سال دور از ذهن نیست. ضمن اینکه در صورت عملیاتی شدن این تصمیم هنوز مشخص نیست سناریویی که برای افزایش قیمت بنزین در شش ماهه دوم سال در نظر گرفته شده چیست؟
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵