داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 105672
 
طلا تعطیل شد
 
تحولات ناگهانی ایجاد شده در بازار طلا و ارز از اواخر سال گذشته تاکنون سبب جهش عجیب و باورنکردنی نرخ ها شد و از سوی دیگر با خروج آمریکا از برجام و تحریم های دوباره علیه ایران، بازار سکه و ارز نیز از ثبات قیمت فاصله گرفت و حباب بزرگی در آن شکل گرفت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۰
تحولات ناگهانی ایجاد شده در بازار طلا و ارز از اواخر سال گذشته تاکنون سبب جهش عجیب و باورنکردنی نرخ ها شد و از سوی دیگر با خروج آمریکا از برجام و تحریم های دوباره علیه ایران، بازار سکه و ارز نیز از ثبات قیمت فاصله گرفت و حباب بزرگی در آن شکل گرفت.

به گزارش ایسنا، نوسانات و جهش قیمت انواع ارز و طلا از ابتدای امسال تاکنون شرایطی خاص و امنیتی را بر هر دو بازار حاکم کرده است و متاسفانه دولت نیز نتوانست موفق به کنترل و ثبات قیمت ها شود تا جایی از ابتدای این هفته سکه و دلار در تاریخ خود رکوردهایی عجیبی را در کارنامه خود ثبت کردند و دلار در بازار آزاد به بیش از 10 هزار تومان رسید و سکه نیز از مرز 4 میلیون تومان عبور کرد.

مشاهدات میدانی خبرنگار ایسنا حاکی از سرگردانی مردم و فروشندگان طلا دارد تا جایی که نوسانات اخیر و قیمت های حبابی که مسئولان از آن یاد می‌کنند، اکنون حال خوشی برای فروشندگان و مشتریان نگذاشته و نگرانی از آینده طلا بر زندگی مردم تاثیر گذاشته است.

براساس این گزارش، طلافروشان ادعا می کنند که در گاوصندوق های خود هیچ سکه ای ندارند و در عمل دیگر سکه خرید و فروش نمی شود. یکی از فروشندگان در بازار طلای میدان نقش جهان، به خبرنگار ایسنا گفت: از زمانی که معاملات و فروش آتی سکه از سوی دولت متوقف شد، قیمت طلا به یک باره بالا کشید.

وی با بیان اینکه بازار طلا دیگر قابل پیش بینی نیست و خرید و فروشی انجام نمی شود و رکود به طور کامل بر بازار طلای اصفهان حاکم است، افزود: طلافروشندگان لحظه به لحظه بازار ثانویه ارز و همچنین سخنان ترامپ رییس جمهور آمریکا را رصد می کنند.

وی در خصوص اینکه چرا سکه خرید و فروشی نمی شود، گفت: بیشتر مغازه داران سکه ندارند، البته برخی طلافروشندگان شاید سکه داشته باشند، اما به دلیل نوسانات لحظه ای نرخ طلا و ارز حاضر به فروش نیستند چرا که متضرر می شوند.

در حال حاضر مردم تنها ناظر ویترین های براق و درخشان در بازار هنر اصفهان هستند، بازاری که تا چند سال پیش محل گذر و خرید نوعروسان برای تهیه حلقه و سرویس طلا ازدواجشان بود، اما اکنون در بی ثباتی و افزایش عجیب نرخ طلا مشتریان و تقاضای آنها در بازار به حدی کاهش یافته که طلافروشان صبح به صبح تنها ویترین های خود را می چینند، اما با روشن کردن تنها یک چراغ در عمل بساط معامله آنها تعطیل است.

یکی از طلافروشان با نگرانی از وضعیت بازار، گفت: افزایش عجیب نرخ ارز، طلا و سکه بی ثباتی و ساعتی بودن قیمت ها و از همه مهمتر دریافت مالیات بر ارزش افزوده و مالیات های سنگین کمر صنف طلا را خمیده کرده است.

از سوی دیگر دو خانم با تعجب از یکی از مغازه های طلافروشی بیرون می آیند، یکی از آنها به خبرنگار ایسنا، گفت: برای هدیه ازدواج مجبور به خرید هستم، اما قیمت ها عجیب و باورنکردنی است و حتی مغازه دار عنوان می کند که به دلیل تغییرات لحظه ای بازار طلا و ارز نمی تواند فروشی داشته باشد. در این آشفته بازار فروشندگان طلا، ۹ درصد نرخ مالیات ارزش افزوده را به اجرت ساخت اضافه و قیمت دستمزدها از حدود ۲۵ هزار تومان به حدود ۷۰ هزار تومان افزایش یافته است.

یکی دیگر از فروشندگان طلا در بازار هنر اصفهان با گلایه از وضعیت بازار طلا و نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده و تقاضایی که دیگر از مشتریان واقعی دیده نمی شود، گفت: حدود دو هفته پیش به نشانه اعتراض، کرکره مغازه های خود را پایین کشیدیم و بازار تعطیل شد، اما با تذکر مسئولان و اتحادیه، دوباره به بازار برگشتیم، با این وجود مشتری برای خرید وجود ندارد.

بازار ملت دیگر بازار طلای اصفهان در چهار باغ نیز شرایطی همین گونه دارد ویترین های خالی از درخشش طلا، سکوتی عجیب را بر بازار حکمفرما کرده است. یکی از فروشندگان طلا به خبرنگار ما گفت: رونق بازار ما از سکه افتاده و با این شرایط خرید و فروشی نداریم؛ نه قیمت ها ثبات دارد و نه مردم دیگر قادر به خرید هستند.

اما در بازار طلا سبزه میدان اصفهان شاهد شلوغی نسبی و رفت و آمد مردم هستیم که بیشتر به منظور تعویض طلا، خرید و فروش تکه های خُرد و ظریف طلا همچون گوشواره، انگشتر و ... است. با این وجود خرید و فروش به ندرت انجام می شود. خانمی حدود 50 سال به خبرنگار ما، گفت: متاسفانه به دلیل تاخیر در پرداخت کرایه خانه خود مجبورم تکه ای از پس انداز طلای خود را بفروشم، اما مغازه داران زیر بار خرید نمی روند!

زن جوانی در بازار طلای سبزه میدان که با نگاه خود ویترین های طلا را زیرو رو می‌کند به خبرنگار ایسنا، گفت: قیمت ها واقعا ثباتی ندارد، تکه طلایی را هفته گذشته قیمت کرده بودم و امروز که برای خرید آمده ام، دیگر قادر به خرید نیستم.

به گزارش ایسنا، به نظر می رسد دولت باید به جای تصمیمات لحظه ای در اقتصاد، امروز با کمک گرفتن از نخبگان اقتصادی به فکر تخلیه حباب بازارها باشد، چرا که با تداوم بی ثباتی قیمت ها و تشدید رکود در آینده‌ای نزدیک شاهد بیکاری سنگینی در کشور خواهیم بود.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵