داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 22447
 
پاسخ لاریجانی به سوالات مجری CNN
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با سی ان ان گفت:دلیلی برای محروم کردن ایران از حق خود برای داشتن برنامه صلح آمیز هسته ای وجود ندارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۲
به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از سی ان ان ، کریستین امانپور از دکتر لاریجانی پرسید اخیرا شما ،مجلس ایران سفر روحانی به آمریکا و دیپلماسی اولیه وی و طرح برای مذاکره و حل بحران درباره برنامه هسته ای ایران را تایید کردید.آیا پارلمان این مسئله را تایید می کند و آیا شما مطمئن هستید همه به اتفاق از این دیپلماسی حمایت می کنند؟

علی لاریجانی گفت:فکر می کنم آقای روحانی به خاطر تجربه طولانی وی در دیپلماسی و به خاطر این که وی در بخش های مختلف فعال بوده است بسیار آشنا به این موضوع است و رفتار و رویکرد وی و همه وزرای وی که از توانایی بالایی برخوردارند این است که دیپلماسی ایران را در مسیر درست قرار دهند.بنابراین آنها از حمایت پارلمان ایران برخوردار هستند و وی در سفر به نیویورک از این حمایت برخوردار بود.

کریستین امانپور پرسید اجازه دهید درباره آنچه که رهبر معظم آیت الله خامنه ای اخیرا درباره این سفر گفت از شما بپرسم. شما شنیدید وی گفت از دیپلماسی حمایت می کند اما همچنین گفت برخی از اقدامات در نیویورک بجا نبود.منظور وی از این حرف چه بود؟چه چیزی بجا نبود؟

علی لاریجانی گفت:آنچه مهم است این است که به طور کلی آنچه وی انجام داد مورد تایید رهبری قرار گرفت.آقای روحانی در روشن تر کردن برنامه صلح آمیز هسته ای ایران موفق بود و به جهان گفت ایران بدنبال بمب اتمی نیست.وی گفت که رهبر معظم ایران فتوایی،حکم مذهبی، صادر کرد که تسلیحات کشتار جمعی به لحاظ مذهبی حرام است.

وی همچنین موفق شد به جهان رویکرد مخالفت جمهوری اسلامی ایران با افراطی گرایی را بگوید.

رئیس مجلس ایران گفت:ما عضو معاهده منع گسترش هستیم و این معاهده را پذیرفتیم بنابراین دلیلی برای محروم کردن ملت ایران از این حق وجود ندارد.آقای روحانی همچنین گفت موضوعات مهم جهان می تواند از طریق سیاسی حل شود و این نهادها و سازمان ها نظیر سازمان ملل متحد باید در این موضوع به کار گرفته شوند.ما می دانیم تهدید یک کشورکار اشتباهی است.

کریستین امانپور پرسید فقط می توانید به من بگوید چه چیزی بود که رهبر معظم ایران گفت بجا نبود؟آیا منظور وی مذاکره با رئیس جمهور باراک اوباما بود؟

علی لاریجانی گفت:شاید. من از ایشان نپرسیده ام. شاید این نکته ای بود که ایشان اشاره کردندکه به جا نبود.

کریستین امانپور پرسید شما رئیس مجلس چه فکر می کنید؟آیا گفتگوی اولیه با باراک اوباما به جا بود؟رئیس جمهور باراک اوباما به رئیس جمهور حسن روحانی زنگ زد.

رئیس مجلس ایران گفت: من فکر می کنم وقت را صرف این امور نباید کرد. موضوع مهم این است که ما نیاز به دیپلماسی ،ابتکار سیاسی برای حل موضوعات داریم. ایران کشوری است که به خاطر رفتار و رویکرد آمریکا ناراحت است. اگر آقای اوباما در سخنرانی خود می گفت که آنها قصد دارند رویکرد خود را تغییر دهند، مردم ایران براساس عمل وی قضاوت می کردند.

کریستین امانپور پرسید اجازه دهید از شما آقای لاریجانی بپرسم چه مدت آقای روحانی برای این مذاکرات زمان دارد؟ آیا شما و رئیس جمهور بدنبال چارچوب زمانی برای تکمیل این گفتگوها هستید؟

علی لاریجانی گفت:من فکر می کنم حقیقت این است که با توجه به تجارب وی (روحانی) در این زمینه موضوع هسته ای ایران در مدت کوتاهی قابل حل است به شرط این که دو طرف درباره آن جدی باشند.من می توانم بگویم طرف ایرانی آماده است.اگر آمریکا و دیگر کشورها می گویند ایران نبایدبمب اتمی تولید کندو به این سمت برود ما می توانیم به صورت آشکار نشان دهیم و ثابت کنیم ما چنین نیتی نداریم. بنابراین این مسئله می تواند در مدت زمانی کوتاه حل شود اما اگر آنها می خواهندبا ما چانه زنی کنند و انگیزه دیگری دارند و بدنبال اهداف دیگری هستند و شاید بخواهند به نوعی ایران را قانع کنند از برنامه هسته ای خود دست بردارد،تصمیم در این زمینه طول خواهد کشید.بنابراین همه چیز بستگی به اراده آنها دارد.

کریستین امانپور پرسید شما گفتید و رئیس جمهور گفته است مایلید شفافیت بیشتری نشان دهید و جهان را متقاعد کنید که شما بدنبال تسلیحات هسته ای نیستید. در عوض این کار و شروع این دیپلماسی به صورت خاص بدنبال چه چیزی هستید،بدنبال رفع تحریم ها یا وعده برای رفع تحریم ها هستید؟

رئیس مجلس ایران گفت:من فکر می کنم اینها جزییات است و موضوع مهم این است که ایران تاکید می کند به فناوری صلح آمیز هسته ای دسترسی داشته باشد و ایران نمی خواهد ذهن خود را تغییر دهد.آنها ادعا می کنند ایران ممکن است نیت حرکت به سمت تولید تسلیحات هسته ای را در سر داشته باشد اما ما می توانیم به آنها اطمینان دهیم که ما در حال حرکت به این مسیر نیستیم اما اگر آنها می خواهند با ما چانه زنی کنندو کارهای دیگری انجام دهند،این ماجرای دیگری است.من فکر می کنم گفتگوی ژنو گام بسیار مهمی خواهد بود.

کریستین امانپور پرسید این گفتگو هفته آینده برگزار خواهد شد و آقای ظریف آنجا خواهد بود.وزیر امور خارجه آمریکا که مسئولیت رهبری طرف آمریکا در مذاکره را برعهده دارد گفته است پنج به علاوه یک اکنون منتظر است ببیند ایران چگونه می تواند جهان را متقاعد کند که برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز است.آیا شما آماده انجام دادن این کار هستید.آیا شما آماده شفاف سازی بیشتر هستید؟

علی لاریجانی گفت:اگر آنها فکر می کنند چیزی مبهم است باید به ما بگویند.اگر ما بدنبال نتایج دیگری باشیم ،مذاکرات موفقیت آمیز نخواهد بود.آنها می خواهند شفافیت باشد و مطمئن شوند.ایران مشکلی ندارد.

کریستین امانپور پرسید آقای لاریجانی شما خود نیز مذاکره کننده هسته ای بودید.این زمان بسیار حساسی هم برای ایران و هم برای غرب درباره این موضوع است.آیا خوش بین هستیددیپلماسی این بار شانس موفقیت داشته باشد؟

علی لاریجانی گفت:فضای عمومی به نظر من به ما می گوید که خوش بین باشیم اما موضوع مهم این است که باید ببینیم در عمل چه اتفاقی روی می دهد زیرا اکنون همه چیز در رسانه ها است.در حال حاضر دلیلی برای بدبینی وجود ندارد و من امیدوارم مذاکرات ژنو واقعی ،جدی و مهم باشد. باید بگویم ایران درباره گفتگو بسیار جدی خواهد بود و ایران واقعا می تواند موضوع را حل کند. موضوعات مهم دیگری در این منطقه به خصوص مسئله تروریسم در افغانستان ،سوریه و عراق مطرح است.مشکلات جدی وجود دارد اما ما باید تلاش کنیم موضوعات مهم را حل و تلاش های خود را در این زمینه بسیج کنیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵