کد مطلب: 68735
 
نفت در هفته ای که گذشت:
آغاز عصر پروژه های جدید در نفت
 
هفته ای که گذشت، با معارفه مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت ایران آغاز شد؛ جلسه ای که با طرح موضوعاتی از سوی وزیر نفت و مدیران عامل قبلی و جدید شرکت نفت همراه بود. مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت از آغاز عصر پروژه های جدید در صنعت نفت خبر داد و در آخرین روز هفته نیز مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اعلام تعهد تکمیل ۵ فاز پارس جنوبی نشان داد که عملا یکی از دو پروژه نفتی و گاز مهم دولت، اندک اندک به ایستگاه پایانی نزدیک می شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۷
هفته ای که گذشت، با معارفه مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت ایران آغاز شد؛ جلسه ای که با طرح موضوعاتی از سوی وزیر نفت و مدیران عامل قبلی و جدید شرکت نفت همراه بود. مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت از آغاز عصر پروژه های جدید در صنعت نفت خبر داد و در آخرین روز هفته نیز مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اعلام تعهد تکمیل ۵ فاز پارس جنوبی نشان داد که عملا یکی از دو پروژه نفتی و گاز مهم دولت، اندک اندک به ایستگاه پایانی نزدیک می شود.
به گزارش نکونیوز، بیژن زنگنه روز شنبه، ٢٩ خردادماه در مراسم قدردانی از خدمات رکن الدین جوادی، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران و معارفه علی کاردر به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت، از همکاری مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران، هیئت مدیره و شرکتهای عملیاتی تابعه این شرکت بخصوص شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای همراهی در تحقق هدف افزایش تولید نفت خام کشور در دوران پس از تحریم قدردانی کرد و گفت: ایشان در حدود سه سال فعالیت خود در این سمت، زحمات زیادی را عهده دار شد و کارهای بزرگی در این مدت به سرانجام رسید. زنگنه با اشاره به وارد مدار شدن فازهای ١٢، ١٥، ١٦ و ١٧ پارس جنوبی و فعالیت فاز ١٨ با گاز فازهای ٦،٧ و ٨، یادآور شد: همچنین امسال باید فاز ١٩ را با ظرفیت ٢ فاز متعارف و فازهای ٢٠ و ٢١ را به مدار بیاوریم. وزیر نفت همچنین با اشاره به فعالسازی پروژه های غرب کارون بویژه میدان آزادگان جنوبی، افزایش ٢ برابری صادرات نفت خام را نیز از دستاوردهای بزرگ صنعت نفت عنوان و اذعان کرد: این دستاوردها با مدیریت ارشد مهندس جوادی و همکاری هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران و شرکتهای عملیاتی و تابعه این شرکت حاصل شده است. وی با بیان این که مهندس جوادی از مدتها قبل تمایل داشتند دیگر در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران نباشند، ادامه داد: ایشان از روز اول نیز مدیریت عاملی شرکت ملی نفت را به درخواست من پذیرفتند، فشار کاری بسیاری را متحمل بودند و از این رو مایل بودند به فعالیت خود در این زمینه پایان دهند. زنگنه هرگونه اخباری مبنی بر وجود اختلاف میان خود و مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران را رد کرد و گفت: نسل جدیدی در کشور فعالیت می کند که منافع ملی را فرع و منافع گروهی خاص خود را اصل قرار داده است، اما بدانید تخریب کردن هنر نیست. زنگنه در ادامه به دلایل انتصاب علی کاردر به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد و گفت: ایشان فردی شناخته شده در صنعت نفت، حرفه ای و معتبر است و به مسائل و دغدغه های اصلی این شرکت آشنایی و توجه دارد. وی با بیان این که مهندس کاردر را در این زمینه، شخصیتی مصمم می بینم تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در این چندسال گریبانگیر صنعت نفت بود، کمبود منابع مالی بوده است که خوشبختانه به دنبال اقدامهای انجام شده در این زمینه بخصوص در سال گذشته، امسال این مشکل تا حدودی برطرف شده است. زنگنه با اشاره به این واقعیت که روشهای سنتی تامین مالی نمی تواند چنان که باید جوابگوی نیازهای صنعت نفت باشد، بر ضرورت بهره مندی از روشهای نوین تامین مالی بخصوص جذب سرمایه و بازپرداخت از محل تولیدات طرحها تاکید کرد و گفت: اشراف مهندس کاردر بر مباحث مالی، می تواند در این زمینه راهگشا باشد.
رکن الدین جوادی هم که به عنوان معاون وزیر نفت در نظارت بر منابع هیدروکربوری منصوب شده در مراسم تودیع خود با اشاره به روبه پایان بودن برخی طرحهای توسعه ای مانند طرحهای پارس جنوبی و غرب کارون، بر ضرورت تعریف و پایه ریزی طرحهای توسعه ای جدید و پیگیری جدی این طرحها تاکید کرد. کاردر مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت ایران نیز از توسعه به عنوان مهمترین محور و هدف در فعالیتهای شرکت ملی نفت ایران نام برد و گفت: از هر تلاشی که مسیر توسعه را در صنعت نفت هموار سازد، دریغ نمی کنم.
تعهد تکمیل پنج فاز پارس جنوبی
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس جنوبی امروز (جمعه) از تکمیل ۵ فاز پارس جنوبی خبر داد تا نشان دهد سخن گفتن از پایان دو پروژه بزرگ نفت و گاز توسط دولت چندان هم دور از ذهن نیست. علی اکبر شعبانی‌پور در حاشیه مراسم انتقال سکوی ۱۸B پارس جنوبی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در منطقه خلیج فارس، با اشاره به راه اندازی فازهای ۱۷ و ۱۸، ۱۹ و ۲۰ و ۲۱ تا پایان سال جاری، افزود: عملیات گسترده ای در پارس جنوبی در حال انجام است و این حجم کار در این منطقه تاکنون در دنیا بی سابقه بوده است. وی به تکمیل کارهای فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: برای اینکه بتوانیم گاز بیشتری در این دو فاز داشته باشیم تکمیل دو سکوی فاز ۱۴ را در اولویت گذاشته ایم تا بتوانیم گاز این فاز را به ۱۷ و ۱۸ انتقال دهیم که امروز مرحله انتقال یکی از آنها عملی شد. شعبان پور به تعهد تکمیل ۵ فاز پارس جنوبی تا پایان امسال اشاره کرد و گفت: برای راه اندازی این ۵ فاز باید ۶ سکو تا زمستان امسال نصب و راه اندازی شود و با توجه به اینکه تاکنون رکورد نصب و راه اندازی سکو مربوط به ۴ سکو در سال ۱۳۹۳ بود، امسال این رکورد شکسته می شود.
تشریح دستاوردهای برجام در صنعت نفت
معاونت برنامه ریزی وزارت نفت روز دوشنبه در گزارشی اهم دستاوردهای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در صنعت نفت را تشریح و اعلام کرد: مجموع صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور در فروردین ماه سال ١٣٩٥ نسبت به استقرار دولت یازدهم (٦ ماه نخست سال ١٣٩٢) بیش از ٢ برابر شده است. در بخشی از این گزارش به مقاصد فروش نفت ایران اشاره شده، آمده است: پیش از اجرای برجام محموله های نفت خام ایران تنها به پنج کشور صادر می شد، اما اجرای برجام سبب شد ایران فروش نفت به بازارهای اروپایی را که پیش تر در آنها حضور داشته است را ازسرگیرد؛ روسیه، اسپانیا، پرتغال، ایتالیا، یونان و حتی شرکتهایی مانند توتال و شل مشتریان نفت ایران شدند. فراهم شدن امکان اجاره مخازن برای ذخیره سازی نفت خام و میعانات گازی در خارج از کشور، رفع کامل موانع برای شرکت ملی نفتکش ایران و امکان تردد نفتکشهای این شرکت به همه نقاط برای انتقال نفت خام، آزاد شدن وجوه مسدود شده ایران در کشورهای خارجی، رفع مشکلات خرید کالاهای حساس تحریمی بویژه برای طرحهای توسعه میدانهای مشترک، علاقمندی شرکتهای معتبر خارجی برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف صنعت نفت از دیگر دستاوردهای اجرای برجام در صنعت نفت است.
حدف شرط جنسیت در استخدام‌های وزارت نفت؟
مشاور وزیر نفت در امور زنان در گفت و گویی که روز چهارشنبه منتشر شد از ارایه پیشنهادی به بیژن زنگنه برای حذف شرط جنسیت در استخدام‌های وزارت نفت خبر داد. فاطمه تندگویان افزود: حذف شرط جنسیت از مراحل جذب تا استخدام و تغییر وضعیت به غیر از سکوهای نفتی و نوبت کاری را به وزیر نفت پیشنهاد داده‌ایم که مورد قبول واقع و ابلاغ شد. وی افزود: یکی از دستاوردهای ما حضور زنان در مناصب بالای مدیریتی وزارت نفت بوده است. به عنوان نمونه فرناز علوی به عنوان عضو اصلی هیات مدیره شرکت ملی پتروشیمی و مرضیه شاهدایی به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی منصوب شدند.
با توجه به نگرش مثبت وزیر نفت به زنان و همچنین تاکید وی بر به کار گیری نیروهای جوان در صنعت نفت، پیشبینی می شود این پیشنهاد با موافقت زنگنه مواجه شود.
یک انتصاب دیگر در نفت
بیژن زنگنه روز چهارشنبه، ٢ تیرماه طی حکمی بهروز بیک علیزاده را بعنوان سرپرست اداره کل امور اوپک و مجامع انرژی وزارت نفت منصوب کرد. دکتر مهدی عسلی بازنشست شده است.
بنزین ایران گرانتر از فوب خلیج فارس
رییس اتحادیه جایگاه‌داران سوخت امروز (جمعه) با ابراز امیدواری نسبت به تغییر لایحه دو نرخی شدن بنزین در مجلس دهم گفت: نرخ آزاد بنزین در ایران از متوسط نرخ فوب خلیج فارس و کشورهای همسایه بالاتر است. بیژن حاج‌محمدرضا در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر این‌که این اتحادیه به طور مطلق با اجرای لایحه دو نرخی کردن بنزین موافق نبوده و این لایحه به نفع کشور نیست، امیدوار است که مجلس دهم در مورد این قانون تجدیدنظر کند. وی با بیان این‌که در کنار دولت‌ یازدهم، مجلس جدید نیز با اجرای لایحه دو نرخی کردن بنزین موافق نیست، گفت: به نظر من مجلس قبلی این لایحه از روی کینه و نوعی ژست به تصویب رسانده و مطمئنم در مجلس دهم در آن تغییر ایجاد شده و ما بنزین را با یک نرخ که نرخ آزاد است ارائه می‌دهیم. وی با اشاره به این‌که نرخ آزاد بنزین در حال حاضر از قیمت فوب خلیج فارس بالاتر است، ادامه داد: دولت متعهد شده بود که تا پایان سال ۱۳۹۴ قیمت بنزین را به قیمت فوب خلیج فارس برساند، اما ما الان نرخ آزادی بالاتر از قیمت فوب داریم. به گفته حاج محمدرضا با در نظر گرفتن نوسانات قیمت سوخت در فوب خلیج فارس و تفاوت قیمت پالایشگاهی در محاسبه ارزش نهایی بنزین در فوب باز هم قیمت بنزین به نرخ آزاد در کشور رقمی بالاتر از متوسط قیمت بنزین در فوب خلیج فارس است. وی در این باره اظهار کرد: در حال حاضر متوسط قیمت سوخت چیزی حدود ۹۳۰ تا ۹۴۰ تومان برای هر لیتر بنزین است در حالی که هر لیتر بنزین معمولی در ایران ۱۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵