داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 18235
 
ایجاد ۷ میلیون شغل جدید در ۸ سال
 
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی از پوشش ۳ حوزه این وزارت اعم از عضویت ۴۳ میلیون نفر در سهام عدالت، امور اجتماعی ۵۳ میلیون نفر و ۳۷ میلیون نفر در تأمین اجتماعی تا احیای نظام استاد شاگردی نوین خبر می‌دهد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۲
اسدالله عباسی در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ابتدا در مورد جلسه روز گذشته هیئت دولت با مقام معظم رهبری گفت: توفیق حضور در خدمت رهبری را داشتیم که محفل گرمی بود و خستگی از تن مقامات دولتی خارج شد. ایشان با صبر و حوصله به گزارش بنده و همکاران گوش دادند و راهنمایی و نصایحی داشتند. مقام معظم رهبری به همه ابعاد و موضوعات دستگاه‌های اجرایی اشراف دارند و از نزدیک شاهد بوده و نسبت به عملکرد دولت دلگرمی داشتند.
وی افزود: وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی از سال ۱۳۹۰ که از ادغام سه وزارتخانه تشکیل شد در سه حوزه کار، رفاه و تأمین اجتماعی و تعاون فعالیت داشته و در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار تعاونی در دولت نهم و دهم به ثبت رسیده که تعداد تعاونی‌ها نسبت به قبل از دولت ۲.۳ برابر شدهاست.

* اعضای تعاونیها از ۱۳ به ۴۳ میلیون نفر رسید

عباسی با بیان این که تعداد اعضای تعاونی‌ها از ۱۳ میلیون نفر به بیش از ۴۳ میلیون نفر رسیده است،گفت: یک و نیم میلیون فرصت شغلی در بخش تعاونی ایجاد شده است و رشد اشتغال بخش تعاون نسبت به قبل ۵۰ درصد بوده و رشد صادرات تعاونی‌ها یک و نیم برابر شده است.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی همچنین با اشاره به تشکیل بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون خاطرنشان کرد: لایحه اصلاح توسعه بخش تعاونی که هم‌اکنون در دولت قرار دارد و در آینده نزدیک به مجلس تقدیم می‌شود، از دیگر اقدامات این وزارتخانه است.

*تشکیل ۳۰۰شرکت تعاونی دانش بنیان

عباسی همچنین از تنظیم سند توسعه بخش تعاون خبر داد که به تازگی ابلاغ شده است و نیز گفت: ۳۰۰ شرکت تعاونی دانش‌بنیان در قالب تعاونی سهامی عام و عمران شهرستان‌ها و همچنین سهامی فراگیر سهام عدالت تشکیل شده است و دارندگان سهام عدالت به ۴۳ میلیون نفر رسیده است.
وی افزود: چهار و نیم میلیون نفر در مسکن مهر ثبت‌نام کردند که بعد از ساماندهی افراد فاقد مسکن ۱.۵میلیون نفر تشخیص داده شدند که مدیریت این افراد با مشارکت وزارت تعاون و وزارت مسکن انجام شده است.

*رشد ۲۲۵درصدی تعاونی بانوان

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی یکی از عملکردهای این وزارتخانه را رشد ۲۲۵ درصدی تعاونی‌های بانوان و ۲۲۰ درصدی اعضای تعاونی بانوان ذکر کرد و گفت: باید براساس تکلیف قانون برنامه پنجم سهم تعاون از اقتصاد ملی به ۲۵ درصد تا پایان برنامه برسد و با وجود ظرفیت‌های ایجاد شده چنین امکانی وجود دارد.

*کاهش ۳۰ درصدی حوادث کار

عباسی در بخش روابط کار گفت: تعامل با شرکای اجتماعی و اصل سه‌ جانبه‌گرایی، تقویت تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و نیز کاهش ۳۰ درصدی حوادث ناشی از کار و کاهش ۵۰ درصدی زمان رسیدگی به دعاوی کارگری و کارفرمایی از دستاوردهای این وزارتخانه به شمار می‌رود.

*تشکیل ۷۵۰۰شورای سازش برای اولین بار

وزیر کار،تعاون و رفاه اجتماعی از تشکیل ۷۵۰۰ شورای سازش کارگری برای اولین‌بار در کشور خبر داد و گفت: این شورا بین اختلافات کارگری و کارفرمایی سازش ایجاد می‌کند و همچنین واحدهای بهداشت کار در بنگاه‌ها از هزار و ۴۰۰ واحد به ۲ هزار و ۵۰۰ واحد افزایش یافته است.

*ارائه لایحه اصلاح قانون کار به مجلس

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: لایحه اصلاح قانون کار براساس ماده ۷۳ قانون برنامه پنجم توسعه تهیه شده و از سوی دولت تقدیم مجلس شده که در حال بررسی است. همچنین سند ملی کار شایسته، ساماندهی اشتغال اتباع خارجی و افاغنه از طریق شورای عالی امنیت ملی در دستور کار قرار دارد.

*ایران عضو هیات مدیره آیلو

عباسی از تأسیس کانون عالی کارگران و کارفرمایان و نیز فدراسیون ملی ورزش کارگری خبر داد و گفت: جمهوری اسلامی در هیئت مدیره سازمان جهانی کار در ژنو حضور دارد و همچنین رئیس گروه غیر متعهدها، گروه کشورهای آسیا و اقیانوسیه بوده است.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ‌گونه بحران کارگری در کشور وجود ندارد، گفت: البته مشکلات کارگری وجود دارد، مانند اینکه برخی بنگاه‌ها با کمبود نقدینگی یا کمبود مواد اولیه مواجه‌ هستند، اما بحران کارگری وجود ندارد.
وی گفت: سعی شده با بازرسی به موقع از کارگاه‌ها و شرکت‌ها به مشکلات تولید رسیدگی شود و امور بیمه کارگران بررسی شده و در حوزه اشتغال نیز جلسات شورای عالی اشتغال با یک موضع فرابخشی تشکیل می‌شود.
عباسی گفت: اسناد توسعه اشتغال و سرمایه‌گذاری نیز تهیه و تنظیم شده است.

*تهیه نقشه راهبردی کار استانها

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی از تنظیم نقشه راهبردی آماری، جغرافیایی و فرصت‌های شغلی استان‌های کشور خبر داد و گفت:‌این نقشه برای همه استان‌ها تهیه شده و مجموعه تسهیلات حمایتی، بنگاه‌های کوچک و خرد خانگی در آن تهیه شده و در مورد بنگاه‌های خرد و کوچک خانگی ۳۲۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات از طریق بانک‌ها پرداخت شده و برای بیش از دو میلیون و ۳۴۲ هزار نفر شغل قطعی ایجاد شده است.
وی گفت: از طریق مشاغل خانگی ۱.۱ میلیون مجوز کار صادر شده و ۴۷۸ هزار طرح به مبلغ ۱۶ هزار و ۸۷۳ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کردند که ۷۰ درصد متقاضیان از بانوان بودند.
عباسی گفت: همچنین ۷۰۰ کاریابی داخلی و ۶۰ کاریابی بین‌المللی تاکنون یک میلیون و ۷۲۰ هزار نفر از این طریق جذب شده همچنین یک میلیون و ۱۸۲ هزار نفر از طریق معافیت سهم کارفرما از بیمه جذب کار شده‌اند.

*ایجاد ۷ میلیون شغل در ۸ سال

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: از طریق مشاغل خرد و خوداشتغالی در ۸ سال گذشته حدود ۷ میلیون فرصت شغلی ایجاد شده است که البته برخی از مجموعه‌ها آمار خروجی‌های نیروی کار را از این رقم کم می‌کنند، مثلاً بازنشسته‌‌ها از آن کاسته می‌شود، اما در این مدت ۷ میلیون شغل جدید ایجاد شده است.

*وزارت کار تنها متولی کار نیست

عباسی در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت کار متولی اشتغال در کشور است، گفت: نمی‌توان ادعا کرد وزارت کار متولی اشتغال است، بلکه سیاست‌گذار و هدایت‌گر روابط کار در کشور است و در چارچوب قراردادهای کارگری و کارفرمایی وظیفه نظارت و سیاست‌گذاری را دارد که اگر از این قراردادها تخلف شود وزارت کار ورود پیدا می‌کند و در تعاونی‌ها نیز در شکل‌گیری و نظم‌بندی تعاونی‌ها حضور داریم. حدود یک و نیم میلیون فرصت شغلی از طریق تعاونی‌ها ایجاد شده است.
عباسی گفت: در شورای عالی اشتغال وزارت کار به عنوان دبیر شورای عالی اشتغال است که ریاست آن را معاون اول رئیس جمهور برعهده دارد و تهدید، آسیب و فرصت‌ها را ارزیابی می‌کند.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت:‌ متولی اشتغال همه بخش‌ها از جمله وزارت کار، شبکه بانکی، جهاد کشاورزی، شیلات، دامپروری، صنعت و معدن است، بنابراین ایجاد اشتغال تنها برعهده وزارت کار نیست همچنین در پتروشیمی‌ها، صنایع بالادستی، وزارت نفت اشتغال ایجاد می‌شود اما تنظیم روابط کار و بیمه کارگران در وزارت کار دنبال می‌شود.
عباسی گفت: برای اولین بار شبکه ملی بازار کشور در بحث تعلیم اجتماعی ایجاد شد و آموزش مهارت فنی و حرفه‌ای در راستای سازمان ملی مهارت و فناوری انجام شد و با رشد آموزش مهارتی و تعیین صلاحیت مربیان برای ۲۰ میلیون نفر ساعت ارائه شد.
وی گفت: در ۸ سال گذشته به اندازه ۸۶ درصد کل زیربناهای آموزشی فنی و حرفه‌ای کشور کارگاه آموزشی جدید احداث شد و تعداد مراکز آموزش فنی ۲۵ درصد و تعداد آموزش‌گیران ۱۲۰ درصد رشد داشته است.

*افتخار رتبه ۴مهارت آفرینان ایران در جهان

عباسی بیان داشت: در عرصه جهانی جوانان ایرانی افتخار ایجاد کردند و در رقابت با ۶۵ کشور جهان رتبه ۴ جهانی به دست آوردند. در حالی که تیم مهارت کشور در المپیاد جهانی سال ۸۳ از بین ۴۰ کشور رتبه ۲۷ کسب کرده بود و در ۲ سال قبل این رتبه به ۶ ارتقا پیدا کرده بود، امسال از بین ۶۵ کشور جهان رتبه ۴ جهانی کسب کرد و باعث افتخار جوانان مهارت‌آموز کشور شده است.
وی همچنین از اجرای الگوی استاد شاگردی نوین در سال ۹۱ خبر داد و گفت: در این رابطه ۱۷.۶ میلیون نفر ساعت آموزش داده شد.

*کل خانوارهای عشایر تحت پوشش بیمه

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی افزود: صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر از ابتکارات دولت در ۸ سال گذشته بوده که ۱.۲ میلیون خانوار عشایری تحت پوشش این صندوق قرار گرفتند و ۱۵.۶ هزار خانوار از بازماندگان فوت‌شدگان عشایر در حال حاضر مستمری‌بگیر هستند و تا ۷ سال آینده ۲۰۰ هزار نفر دیگر از خانوارهای عشایری با ۱۵ سال سابقه بازنشسته می‌شوند.
عباسی گفت:‌سازمان بازنشستگی کشوری هزار میلیارد تومان مطالبات بازنشستگان تا قبل از ۷۹ داشت که همه این مطالبات به بازنشستگان پرداخت شد، همچنین در اجرای بیمه طلایی درمان یک میلیون و ۱۵۰ هزار بازنشسته تحت پوشش قرار گرفت که با افراد تحت تکفل آنها دو و نیم میلیون نفر هستند.

*رشد ۳۳درصدی بیمه شده تامین اجتماعی

عباسی افزود: ۳۷ میلیون نفر زیر پوشش تأمین اجتماعی قرار دارند که تعداد بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی نسبت به اول دولت آقای احمدی‌نژاد ۳۳ درصد رشد داشته است و برای اولین بار مابه‌التفاوت افزایش حقوق تأمین اجتماعی که هر سال در مردادماه اعمال می‌شد، امسال ۲ ماه زودتر اعمال شده است.

*پرداخت مطالبات داروخانه‌ها از بیمه تا هفته آینده

وی در مورد پرداخت مطالبات داروخانه‌ها و پزشکان گفت:‌ تا هفته آینده همه این مطالبات پرداخت می‌شود و تا یک ماه آینده سیستم بدهی تأمین اجتماعی به داروخانه‌ها و پزشکان به‌روز رسانی می‌شود.

*۱۵ هزار مسکن به معلولان داده شد

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت:‌در بهزیستی ۳ میلیون مددجو تحت پوشش هستند و طرح مسکن معلولان که ۲ میلیون نفر تا قبل از سال ۸۵ بوده‌‌‌اند و تاکنون ۱۵ هزار نفر مسکن معلولین دریافت کرده‌اند و تعداد مستمری‌بگیران مددجو ۳.۵ برابر شده و ۱۰ درصد از مددجویان بهزیستی از طریق توانمندسازی خارج شده‌اند.

*اعطای بسته تغذیه به ۲۰۰ هزار کودک دچار سوء تغذیه

عباسی همچنین از ارائه بسته‌های تغذیه‌ای به ۲۰۰ هزار کودک شهر و روستا که از سوتغذیه رنج می‌بردند خبر داد و گفت: همچنین مشاوره ازدواج و ترک اعتیاد از طریق بهزیستی انجام می‌شود.
وی در مورد بیمه سلامت گفت: مجری طرح پزشک خانواده که اجرا می‌شود، وزارت بهداشت است و وزارت کار و رفاه اجتماعی به عنوان خریدار خدمات عمل می‌کند، در حال حاضر ۱۷ صندوق و بیمه مختلف در دستگاه‌ها قرار دارد که باید در راستای ایجاد عدالت تجمیع شوند.

*بیمه کردن سرپایی افراد فاقد بیمه

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت:‌از سال ۸۸ برای کسانی که فاقد پوشش بیمه درمان بوده‌اند، به صورت بیمه سرپایی تحت پوشش قرار می‌گیرند و برای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی ۳.۲ میلیون نفر از این خدمات بهره‌مند شده‌اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵