کد مطلب: 86375
 
آدرسهاي غلط در سياستهاي منطقه اي
اكبر نعمت الهي
 
چندي پيش بود كه با برملا شدن ذخاير ارزي حاصل از فروش نفت عربستان، كارشناسان پيش بيني كردند كه آمريكا و ديگر قدرتهاي غربي به راحتي از كنار اين ثروت كلان نمي گذرند و چنين هم شد. همزمان با اين اتهامات برخي دلواپسان هم با اعلام ايجاد انبار ذخاير موشكي و نشان دادن آن از تلويزيون براي ادعاهاي آمريكا توجيه لازم را در اختيار ترامپ قرار دادند!
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۲

چندي پيش بود كه با برملا شدن ذخاير ارزي حاصل از فروش نفت عربستان، كارشناسان پيش بيني كردند كه آمريكا و ديگر قدرتهاي غربي به راحتي از كنار اين ثروت كلان نمي گذرند و چنين هم شد. همزمان با اين اتهامات برخي دلواپسان هم با اعلام ايجاد انبار ذخاير موشكي و نشان دادن آن از تلويزيون براي ادعاهاي آمريكا توجيه لازم را در اختيار ترامپ قرار دادند!
پيش از اين در بحبوحه حمله اسرائيل به غزه هم شاهد آن بوديم كه دولت وقت ايران با پيش كشيدن بحثهاي انحرافي اسرائيل را از زير حملات سنگين افكار عمومي جهانيان رهاند و كار را به جايي رساند كه از برخي مقامات دولت وقت ايران در منابع صهيونيستي به عنوان بهترين ياران اسرائيل ياد شد!
آمريكا با وارد كردن اتهاماتي به ايران، عربستان را به ميداني كشيد كه با خرج كردن ذخاير مردم حمايت بيشتر آمريكا را بخرند و ترامپ تاجر با اين ترفند به اهداف شوم خود نزديك شد.
اين را كه دولت هاي انگليس و آمريكا چقدر در مبارزه با داعش و به قول خودشان تروريسم جدي هستند مي توان به راحتي از مواضع اخير دولت انگليس هم دريافت.
دولت ترزا مي نخست وزير انگليس اعلام كرده است كه نتايج تحقيقات درباره منابع مالي داعش را منتشر نخواهد كرد.
اين تحقيقات به دستور دولت سابق انگلستان انجام شد و منابع آگاه رسيدن سرنخ هاي آن را به دولت سعودي تاييد كرده اند و از آنجا كه انگلستان به يكي از تامين كنندگان جدي سلاح براي عربستان بدل شده است، تعجبي ندارد كه ترزا مي كه نخستين سفر پس از انتخاب شدنش را به نخست وزيري انگلستان به عربستان انجام داد و بيش از چهار ميليارد دلار سلاح به اين كشور فروخت از انتشار گزارش خودداري كند.
پيش از اين ترامپ هم كه بر سر سفره عربستان نشسته بود با دادن آدرس غلط، به جاي آن كه سران سعودي را از حمايت از داعش نهي كند، ايران را سرمنشا تروريسم در منطقه معرفي كرده بود كه نشان از آگاهي و فهم بالاي سياسي او دارد(!)، زيرا هيچ قرابتي به لحاظ فكري، سياسي و ايدئولو‍ژيك ميان ايران و داعش وجود ندارد و هيچ برهاني هم از سوي رئيس جمهوري شگفت انگيز آمريكا در قبال اين اتهام ارائه نشده است.
واقعيت آن است كه در روزهاي انتخابات رياست جمهوري ايران، بدفهمي و كج فهمي برخي كانديداها به آمريكا و انگلستان ميدان داد تا با وارد كردن اتهامات بي پايه و اساس به ايران براي سياستهاي منطقه اي خود قبايي از جنس پشم شترهاي عربستان ببافند. آنها مي پنداشتند با دادن آدرسهاي غلط درباره ديپلماسي دولت روحاني مي توانند از غربي ها امتياز بگيرند، اما ناكام ماندند.
اينك كه در فاز جديدي از حيات سياسي ايران قرار داريم و مي رويم كه با تشكيل دولت دوازدهم ايران مدل 1404 را پايه ريزي كنيم بايد مراقب بود تا گرسنگان دلارهاي نفتي بار ديگر در منطقه فتنه انگيزي نكنند.
ترامپ مي دانست كه دولت او به دلارهاي متراكم عربستان نياز مبرم دارد و از همين رو مدتها براي آن برنامه ريزي كرده بود و حالا اين دلارها به جاي آن كه به خدمت شكوفايي منطقه درآيد به ايجاد شغل در آمريكا كمك مي كند و درصد بيكاري را در اين كشور پايين مي آورد. چيزي كه دولت ترامپ با افتخار آن را اعلام كرد.
آمريكاي ترامپ و انگلستان ترزا مي برپايه دروغ و دغل شكل گرفته است. هيهات كه شعارهايشان را باور كنيم و به دام آنها بيفتيم. بر آنها حرجي نيست. آنها براي آينده كشور و حزبشان حاضرند به بدترين مناسبات در سياست خارجي تن دهند، اما آنها كه براي پيروزي در ميدان قدرت سر سفره معامله پنهاني با نيك براون نشستند حالا بايد عبرت بگيرند كه اين دو كشور از مبارزه با تروريسم و داعش تنها يك هدف را دنبال مي كنند و آن، به چنگ آوردن دلارهاي نفتي و غارت ثروتهاي منطقه است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵