داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 105582
 
دلار از مرز 11 هزار تومان گذشت
 
نرخ هر دلار امریکا در روز دوشنبه 8 مرداد، در محدوده 11 هزار وصد و 11 هزار و سیصدهزار تومان مورد معامله قرار می گیرد و نرخ هر یورو نیز با ارقام بالای 10 هزار یورو تا نرخ 13 هزار و پانصد هزار تومان معامله می‌شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۳
نرخ هر دلار امریکا در روز دوشنبه 8 مرداد، در محدوده 11 هزار وصد و 11 هزار و سیصدهزار تومان مورد معامله قرار می گیرد و نرخ هر یورو نیز با ارقام بالای 10 هزار یورو تا نرخ 13 هزار و پانصد هزار تومان معامله می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، با توجه به جایگاه نرخ ارز در تاثیری گذاری بر دیگر متغیرهای اقتصادی ، قیمت آن همیشه زیر ذره‌بین آحاد فعالان اقتصادی است. از همین روی یکی از مطالبات مردم در انتخابات ریاست جمهور اخیر و البته وعده رییس جمهور کنونی بر ثبات قیمت این متغیر بود.

هرچند دولت با تک نرخی کردن دلار روی قیمت 4200 تومان سعی کرد ثبات را بر بازار حاکم کند اما این سیاست از همان ابتدا از سوی کارشناسان و کنشگران اقتصادی زیر سوال قرار گرفت و با شرایط حاکم بر بازار می توان گفت که سیاست تک نرخی کردن عملا شکست خورده است.

از همین روی روند صعودی نرخ ارز یا به عبارت صحیح‌تر کاهش ارزش ریال تا امروز ادامه داشته است. شاید بدبین‌ترین کارشناس اقتصادی هم پیش‌بینی نمی‌کرد که روزی نرخ دلار در ایران از مرز ده هزار تومان عبور و پنج رقمی شود. اما باید گفت متاسفانه در چند روز اخیر این اتفاق افتاد و نرخ دلار در ادامه روند صعودی خود با عبور از مرز حتی یازده هزار تومان به نوعی بی ثباتی بازار و بی اعتمادی به سیاست‌گذاران را نشان داد.

عامل افزایش نرخ ارز یا کاهش ارزش ریال هرچه باشد، ریشه در داخل داشته باشد یا خارج، براساس تئوری انتظارات توضیح داده شود یا علم اقتصادی رفتاری، باعث دلهره واضطراب مردم شده است.

به طوری که نرخ هر دلار امریکا در روز دوشنبه 8 مرداد، در محدوده 11 هزار وصد و 11 هزار و سیصدهزار تومان مورد معامله قرار می گیرد و نرخ هر یورو نیز با ارقام بالای 10 هزار یورو تا نرخ 13 هزار و پانصد هزار تومان معامله می‌شود.

ویژگی مهم امروز بازار حضور پررنگ دلالان در خیابان فردوسی و به ویژه خیابان منوچهری است که باعث دخالت نیروهای انتظامی و پراکنده کردن دلالان شده است.همچنین میزان دلالان خریدار بسیار بیشتر از دلالان فروشنده بود که شاید ریشه در پیش بینی آنها مبنی بر افزایش قیمت در روزهای آینده دارد.

این بی ثباتی ها علاوه بر بازار ارز در بازار سکه نیز با همان شدت قابل رویت است. به‌طوری‌که در چند روز اخیر نرخ هر قطعه سکه کامل با تصویر امام از مرز 4 میلیون تومان نیز گذشته است.بر همین اساس خرید و فروش سکه در تعداد کمی از صرافی ها صورت می گیرد و حتی بسیاری از صرافی‌ها اقدام به خاموش کردن تابلوی اعلانات خود کرده اند.

براساس اخرین مشاهده ها؛ نرخ هر قطعه سکه کامل با تصویر امام (ره) در محدوده 4 میلیون و سیصد هزار تومان تا 4 میلیون و پانصد هزار تومان معامله می شود. هر قطعه سکه نیم بهار نیز در بازه قیمتی 2میلیون تا 2 میلیون و صد و بیست هزار تومان درج شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵