کد مطلب: 59898
 
توسعه پتروشیمی در مجاورت میادین گازی داخلی؛ چگونه؟
 
توسعه صنعت پتروشيمي در مناطقی که از منابع خوراک فاصله دارند همواره منتقدانی داشته است؛ چرا که منتقدان می گویند احداث مجتمع های پتروشیمی در دور از مبادی خوراک می تواند هزينه اي زايد براي انتقال خوراک به مجتمع‌هاي پتروشيمي ايجاد ‌کند؛ اما آیا راه دیگری برای توسعه پتروشیمی در مناطق مجاور میادین گازی مستقل کشور وجود ندارد؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۱۴
توسعه صنعت پتروشيمي در مناطقی که از منابع خوراک فاصله دارند همواره منتقدانی داشته است؛ چرا که منتقدان می گویند احداث مجتمع های پتروشیمی در دور از مبادی خوراک می تواند هزينه اي زايد براي انتقال خوراک به مجتمع‌هاي پتروشيمي ايجاد ‌کند؛ اما آیا راه دیگری برای توسعه پتروشیمی در مناطق مجاور میادین گازی مستقل کشور وجود ندارد؟
به گزارش نکونیوز، صنعت پتروشيمي و صنايع تکميلي وابسته به آن، اشتغال بالا و پايداري ايجاد مي‌کند و به همين دليل با توسعه صنعت پتروشيمي در سراسر کشور مي‌توان گام‌هاي بلندي براي محروميت‌زدايي در سراسر کشور برداشت. هر چند دو امتیاز مهم برای توسعه صنعت پتروشیمی در کشور ما یعنی دسترسی به منابع ارزان و مبادی صادراتی، در مجاورت آب‌هاي خليج فارس و در کنار میادین مشترک گازی دیده شده، اما این بدین معنا نیست که توسعه صنعت پتروشیمی در مناطق مرکزی کشور مقرون به صرفه نیست چراکه در مناطق داخلي کشور و همچنين مناطق خشکي نيز ميادين گازي و نفتي مختلفي وجود دارد که از منابع آنها مي‌توان براي توسعه صنعت پتروشيمي با خوراک های نفتی و گازی استفاده کرد. بدین ترتیب مناطق داخلي کشور نيز از منابع خدادادي موجود در آن در قالب میادین گاز
وجود 24 ميدان گازي در داخل کشور فرصت مساعدي براي توسعه صنعت پتروشيمي در داخل کشور با هدف اشتغالزايي و محروميت‌زدايي ايجاد کرده است. اما اين امر منوط به تصويب قانوني است که بر مبناي آن 20 درصد از گاز توليدي هر ميدان گازي لزوما به توسعه صنعت پتروشيمي اختصاص يابد
بهره‌مند شده و توسعه را با محوریت صنعت پتروشیمی، اما از راهی کم هزینه تر از انتقال خوراک – آنگونه که در خط اتیلن غرب شاهد بودیم – تجربه خواهند کرد. این امر از این جهت حایز اهمیت است که اغلب ميادين گازي داخلي کشور در مناطقي واقع شده اند که از لحاظ اشتغال با مشکلات فراواني مواجه هستند.
در داخل کشور حدود ۲۴ ميدان گازی مستقل در استان‌هاي غربي، جنوبي و شمالي داریم که تقريبا همگي فعال هستند. در اين ميان استان فارس از اهميت بيشتري برخوردار است چراکه بيش از نيمي از ميادين گازي داخلي کشور در استان فارس قرار دارند. تعداي از ميادين گازي در استان‌هاي بوشهر و هرمزگان از جمله در جزيره قشم قرار دارند و دو ميدان گازي در استان‌هاي ايلام و خراسان و همچنين يک ميدان گازي در آب‌هاي شمال ايران فرصت مناسبي براي تامين خوراک مورد نياز صنايع پتروشيمي را در مناطق داخلي کشور فراهم کرده تا توسعه صنعت پتروشيمي صرفا به ‌هابهاي ماهشهر و عسلويه منحصر نشود و اگر هم خواستار تاسيس مجتمع‌هاي پتروشيمي و صنايع مرتبط با آن در داخل کشور هستيم، بتوانيم در مجاورت ميادين گازي داخلي و غيرمشترک هم اين تاسيسات را به منظور محروميت‌زدايي و افزايش اشتغال در اين مناطق بدون نگراني به خاطر دوري از منابع خوراک تاسيس کنيم.
وجود ۲۴ ميدان گازي در داخل کشور فرصت مساعدي براي توسعه صنعت پتروشيمي در داخل کشور با هدف اشتغالزايي و محروميت‌زدايي ايجاد کرده است. اما اين امر منوط به تصويب قانوني است که بر مبناي آن ۲۰ درصد از گاز توليدي هر ميدان گازي لزوما به توسعه صنعت پتروشيمي اختصاص يابد. در اين صورت منبع مطمئني براي تامين خوراک پتروشيمي‌ها ايجاد مي‌شود تا مردم مناطقي که در آن ميادين گازي قرار دارند هم از نعمت گاز نه به عنوان یک سوخت مصرفی، بلکه برای توسعه صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دست به مثابه پلي براي حرکت در مسير توسعه اقتصادي و اشتغالزایی بهره‌مند شوند البته این الزام قانوني به تنهايي کافي نيست و بايد براي قيمت اين گاز هم چاره‌اي اساسي انديشيده شود چرا که اختلاف بر سر قيمت خوراک مجتمع‌هاي پتروشيمي هنوز رفع نشده است. به همين دليل علاوه بر الزام قانوني مبني بر تخصيص بخشي از گاز توليدي ميادين داخلي به توسعه صنعت پتروشيمي، بايد در مورد نوع و قيمت خوراک نيز تدابير لازم انديشيده شود. در این صورت توسعه صنعت پتروشیمی در مجاورت میادین گازی داخلی هم با هزینه کمتری امکانپذیر خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵