داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 76088
 
چین، قدرت اقتصادی و نفوذ سیاسی
استراتژی‌های متفاوت چین و آمریکا در نزاعی با ابعاد جهانی
افزایش حضور اقتصادی چین از آسیای میانه تا اروپا
 
چین قدرت اقتصادی نوظهوری است که حضور خود را در مناطق مختلف جهان افزایش می‌دهد. آمریکا در سالیان گذشته از استراتژی جدید خود با نام «چرخش به آسیا» پرده‌برداری کرد. هدف این استراتژی این بود که آمریکا توان خود را بر آسیا و مهار چین متمرکز کند، اما مثل این که قضیه این است که چین استراتژی «چرخش به غرب» را کلید زده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۶
چین قدرت اقتصادی نوظهوری است که حضور خود را در مناطق مختلف جهان افزایش می‌دهد. آمریکا در سالیان گذشته از استراتژی جدید خود با نام «چرخش به آسیا» پرده‌برداری کرد. هدف این استراتژی این بود که آمریکا توان خود را بر آسیا و مهار چین متمرکز کند، اما مثل این که قضیه این است که چین استراتژی «چرخش به غرب» را کلید زده است.
به گزارش نکونیوز، چین نفوذ سیاسی در مناطق مختلف جهان را از طریق افزایش فعالیت‌های اقتصادی خود در آن مناطق دنبال کند. در واقع چین استراتژی «قدرت‌گیری صلح‌آمیز» را در دستور کار قرار داده و افزایش پیوندهای اقتصادی حرف نخست را در این استراتژی می‌زند.
بانک صنعتی و تجاری چین اخیراً صندوقی با سرمایه ۱۱.۱۵ میلیارد دلار برای تأمین مالی پروژه‌های اقتصادی در اروپای شرقی و اروپای مرکزی افتتاح کرده است. چین پیش از این حضور خود در آسیای میانه را تثبیت کرده، حضور خود در خاور میانه را افزایش داده و همزمان برنامه‌های اقتصادی وسیعی را نیز در آفریقا دنبال می‌کند.
در واقع چین با پروژه جاه‌طلبانه «جاده ابریشم جدید» به دنبال این است که مجموعه‌ای از کریدورهای اقتصادی بین آسیای شرقی، آسیای میانه، خاور میانه و نهایتاً اروپا و بخشی از آفریقا ایجاد کند. در این پروژه، چین سهمی اساسی از زیرساخت‌های عمرانی و ترانزیتی مناطق مختلف جهان را به خود اختصاص می‌دهد و بدین ترتیب به شریک استراتژیکِ طیف وسیعی از کشورها تبدیل می‌شود.
چین بدین ترتیب نگاهی جهانی به پیوندهای اقتصادی خود با سایر کشورها دارد. در این نگاه، هدف چین صرفاً بسط نفوذ در شرق دور و دریای چین جنوبی نیست. «چرخش به غربِ» چین به معنای این است که چین تمرکز خود بر مناطقی که از حیث جغرافیایی در غرب این کشور قرار دارند را افزایش می‌دهد و سعی می‌کند تا در جغرافیای وسیع‌تری قدرت اقتصادی خود را به عنوان یک اهرم تأثیرگذاری به کار گیرد.
کلیدواژه «چرخش به آسیا» در این سال‌ها مکرراً در سیاست خارجی آمریکا شنیده شده است. هدف این استراتژی این بوده که آمریکا چین را در مرزهای خود مهار کند و جلوی قدرت‌گیری بیشتر آن را بگیرد. آمریکا در قالب این استراتژی از یک پیمان تجارت آزاد به نام پیمان ترانس پاسفیک نیز استفاده کرده است.
اما همزمان چین نیز دورخیز خود را در قالب «چرخش به غرب» آغاز کرده است. استراتژی «چرخش به غربِ» چین، افزایش نفوذ سیاسی این کشور از طریق افزایش نفوذ اقتصادی آن را دنبال می‌کند. چین به دنبال این است که در ادامه «قدرت‌گیری صلح‌آمیز» خود بخشی از متحدان غرب را جذب خود کرده و متحدان جهانی‌اش را افزایش دهد. به همین دلیل است که چین حلقه به حلقه نفوذ اقتصادی خود را افزایش می‌دهد و حالا برای توسعه اروپای شرقی و مرکزی نیز صندوق سرمایه‌گذاری ایجاد کرده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵