کد مطلب: 40078
 
پاسخ به یک سوال رایج این روزها
آیا داعش در کاهش قیمت نفت نقش دارد؟
 
طی ماههای اخیر با افزایش توان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در شمال عراق، فروش نفت توسط این گروه نیز آغاز شد و به مرور زمان افزایش یافت. از همان زمان این پرسش در افکار عمومی ایجاد شد که آیا فروش نفت توسط داعش نقشی در کاهش قیمت نفت دارد؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۰
طی ماههای اخیر با افزایش توان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در شمال عراق، فروش نفت توسط این گروه نیز آغاز شد و به مرور زمان افزایش یافت. از همان زمان این پرسش در افکار عمومی ایجاد شد که آیا فروش نفت توسط داعش نقشی در کاهش قیمت نفت دارد؟
به گزارش پایگاه خبری نکونیوز، این تلقی از این جهت ایجاد شد که سقوط قیمت نفت از همان زمانی آغاز شد که داعش نیز شروع به فروش نفت عراق و سوریه کرد و همزمانی این دو اتفاق این برداشت را تقویت کرد. بر اساس اطلاعات موجود، داعش تأسیساتی نفتی را تصرف کرده است که تولیدات روزانۀ این تأسیسات به ۳۵۰ هزار بشکه می رسید ولی داعش فقط حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت در روز تولید می کند. مؤسسه تحقیقاتی آی.اچ.اس (IHS) که در زمینه اطلاعات بازار و اقتصاد جهانی فعال است اعلام کرده که درآمد داعش از فروش نفت عراق و سوریه پیش از حملات ائتلاف آمریکا، روزانه حدود ۲ میلیون دلار بوده است که این درآمد برای داعش درآمد بسیار مناسبی است.
توجه داشته باشیم که از این جهت که داعش نفت تازه ای وارد بازار نکرده است و همان نفت موجود را می فروشد، فروش نفت توسط داعش، هیچ تاثیری در افزایش عرضه و کاهش قیمت نفت ندارد. در واقع، داعش نفت جدیدی را اکتشاف و استخراج نکرده و همان نفتی را که از قبل تولید می شد، با تصرف چاهها و پالایشگاههای موجود، حتی با میزانی کمتر از قبل به فروش می رساند. قیمت عرضه نفت داعش بسیار ارزانتر از بازارهای جهانی است. تا چهار ماه پیش که قیمت نفت حدود ۸۰ دلار بود، نفت داعش زیر ۶۰ دلار به فروش می رسید و هم اکنون هم بین ۲۵ تا ۳۰ دلار در هر بشکه و عموما در ترکیه به فروش می رسد. برخی ادعا کرده بودند که چون داعش نفت را ارزان می فروشد، در کاهش قیمت نفت تاثیرگذار بوده درحالیکه این موضوع هم اشتباه است چرا که عرضه روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت که درصد بسیار ناچیزی از عرضه نفت در جهان محسوب می شود، نمی تواند هیچ تاثیری در بازار داشته باشد. به نظر می رسد آنچه در مورد نقش داعش در بازار نفت مطرح می شود، اگر از روی اشتباه محاسباتی در تحلیل نبوده باشد – که بعید به نظر می رسد – حاصل غلبه نگرش گروههایی در منطقه است که تلاش دارند قدرت داعش را بزرگنمایی کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵