کد مطلب: 71218
 
قرارداد محرمانگی بین ایران و پرتامینا
 
شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت اندونزی (پرتامینا) تفاهمنامه همکاری و قرارداد محرمانگی امضا کردند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۷
شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت اندونزی (پرتامینا) تفاهمنامه همکاری و قرارداد محرمانگی امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شرکت ملی نفت ایران و شرکت پرتامینا اندونزی به منظور مطالعه توسعه دو میدان آب تیمور و منصوری (آسماری – بنگستان) در جهت افزایش ضریب برداشت نفت خام (EOR) صبح امروز (18 مرداد ماه) تفاهمنامه همکاری و قرارداد محرمانگی امضا کردند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این نشست با اشاره به اینکه این نخستین همکاری میان دو شرکت است، بیان کرد: ایران با رویکرد قراردادی جدید پس از حصول نتیجه قطعی جهت همکاری رسمی میان دو طرف این میدان‎ها را در اختیار پرتامینا قرار خواهد داد.
علی کاردر با بیان اینکه پرتامینا در وهله نخست می بایست از میان 8 شرکت ایرانی معرفی شده در لیست وندورلیست (Vendor list) یک شرکت را برای همکاری انتخاب کند، گفت: دغدغه اصلی شرکت ملی نفت ایران انتقال تکنولوژی جهت افزایش ضریب ازدیاد برداشت از دو میدان آب تیمور و منصوری است.
وی با تاکید بر اینکه با قرارگرفتن اطلاعات دو میدان یاد شده در اختیار شرکت پرتامینا، روند این مطالعات به طور رسمی آغاز می شود، افزود: پرتامینا همچنین در خصوص خرید نفت خام و فرآورده های نفتی نیز پیشنهاداتی مطرح و برای همکاری ابراز تمایل کرده است.
کاردر در خصوص پیشنهاد همکاری پرتامینا به ایران در یک پروژه مشترک پالایشگاهی با سرمایه گذاری چند کشور دیگر و ایران در راستای استفاده از نفت خام ایران توضیح داد: در صورت وجود نفع قابل توجه اقتصادی و نیز تضمین صادرات نفت خام ایران، رایزنی ها برای حصول نتیجه ادامه خواهد یافت.
معاون وزیر نفت همچنین با تاکید بر این که ایران از برنامه همکاری با شرکت های نفتی دولتی در دنیا استقبال می کند، گفت: ما این فرصت همکاری را برای تمام شرکت های دولتی فراهم کردیم و انحصاری در این خصوص وجود ندارد.
وی با تاکید بر اینکه نیاز به سرمایه گذاری خارجی در شرایط فعلی ضروری است، تصریح کرد: ما از پرتامینا خواسته ایم تا حضور یک شرکت بین المللی دیگر را در کنار خود داشته باشد، چرا که انتقال تکنولوژی نیز از اهداف اولویت دار ما است.
غلامرضا منوچهری، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی نیز با بیان اینکه در نخستین جلسه آغاز همکاری مطالعاتی میدان های یاد شده با پرتامینا که در ادامه جلسه امضای تفاهمنامه برگزار می شود، چگونگی همکاری و نقشه راه مورد بررسی قرار می گیرد، افزود: انتظار می رود با گذشت 6 ماه طرف اندونزیایی پیش نویس طرح توسعه (Pre-MDP) را ارائه کند و تصمیم گیری های بعدی محقق شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵