۲
 
کد مطلب: 34570
 
یک پرسش بی پاسخ
۲.۶ میلیارد دلار پول نفت را چه کسی پس خواهد داد؟
 
هنوز خبری از بازگشت پول نفتهای فروخته شده توسط بابک زنجانی به بیت المال نیست و مردم از خود می پرسند ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار پول نفت را چه کسی به بیت المال بازخواهد گرداند؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۲
هنوز خبری از بازگشت پول نفتهای فروخته شده توسط بابک زنجانی به بیت المال نیست و مردم از خود می پرسند ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار پول نفت را چه کسی به بیت المال بازخواهد گرداند؟ به گزارش نکونیوز مبلغی که بابک زنجانی بابت فروش نفت باید به خزانه واریز می کرد اما این کار را انجام نداده ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است. بیژن زنگنه وزیر نفت در آخرین اظهارات خود اعلام کرد که بدهی بابک زنجانی تسویه نشده و پیش از این هم اعلام شده بود که با توجه به صوری بودن برخی دارایی های زنجانی بازگشت این پول از طریق اموال و دارایی های او فراهم نیست. این درحالیست که مبلغ یادشده مبلغ کلانی است که می تواند بسیاری از مشکلات صنعت نفت را حل کند. البته برخی در تحلیلهای عامه پسند ذکر کردند که با توجه به این مبالغ بدهی بابک زنجانی به هر ایران حدود ۱۱۰ هزار تومان است. اما از منظر سرمایه گذاری اگر به بدهی بابک زنجانی نگریسته شود به این نتیجه می رسیم که این مبلغ بخشی از مشکلات صنعت نفت را تامین می کند. به عنوان مثال بدهی بابک زنجانی به حدی است که با مبلغ آن می توان تقریبا تمامی هزینه های توسعه یک فاز پارس جنوبی را از اول تا آخر تامین کرد. این مبلغ همچنین می تواند ۲۰ درصد از کل بودجه موردنیاز برای توسعه میادین مشترک جنوب غربی کشور را تامین کند. از این دست مثالها می توان باز هم زد. اما نکته مهم این است که بدهی بابک زنجانی چگونه به خزانه بازمی گردد و آیا اصلا امیدی به بازگشت این پول به بیت المال هست؟ البته مدیران دولت قبلی که در این زمینه پاسخگو نیستند که چرا بدون اخذ تضمینها یا تعهدات لازم چنین فضای وسیعی برای فعالیت یک فرد حقیقی همچون بابک زنجانی بدون بررسی دارایی های او ایجاد کرده اند. اما امید است دستگاه قضایی برای بازگرداندن این پول به بیت المال تلاش جدی تری انجام دهد. باقی ماندن بابک زنجانی در زندان اگرچه به حکم دستگاه قضایی ضرورت است اما به نظر می رسد آنگونه که از شواهد پیداست فعلا خبری از آزاد شدن آن ۲.۶ میلیارد دلار و بازگشت آن به بیت المال نیست.
Share/Save/Bookmark


hasan
۱۳۹۳-۰۶-۱۱ ۱۴:۱۰:۴۴
با دیدن این اشخاص در جمهوری اسلامی که کشور امام زمان است آدم به این فکر می کند که همه در برابر خون شهیدان و ایثارگران مسوول هستند.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۶-۱۳ ۰۰:۰۱:۵۵
پول یک ملت است شوخی نیست .
دستگاه قضا جدی تر برخورد کند
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵