کد مطلب: 78040
 
عامل تحول صنعت نفت
 
مدیر تحقیقات موسسه وودمکنزی گفت: در صورتی که قیمت نفت در سال ٢٠١٧ میلادی ٥٥ دلار برای هر بشکه باشد، نخستین جهش در این صنعت پس از یک دوره دو ساله روی خواهد داد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۹
مدیر تحقیقات موسسه وودمکنزی گفت: در صورتی که قیمت نفت در سال ٢٠١٧ میلادی ٥٥ دلار برای هر بشکه باشد، نخستین جهش در این صنعت پس از یک دوره دو ساله روی خواهد داد.
به گزارش شبکه خبری سی ان بی سی، موسسه تحقیقات و مشاوره انرژی وودمکنزی در گزارشی که روز دوشنبه (٢٩ آذرماه) منتشر شد اعلام کرد که بازار جهانی نفت برای رشد و شکوفایی نیازمند نفت ٥٥ دلاری است و این موسسه به توافق مشترک کاهش عرضه تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) خوشبین است.

اجرایی شدن توافق اخیر اعضای اوپک و کشورهای غیر عضو و رسیدن قیمت‌های جهانی نفت به ٥٥ دلار برای هر بشکه یا بیشتر، جریان نقدینگی و سرمایه‌گذاری را در صنعت نفت و گاز برای سال آینده میلادی افزایش خواهد داد و نخستین جهش را برای این صنعت پس از یک دوره دو ساله سقوط رقم خواهد زد.

آنگس راگر، مدیر تحقیقات صنعت بالادستی نفت و گاز گفت: اگر قیمت این کالا سال ٢٠١٧ میلادی در حد ٥٥ دلار برای هر بشکه باقی بماند، درآمدزایی بزرگ‌ترین شرکت‌های نفت جهان دوباره آغاز خواهد شد، اما در صورتی که به نفت ٥٠ دلاری یا کمتر از آن برگردیم، این ابرشرکت‌ها دوباره به شرایط بد دو سال اخیر بازمی‌گردند.

وی انتظار دارد که اعضای اوپک و تولیدکنندگان غیرعضو، موفق به کاهش روزانه یک میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه از تولید نفت خود شوند.

این تحلیلگر معتقد است که افزایش قیمت نفت سبب رشد تولید نفت شیل آمریکا، به‌خصوص در حوضه پرمیان در تگزاس خواهد شد.

موسسه وودمکنزی پیش‌بینی می‌کند که قیمت نفت در ماه‌های آینده به ٥٥ دلار و تا اواخر سال ٢٠١٧ میلادی به ٦٠ دلار برای هر بشکه نیز برسد، اما میانگین قیمت این کالا در سال آینده میلادی در حد ٥٧ دلار برای هر بشکه باشد.

اعضای اوپک ٣٠ نوامبر (١٠ آذر ماه) در نشست وین با کاهش تولید به میزان یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز به منظور رساندن سقف تولید خود به ٣٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روز برای مدت ٦ ماه از اول ژانویه ٢٠١٧ توافق کردند.

کشورهای تولید کننده عمده غیرعضو این سازمان مانند روسیه نیز در تاریخ ١٠ دسامبر (٢٠ آذر ماه) متعهد به کاهش تولید تا میزان ٥٥٨ هزار بشکه در روز برای همراهی با اوپک شدند.

مجموع تولید نفت جهان با توافق وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، یک میلیون و ٧٦٠ تا یک میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز کاهش می‎یابد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵