داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 32220
 
اجاره بها کم شده یا زیاد شده؟!
یک بام و دو هوای اجاره بها
 
اظهارات رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره کاهش اجاره بها در شرایطی بیان شده که آمارهای میدانی و همچنین اظهارات مقامات مسئول در این حوزه، از افزایش اجاره بها نسبت به سال گذشته حکایت دارد و
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۶
علیرغم افزایش محسوس اجاره بها در شهر تهران، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفته: براساس آمار رسمی اجاره بها در سه ماهه نخست امسال نسبت مدت مشابه در سال گذشته به میزان ۹ درصد کاهش داشته است.
به گزارش نکونیوز، اظهارات رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره کاهش اجاره بها در شرایطی بیان شده که آمارهای میدانی و همچنین اظهارات مقامات مسئول در این حوزه، از افزایش اجاره بها نسبت به سال گذشته حکایت دارد و تنها تفاوت در این حوزه این است که سرعت رشد اجاره بها نسبت به سال گذشته کاهش یافته که این امر به معنای کاهش اجاره بها نیست. حسام عقبائی رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران می گوید: با توجه به اینکه شاخص اجاره بها وابسته به نرخ مسکن است باید گفت که طی یک ماه اخیر شاهد افت قیمت مسکن بوده ایم و در این راستا نیز بازار اجاره مسکن با کاهش قیمت وافزایش قراردادهای اجاره هستیم. این درحالیست که هیچگاه عدم افزایش قیمت مسکن در بخش خرید و فروش یا رکود در این حوزه به معنای رکود در بخش اجاره نیست چرا که برخلاف مالکان یا متقاضیان خرید مسکن که اجباری به خرید یا فروش در زمان مقرر ندارند، مستاجران چاره ای جز تمدید قرارداد یا تغییر محل اجاره ندارند و به همین دلیل بازار اجاره هیچگاه راکد نیست و به همین دلیل، تفزایش قیمت را هم تجربه می کند. در همین راستا معاون امور مسکن ساختمان وزارت راه و شهرسازی از شیب ملایم قیمتها در حوزه مسکن خبر داده و در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، میزان افزایش اجاره بها را معادل نرخ تورم پیش‌بینی شده بین ۲۰ تا ۲۵ درصد اعلام کرده است. سایر اظهارات در مورد میزان افزایش اجاره بها نیز در خوشبینانه ترین حالت، رشد اجاره بها در سطحی پایینتر از نرخ تورم را اعلام کرده؛ ضمن اینکه مشاهدات میدانی حاکی از افزایش اجاره بهاست. جالب اینجاست که عقبايي پیش از این در گفت و گویی با "دنیای اقتصاد" با تاکيد بر اينکه اجاره بها تابعي از قيمت مسکن است و نه صرفا ميزان تورم عمومي، هرگونه افزايش اجاره بها بيش از ۱۵ درصد را غيرمنطقي عنوان کرده بود و این بدین معناست که اجاره بها تا ۱۵ درصد افزایش داشته یا می تواند داشته باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵