کد مطلب: 67600
 
اتحاد صوری اوپک: اختلافها پا برجاست
خانواده ای که نمی خواهد لباسهای چرک خود را نشان دهد
 
وزرای اوپک وین را بدون توافق بر سطح تولید ترک کردند اما پیرامون اتحاد، بسیار سخن گفتند؛ چیزی که در صورت نوسان مجدد قیمت به سرعت محو خواهد شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۴
وزرای اوپک وین را بدون توافق بر سطح تولید ترک کردند اما پیرامون اتحاد، بسیار سخن گفتند؛ چیزی که در صورت نوسان مجدد قیمت به سرعت محو خواهد شد.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، برخلاف اجلاس شکننده قبلی اوپک و نشست کشورهای غیرعضو و عضو در دوحه، مقامات رسمی جلسه اخیر اوپک را با تأکید بر هماهنگی ترک گفتند. وزرای دو کشور اصلی متعارض، ایران و عربستان با گفتن از هماهنگی و اتحاد از جلسه خارج شدند.
«هلیما کرافت» رئیس بخش جهانی راهبردهای مواد خام در بازارهای مالی RBC نوشته است: «بنظر می‌رسد با رسیدن به قیمت ۵۰ دلار، فشارها برای واکنش کاهش یافته است. از آنجا که مانند ماه دسامبر شاهد اظهار نارضایتی‌های علنی نبوده‌ایم، آنها می‌توانند عدم توافق بر سقف تولید را علامت اتحاد اوپک تلقی کنند. محور مورد توافق این است که بازار در مسیر درستی حرکت می‌کند.»
«محمد بارکیندو» از نیجریه به عنوان دبیرکل جدید انتخاب شد اما تعیین سقفی برای تولید با موفقیت همراه نبود. پیش از اجلاس، تحلیلگران موضع انفعالی سازمان پس از اجاس را پیش‌بینی می‌کردند اما گفته‌ها حاکی از آن بود که احتمال می‌رود اعضا، موضوع سهمیه تولید را مجددا مطرح کنند.
«ادوارد مورس» رئیس بخش تحقیقات نفت Citigroup می‌گوید: «بنظرم این دسیسه سعودیها بود که در ظاهر اظهار رضایت کنند. کاملا واضح است که نه تنها ایران بلکه کویتیها نیز هرگز این را نمی‌پذیرند. آنها فقط نمایشی ترتیب دادند تا بگویند با هم مشکلی نداریم.» او افزود عربستان سعودی در عین حال بدنبال افزایش تولید است و در صورت نیاز، تولید خود را می‌افزاید.
«جان کیلداف» از Again Capital معتقد است: «این فقط یک نمایش بود. آنها مانند یک خانواده هستند که نمی‌خواهند لباسهای نشسته و چرک خود را نمایش دهند. آنچه واقعا از آن بهره برده‌اند کاهش شدید تولید در ایالات متحده است. تولید ما نسبت به سال قبل ۸۵۰۰۰۰ بشکه کاهش دارد.»
قراردادهای آتی نفت با آشکارشدن عدم تعیین سقف تولید، روند نزولی یافتند اما انتشار اطلاعات مبنی
«ادوارد مورس» رئیس بخش تحقیقات نفت Citigroup می‌گوید: «بنظرم این دسیسه سعودیها بود که در ظاهر اظهار رضایت کنند. کاملا واضح است که نه تنها ایران بلکه کویتیها نیز هرگز این را نمی‌پذیرند. آنها فقط نمایشی ترتیب دادند تا بگویند با هم مشکلی نداریم.» او افزود عربستان سعودی در عین حال بدنبال افزایش تولید است و در صورت نیاز، تولید خود را می‌افزاید
بر کاهش عرضه امریکا به حفظ قیمت کمک کرد. کیلداف افزود: «من معتقدم اگر بهای نفت سقوط کند اختلافات مجددا بالا می‌گیرد. بنظرم دعوای ایران و عربستان شعله می‌کشد.» مورس نیز مدعی است: «اجلاس اوپک هیچ دست‌آوردی نداشت. آنها تولید خود را متوقف نکردند. به چیزی متعهد نشدند. عدم توافق خود را طوری جلوه دادند که گویی اتفاق سازنده‌ای رخ داده است.»
توقف عرضه در نیجریه، کانادا، لیبی و نقاط دیگر و کاهش حفاری در امریکا به حفظ بهای نفت بالای ۵۰ دلار کمک کرده است. «مایکل کوهن» رئیس بخش تحقیقات انرژی Barclays: «در بازاری که این میزان وقفه در عرضه دارد ۳ تا ۴ میلیون بشکه در روز کسری عرضه وجود دارد و جنگ برای کسب سهم از بازار به معنی آن است که چه کسی قبل از همه آن مشتریها را جذب می‌کند.»
وزیر انرژی جدید عربستان سعودی «خالد الفالح» پس از اجلاس به CNBC گفت اعضای اوپک متعهد به همکاری برای ثبات بخشیدن به بازار هستند. وی مدعی شد: «ما بسیار خوشحال هستیم و فکر می‌کنیم بازار در وضعیت خوبی است. بازار متعادل است. روند عرضه و تقاضا خوب است. قیمتها تا حدی بهبود یافته و من معتقدم این وضع ادامه می‌یابد. روح حاکم بر اجلاس بسیار سازنده و مشارکت‌جویانه بود. همه وزیران نقطه‌نظرات مشترکی داشتند و سرانجام یک دبیرکل انتخاب کردیم که بسیار شایسته و مورد احترام است.»
«بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران نیز موضع مشابهی اتخاذ کرد: « جلسه خوبی داشتیم. این بار اتحاد خوبی میان اعضای اوپک وجود داشت و امروز اعضا مقاومتی برای انجام اقداماتی علیه اعضای دیگر و بی‌ثباتی بازار از خود نشان ندادند.» اما با سقوط مجدد قیمتها معلوم نیست وضعیت به همین ترتیب ادامه یابد. کوهن معتقد است: «اگر آسمان آفتابی بماند نیازی به اتخاذ تصمیمات سخت نیست.» او انتظار ادامه رشد قیمت را ندارد اما پیش از ثبات بیش از ۵۰ دلار و حرکت بسوی ۶۰ دلار، انتظار برخی نوسانات را دارد.
تحلیلگران انتظار دارند در سه‌ماهه سوم سال بعد از فصل افزایش تقاضا در امریکا و احیای تولید در مناطق دچار وقفه، شاهد کاهش قیمت باشیم. «دانیل یرگین» قائم‌مقام IHS قائل به اهمیت موضع الفالح درست مانند نفر ماقبل او «علی النعیمی» است. او می‌گوید: «الفالح درک عمیقی از بازار دارد و مسئولیت بزرگی در عربستان بعهده اوست. من فکر می‌کنم او اطلاع خوبی از بازار دارد و دارای یکی از تأثیرگذارترین صداها در بازار است.» او معتقد است اوپک قصد دارد چهره مخدوش‌شده خود بعلت اختلاف‌نظر میان اعضا را ترمیم کند.
عربستان تمایلی نداشته است افزایش تولید خود را متوقف کند مگر آنکه بقیه کشورها هم آن را انجام دهند. در عین حال ایران به هیچ‌وجه حاضر به تغییر برنامه افزایش تولید خود نشده است و قصد دارد جبران کاهش فروش در زمان تحریمها را بنماید. ایران ۱.۵ میلیون بشکه به عرضه بازار افزوده است و اکنون ۳.۶ میلیون بشکه در روز تولید می‌کند.
یرگین می گوید: «فکر می‌کنم بعد از اجلاس دوحه و همه اختلاف نظرها، یکی از هدفها برگرداندن اعتبار اوپک بوده است. انتخاب دبیرکل پس از مدتها نشان می‌دهد که اعضا قصد دارند به حیات این سازمان تداوم بخشند. اما آنها یک کارتل نیستند. آنها دقت دارند که تولید را کنترل نکنند و این حقیقت بدین معنی است که سرنوشت بازار به خودش سپرده شده است.»
تحلیلها نشان از آن دارد که با قیمت بالای ۶۰ دلار، حفاریهای شیل در امریکا مجددا شیوع می‌یابند. این در حالی است که گزارشات اخیر دولت امریکا حاکی از آن است که تولید این کشور از ۹.۶ میلیون بشکه در سال گذشته به ۸.۷ میلیون بشکه کاهش یافته است.
منبع: CNBC
ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵