کد مطلب: 35650
 
نگاهی به انتقادات جدید فرشاد مومنی از پتروشیمی
مخالفت با تمرکز دولت بر صنعت پتروشیمی؛ چرا؟
 
فرشاد مومنی اقتصاددانی که دوری و نزدیکی نظراتش به دولتهای مختلف نیز مانع از طرح انتقاداتش نمی شود در تازه ترین موضع گیری خود انتقاداتی به بسته دولت برای خروج غیرتورمی از رکود مطرح کرده که هدف اصلی این انتقادات صنعت پتروشیمی است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۱۱
فرشاد مومنی اقتصاددانی که دوری و نزدیکی نظراتش به دولتهای مختلف نیز مانع از طرح انتقاداتش نمی شود در تازه ترین موضع گیری خود انتقاداتی به بسته دولت برای خروج غیرتورمی از رکود مطرح کرده که هدف اصلی این انتقادات صنعت پتروشیمی است.
به گزارش نکونیوز، مدیر موسسه دین و اقتصاد روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با پایگاه خبری و اطلاع رسانی جماران، گردآورندگان بسته خروج غیر تورمی از رکود را متهم کرد "بنا به دلایل خاص اقتصاد سیاسی و نشان دادن پایبندی به تعهدات خود به گروه های ذی نفع خاص، صنعت پتروشیمی را به عنوان صنعت پیشران برگزیدند. در حالی که صنعت پتروشیمی به این صورتی که در ایران کار می کند، در زمره فعالیت های به غایت آلودگی زا و شدیدا آب بر است."
مومنی همچنین گفت: "با توجه به بحران موجود در بازار کار ایران، این صنعت یکی از بدترین گزینه های قابل تصور محسوب می شود. به این دلیل که بر اساس مطالعاتی که در موسسه بین المللی مطالعات انرژی وابسته به وزارت نفت صورت گرفته است، در چهارچوب الگوی کنونی فعالیت
نکته مهم، ارزش افزوده بالای صنایع تکمیلی یا پایین دست پتروشیمی است که علاوه بر آنکه اشتغالزایی بسیار گسترده ای دارد، نقش مهمی در رونق اقتصادی مناطق مختلف ایفا می کند و این نکته ای است که در اظهارات دکتر فرشاد مومنی مغفول مانده است
های پتروشیمی ایران، برآورد کرده اند که در صنعت پتروشیمی به ازای هر ٩٤٠ هزار دلار سرمایه گذاری، تنها یک فرصت شغلی ایجاد می شود. با این میزان سرمایه گذاری می توانیم رشته فعالیت هایی در کشاورزی و جامعه روستایی معرفی کنیم که حدود هزار فرصت شغلی ایجاد شود. باید امیدوار بود که نهادهای نظارتی کشور و رئیس جمهور محترم اجازه ندهند که این طرز از برخورد سهل انگارانه با سرنوشت کشور تحت عنوان این بسته اخیر دولت شکل گیرد."
این درحالیست که به نظر می رسد انتقاد شدید مومنی به تمرکز دولت بر توسعه صنعت پتروشیمی، بدون همه جانبه نگری صورت گرفته است. آنچه مومنی درباره عدم صرفه اقتصادی سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی با هدف اشتغالزایی و همچنین آب بر بودن این صنعت مطرح کرده، موضوع نادرستی نیست چرا که گسترش دادن پتروشیمی با هدف اشتغالزایی که متاسفانه در زمان دولت قبل صورت گرفت و حاصل آن باقی ماندن ۷۰ پروژه نیمه کاره پتروشیمی که اغلب در فواصل دور نسبت به منابع آبی واقع شده اند روی دست دولت فعلی است که همگان توقع بهره برداری از آن را دارند، هزینه های زیادی روی دست دولت گذاشته است اما طبیعی است که این پروژه ها را نمی توان متوقف کرد. اما نکته مهم، ارزش افزوده بالای صنایع تکمیلی یا پایین دست پتروشیمی است که علاوه بر آنکه اشتغالزایی بسیار گسترده ای دارد، نقش مهمی در رونق اقتصادی مناطق مختلف ایفا می کند و این نکته ای است که در اظهارات دکتر فرشاد مومنی مغفول مانده است. در حقیقت اگرچه توسعه پتروشیمی صرفا با هدف اشتغالزایی صرفه اقتصادی ندارد اما اگر این توسعه با توسعه صنایع پایین دست و زنجیره ارزش حاصل از صنایع تکمیلی پتروشیمی در نظر گرفته شود، ضرورت توسعه صنعت پتروشیمی را برای رهایی از خام فروشی و استفاده بهینه از منابع غنی نفت و بویژه گاز بیش از پیش آشکار می سازد. از این زاویه، مخالفت با تمرکز دولت بر صنعت پتروشیمی را نمی توان مثبت ارزیابی کرد چرا که پروژه های نیمه کاره را به عقب برنمی گردند و دولت چاره ای جز تکمیل آنها ندارد و بهتر است تکمیل این پروژه ها با توسعه صنایع تکمیلی در پایین دست همراه شود تا نظر منتقدان نیز تامین شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵