کد مطلب: 38062
 
افزایش تولید گاز، زودتر از بهمن ماه امکانپذیر نیست
آخرین تدابیر برای تامین گاز در فصل سرما
 
با توجه به عدم بهره برداری از فازهای جدید میدان گازی پارس جنوبی تا پیش از آغاز فصل زمستان، تنها راهکار جلوگیری از کمبود گاز در کشور، صرفه جویی است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۵
با توجه به عدم بهره برداری از فازهای جدید میدان گازی پارس جنوبی تا پیش از آغاز فصل زمستان، تنها راهکار جلوگیری از کمبود گاز در کشور، صرفه جویی است.
به گزارش نکونیوز، با توجه به افزایش میزان مصرف گاز در کشور و عدم بهره برداری از فازهای جدید که حاصل تاخیرهای طولانی در مراحل اجرایی فازها در سالهای گذشته است، احتمال کمبود گاز در کشور افزایش یافته است. به همین دلیل هم بود که بیژن زنگنه وزیر نفت به ترکمنستان سفر کرد تا از تامین بخشی از گاز مورد نیاز شمال کشور در زمان پیک مصرف در فصل سرما توسط همسایه شمالی اطمینان حاصل کند. حجم گاز وارداتی از ترکمنستان بر اساس قرارداد روزانه ٤٠ میلیون متر مکعب است که البته ترکمنستان اغلب کمتر از این میزان و تنها ٢٣ تا ٢٤ میلیون متر مکعب در روز به ایران گاز تحویل می دهد. حالا شاید با سفر زنگنه به عشق آباد این مشکل رفع شود.
تدبیر دیگر برای تامین گاز کشور در فصل سرما، استفاده از ذخیره گاز بزرگترین مخزن ذخیره سازی گاز ایران و خاورمیانه در شوریجه بود که برای نخستین بار پس از افتتاح آن، برداشت از آن آغاز شد و هم اکنون به طور متوسط روزانه حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب گاز از مخزن شوریجه برداشت می‌شود تا بخشی از کمبود گاز کشور را از طریق این ذخیره تامین کند
این تدابیر از آن جهت مورد توجه قرار گرفته که با سرمای روزهای اخیر، میزان مصرف گاز کشور ناگهان سه برابر شد و با توجه به عدم افزای تولید گاز کشور حداقل تا دو ماه آینده، تنها صرفه جویی در مصرف می تواند از بروز وضعیت بحرانی برای مصرف کنندگان گاز کشور جلوگیری به عمل آورد. بر اساس اطلاعات موجود، تولید از سکوهایB و C فاز ١٢ پارس جنوبی تا اواخر دی ماه عملی می شود و از این فاز روزانه ٦٠ تا ٦٥ میلیون متر مکعب گاز به خطوط سراسری گاز کشور تزریق می شود. دو ترین پالایشگاه فازهای ١٧ و ١٨ میدان پارس جنوبی نیز در اواخر زمستان به بهره برداری می رسد. هر چند که قرار است امسال روزانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب به تولید گاز پارس جنوبی افزوده شود اما این امر پیش از پایان سال به طور کامل تحقق نخواهد یافت و بعید است پیش از اواخر دی ماه شاهد افزایش تولید گاز در پارس جنوبی باشیم. همه اینها بدین معناست که برای جلوگیری از بروز کمبود گاز در کشور چاره ای جز صرفه جویی تا اواخر دی ماه نیست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵