داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 72622
 
جدیدترین آمارها از اقتصاد ایران
 
معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که رشد اقتصادی کشور در سه ماهه نخست امسال به ٤.٤ درصد رسید، از کاهش نرخ تورم در ماه های منتهی به پایان سال خبر داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۸
معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که رشد اقتصادی کشور در سه ماهه نخست امسال به ٤.٤ درصد رسید، از کاهش نرخ تورم در ماه های منتهی به پایان سال خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا، سید حسین میرشجاعیان، امروز ( چهارشنبه، ١٠ شهریورماه) در نشست خبری با اشاره به سیر نزولی نرخ تورم از ابتدای امسال تاکنون پیش بینی کرد: نرخ تورم از ٨,٩ درصد در مردادماه به ٨.٧ درصد در شهریور ماه برسد و رشد اقتصادی تا پایان امسال افزایش یابد.

امسال رشد اقتصادی کشور به بیش از ٥ درصد می رسد

وی با بیان این که در هشت سال گذشته به دلیل کاهش تولید و صادرات فرآورده های نفتی درآمدهای دولت به طور چشمگیر کاهش یافت و سبب کاهش رفاه اجتماعی جامعه شد، گفت: دولت با کاهش درآمد در سالهای اخیر اجرای برنامه های اقتصادی خود را تغییر داد به نحوی که با این تغییرات رشد اقتصادی کشور در سال ٩٤ به یک درصد رسید.

میر شجاعیان تصریح کرد: منابع آماری نشان می دهد رشد اقتصادی کشور در سه ماهه نخست امسال به ٤.٤ درصد رسید و تا پایان سال رشد قابل ملاحظه ای را شاهد خواهیم بود.

ارتقاء یک پله ای ایران برای درآمد سرانه

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: تحلیل موسسات و سازمانهای بین المللی نشان می دهد خروج از رکود از ابتدای امسال در کشور تحقق یافته است ولی با توجه به وابستگی اقتصاد ایران به نفت، رشد اقتصادی چشمگیر نیست.

وی در ادامه با اشاره به این که کشور در سالهای اخیر با کاهش در آمدهای نفتی فرصت رشد بلندمدت اقتصادی و رفاه اجتماعی را از دست داد، اظهارکرد: با رشد جمعیت، نیاز به رفاه اجتماعی افزایش می یابد.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به گزارش بانک جهانی در باره درآمد ناخالص سرانه ملی در سال ٢٠١٥ گفت: این گزارش رتبه بندی کشورها در خصوص درآمد ناخالص ملی را نشان می دهد که بر اساس این آمار رتبه ایران با یک پله افزایش به ٩٠ رسیده است.

میر شجاعیان ادامه داد: بی شک امسال تورم با اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز کنترل و کاهش خواهد یافت و میزان آن نیاز به مشخص شدن نرخ ارزی دارد که در یکسان سازی اعمال می شود.

تا پایان امسال نرخ ارز یکسان می شود

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که با وجود منابع ارزی، نرخ ارز تا پایان امسال یکسان می شود، گفت: برای یکسان سازی نرخ ارز علاوه بر بانک مرکزی، وزارت اقتصاد مشارکت دارد؛ اما باید به تبعات تورمی و با ثبات بودن یکسان سازی توجه داشت تا یکسان سازی پایدار باشد.
وی ادامه داد: پیش بینی می شود با توجه به این که اقدامهای ایران در حوزه اثرگذاری تجارت فرامرزی مورد پذیرش و تائید بانک جهانی قرار گرفته است. امسال رتبه جهانی ایران در فضای کسب و کار ارتقا یابد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی مبلغ بدهی ها دولت را ٣٨٠ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: نیمی از آن مربوط به بدهی های دولت و نیمی دیگر بدهی های شرکت های دولتی است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵