کد مطلب: 109227
 
تغییر نوع تعامل با چین منجر به سرمایه گذاری کلان این کشور در ایران می شود
 
یک کارشناس اقتصاد انرژی گفت: اگر راهبرد ایران با چین تغییر کند، نتیجه این دیدار می‌تواند سرمایه‌گذاری چینی‌ها در اقتصاد ایران باشد که البته رقم 400 میلیارد دلار قرار نیست یکجا به ایران بیاید و در طول 25 سال این سرمایه‌گذاری تزریق می‌شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۴
به گزارش نکونیوز به نقل از خبرگزاری فارس آرمان علمایی با اشاره به توافق مهمی که بین ایران و چین در حال شکل‌گیری است، گفت: ایران از نظر شرایط استراتژیک برای چینی‌ها بسیار حائز اهمیت است و جزو سه کشوری هستند که تمایل دارند با آن روابط تنگاتنگ برقرار کنند.
وی ادامه داد: همین چینی‌ها با پاکستان قرارداد سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیارد دلاری امضا کردند که از نظر شرایط سیاسی ایران با پاکستان متفاوت است؛ بنابراین اگر دولت ایران تمایل داشته باشد و بر اساس راهبردش تصمیم‌گیری کند می‌تواند روی چینی‌ها حساب ویژه‌ای باز کند.
این کارشناس صنعت نفت با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری اخیرا راهبرد جدیدی را تکلیف کردند و رئیس مجلس نیز آن را اجرا می‌کند، گفت: اگر راهبرد ایران با چین تغییر کند، نتیجه این دیدار می‌تواند سرمایه‌گذاری چینی‌ها در اقتصاد ایران باشد که البته رقم ۴۰۰ میلیارد دلار قرار نیست یکجا به ایران بیاید و در طول ۲۵ سال این سرمایه‌گذاری تزریق می‌شود.
علمایی ادامه داد: صنعت نفت ایران نیازمند سرمایه‌گذاری بیش از این ارقام است بنابراین اعدادی که گفته می‌شود دور از ذهن نیست و می‌تواند صحیح باشد.
وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون صنعت نفت ایران خلاء‌های بسیاری دارد که اگر چین بخواهد وارد شود باید ارقامی بیش از این را به صنعت نفت ایران تزریق کند که البته به نظر می‌رسد این مذاکره با چینی‌ها صورت گرفته است، زیرا همان‌طور که گفتم این راهبردی است که از سوی مقام معظم رهبری به آن تاکید شده است.
به گزارش فارس، اخیرا یک رسانه انگلیسی مدعی شد که یک منبع آگاه نزدیک به وزارت نفت ایران از توافق تهران با پکن برای سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در صنعت نفت ، گاز، پتروشیمی، صنعت و حوزه حمل نقل ایران خبر داده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵