کد مطلب: 84962
 
کاهش تولید نفت ایران و افزایش تولید عربستان
نکات مهم آخرین گزارش اوپک
 
آخرین گزارش اوپک که به تحولات بازار نفت در ماه آوریل می‌پردازد نشان می‌دهد که تولید نفت اعضای این سازمان در ماه گذشته میلادی برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافته و به ۳۱ میلیون و ۷۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است. تولید نفت ایران نیز ۳۴ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۲
آخرین گزارش اوپک که به تحولات بازار نفت در ماه آوریل می‌پردازد نشان می‌دهد که تولید نفت اعضای این سازمان در ماه گذشته میلادی برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافته و به ۳۱ میلیون و ۷۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است. تولید نفت ایران نیز ۳۴ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.
به گزارش نکونیوز، آخرین گزارش اوپک نشان می‌دهد که اعضای این سازمان در ماه آوریل نیز پایبندی بسیار زیادی به توافق نفتی و طرح کاهش تولید نفت داشته‌اند. تولید نفت اوپک در ماه آوریل ۱۸.۲ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۳۱.۷۳۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.
تولید نفت ایران، لیبی، امارات متحده عربی و عراق در ماه آوریل کاهش یافته و در مقابل تولید نفت آنگولا و عربستان سعودی افزایش یافته است.
منابع ثانویه اوپک، تولید نفت ایران را در ماه آوریل ۳.۷۵۹ میلیون بشکه در روز عنوان کرده‌اند. بنا به آمار منابع ثانویه، تولید نفت ایران نسبت به ماه مارس، ۳۴.۷ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.
اوپک علاوه بر آمار شش منبع ثانویه، تولید نفت کشورهای عضو را بر اساس گزارش مستقیم خود کشورها نیز اعلام می‌کند. بر این اساس، ایران میزان تولید نفت خام خود در ماه آوریل را ۳.۸۶۲ میلیون بشکه در روز اعلام کرده است. طبق گزارش اعلامی ایران به اوپکف تولید نفت این کشور در ماه آوریل ۲۹ هزار بشکه در روز نسبت به ماه مارس کاهش یافته است.
طبق گزارش اوپک، تولید نفت عربستان سعودی در ماه آوریل ۴۹ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۹.۹۵۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. عربستان گرچه طبق توافق نفتی می‌تواند اندکی بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید کند، اما تولید نفت خود را همچنان پایین‌تر از ۱۰ میلیون بشکه در روز حفظ کرده است.
گزارش اوپک نشان می‌دهد که قیمت نفت خام سنگین ایران که سهم عمده‌ای در سبد صادراتی نفت خام این کشور دارد از ۵۰.۲۷ دلار به ازای هر بشکه در ماه مارس به ۵۱.۱۲ دلار به ازای هر بشکه در ماه آوریل رسیده است.
اوپک پیش‌بینی کرده که در سال ۲۰۱۷ تقاضا برای نفت اوپک ۲۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به سال ۲۰۱۶ افزایش یابد و به ۳۱.۹ میلیون بشکه در روز برسد.
اوپک در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرده که تولید نفت کشورهای غیرعضو اوپک (از جمله آمریکا و روسیه) در سال ۲۰۱۷، ۹۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد. اوپک پیش از این میزان افزایش تولید نفت کشورهای غیرعضو اوپک را ۵۸۰ هزار بشکه در روز پیش‌بینی کرده بود.
پیش‌بینی اوپک از افزایش تولید نفت کشورهای غیرعضو اوپک، عمدتاً به افزایش تولید نفت از طرف آمریکا مربوط می‌شود. اوپک پیش‌بینی کرده که افزایش فعالیت‌های حفاری در آمریکا باعث خواهد شد تا تولید نفت این کشور در سال جاری میلادی ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵