کد مطلب: 56666
 
عربستان تولید نفت خود را کاهش نمی دهد
رییس آرامکو : گارانتی عربستان برای بازار تمام شد
 
عربستان سعودی مصمم است که به سیاست تزریق نفت به بازار برای حفظ موقعیت خود علی رغم فشارهای بودجه ای پایبند بماند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۰
عربستان سعودی مصمم است که به سیاست تزریق نفت به بازار برای حفظ موقعیت خود علی رغم فشارهای بودجه ای پایبند بماند.
به گزارش پایگاه خبری فریادگر، مقامات رسمی عربستان به فایننشیال تایمز گفته اند که بزرگترین صادر کننده نفت جهان، نفت کافی برای پاسخ به تقاضای مصرف کنندگان عرضه خواهد کرد و این امر حکایت از آن دارد که عربستان در آستانه برگزاری نشست ماه دسامبر اعضای اوپک همچنان قصد تغییر سیاست های خود را ندارد.
Khalid AlFalih رئیس شرکت نفت دولتی عربستان، آرامکو گفته است: «تنها کاری که اکنون باید انجام داد این است که به بازار اجازه دهیم نقش خود را ایفا نماید. هم اکنون که با کسری بودجه و دشواری های مالی روبرو شده ایم، کسی اینجا صحبت از لزوم کاهش تولید نمی کند.»
عربستان سعودی نوامبر سال گذشته در پی تصمیم اوپک به عدم کاهش تولید، عرضۀ خود در بازار را افزایش داد و این بدین معنی بود که این کشور دیگر قصد ندارد مانند گذشته برای حفظ قیمت در بازار تولید خود را کاهش دهد. از آن زمان تا کنون قیمت نفت از ۱۱۰ دلار به ۵۰ دلار سقوط کرده است.
شرکت های بزرگ نفتی که صدها میلیارد دلار در این صنعت سرمایه گذاری کرده اند از این تصمیم عربستان خوشحال نخواهند شد. تأثیرات ناشی از این تصمیم بر وضعیت اقتصادی داخلی عربستان، اعتراضاتی را داخل این کشور علیه این تصمیم علی النعیمی وزیر نفت که با حمایت پادشاه سابق و فعلی عربستان همراه بوده است به بار آورد است.
مقامات عربستانی معتقدند که سیاست آنها طی یک تا دو سال آینده که احیای تقاضا، بازار را به حرکت در خواهد آورد موجب بازگشت قیمت ها خواهد شد. آنها معتقدند که در گذشته کاهش تولید اوپک قیمت نفت را به سطحی می رساند که تولیدات پرهزینه مانند نفت شیل و آبهای عمیق را توجیه پذیر می کرد.
رئیس آرامکو معتقد است که قیمت ۱۰۰ دلاری نفت برای کشورهای تولیدکنندۀ نفت گران، تضمین کننده حضور در بازار بود و اکنون دیگر این گارانتی رایگان که از سوی عربستان اعطا می شد وجود ندارد. وی که علاوه بر ریاست آرامکو، وزارت بهداشت این کشور را نیز بر عهده دارد معتقد است با رشد تقاضا در سال جدید موجب احیای بازار می شود.
سقوط قیمت نفت بر اقتصاد متکی به نفت عربستان فشار آورده است و آن را در آستانۀ یک بحران مالی قرار داده است. برای جبران کسری بودجۀ امسال که معادل ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است، این پادشاهی مجبور شده است ذخایر انبوه ارزی خود را به مصرف برساند. همچنین پروژه های زیربنایی مانند متروی ریاض به تعلیق درآمده اند و با صرفه جویی ادارات دولتی، بخش خصوصی این کشور هم تضعیف شده است.
مقامات عربستان انتقادات داخلی را نمی پذیرند و استدلال می کنند در صورت کاهش تولید عربستان، کشورهای دیگر به سرعت این خلاء را پر می کنند. با این حال موافق این موضوع هستند که آثار سقوط قیمت نفت سنگین تر از آنچه تصور می شد است.
ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
منبع: فایننشیال تایمز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵