داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 88436
 
انگلیس درصدر ارسال مخدر «گل»
 
سرپرست معاونت مبارزه با مواد مخدر گمرک ایران از اعتراض رسمی ایران به اتحادیه اروپا به دلیل موج گسترده قاچاق مخدر «گل» به کشورمان خبر داد و گفت: انگلیس، هلند و اسپانیا در صدر کشورهای ارسال کننده این مخدر جدید هستند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۹
سرپرست معاونت مبارزه با مواد مخدر گمرک ایران از اعتراض رسمی ایران به اتحادیه اروپا به دلیل موج گسترده قاچاق مخدر «گل» به کشورمان خبر داد و گفت: انگلیس، هلند و اسپانیا در صدر کشورهای ارسال کننده این مخدر جدید هستند.

به گزارش خبرنگاراقتصادی ایرنا، در یکسال گذشته مخدر جدید وخطرناک «گل» که به شکل بذر به کشور قاچاق می شود، به یکی از کشفیات اصلی گمرک تبدیل شده است.
«گل» یک نوع ماده مخدر فوق العاده خطرناک است که از روغن گیاه شاهدانه حشیش و از برگ درخت شاهدانه ماریجوانا بدست می آید.
البته متخصصان ژنتیک گیاهی، روی این گیاه کار ژنتیکی انجام داده اند و در نتیجه از گیاهی که ماده مخدر آن 6 درصد بود، گیاه جدیدی تولید کرده اند که ماده مخدر آن 25درصد است.
از این گیاه جدید در ایران با عنوان «گل» یاد می شود که به راحتی در داخل یک گلدان قابل کشت بوده و پس از رشد گیاه قابل استفاده است.
در هفته های اخیر این نوع ماده مخدر که به شکل جاسازی در انواع بسته های پستی از برخی کشورها نظیر انگلستان به کشور ارسال شده بود، به دفعات در گمرک شناسایی و توقیف شده است.
از آنجا که این ماده به شکل بذر شاهدانه قاچاق می شود، قاچاقچیان مواد مخدر آن را در انواع مرسولات پستی اعم از اسباب بازی، تبلت، برس، دمپایی، لوازم تزئینی، کمربند کشف کرده اند.
در این پیوند «نعمت الله موم وندی» سپرست معاونت مبارزه با مواد مخدر گمرک ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: از خرداد پارسال بذر این گیاه خطرناک در قالب بسته های پستی به کشور ارسال می شود و البته ماموران گمرک آن را کشف می کنند.
وی افزود: بسیاری از کشورهای اروپایی از ترس روی آوردن جوانان به مخدرهای جدید خطرناک، استعمال حشیش را آزاد کرده اند تا مردم کمتر به این مخدرهای جدید که آثار مخرب آن بسیار بالاست، روی آروند.
موم وندی علت روی آوردن قاچاقچیان به ارسال این نوع مخدر به ایران اظهار داشت: سودآوری بالای این مخدر و اینکه به شکل بذر ارسال می شود، را می توان دلیل اصلی قاچاقچیان عنوان کرد زیرا شنیده شده که هر بذر این گیاه حدود 10 میلیونر یال قیمت دارد.
این مسئول در گمرک اظهار داشت: مشکل دیگر این مخدر جدید آن است که به راحتی در خانه قابل کشت است که کار کنترل تولید و توزیع آن را برای دست اندرکاران سخت می کند.
موم وندی در ادامه گفت: در سال 95 حدود 204 مورد کشف بذر گل از بسته های پستی ارسالی به ایران در آمار کشفیات گمرک به ثبت رسید که میزان قابل توجهی است.
وی با بیان اینکه در سه ماهه امسال نیز شاهد گستردگی هرچه بیشتر ارسال این مخدر و کشف آن در محموله های پستی بوده ایم، اظهار داشت: مراتب اعتراض ایران به این موضوع از طریق وزارت امور خارجه به اتحادیه اروپا ارسال شده است که چرا این کشورها مرزهای خود را برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر کنترل نمی کنند.
سپرست معاونت مبارزه با موادمخدر گمرک ایران با بیان اینکه این بذرها اغلب از طریق بسته های پستی قاچاق می شوند، گفت: البته ماموران گمرک تسلط خوبی در این حوزه دارند و همه موارد را کشف می کنند.
وی با تاکید بر اینکه به نظر می رسد قاچاق بذر گل به شکل سازمان یافته انجام می شود، اظهار داشت: گمرک اطلاعات لازم را در این زمینه به ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی ارسال کرده است.
موم وندی از آمادگی گمرک برای همکاری با دستگاه های ذیربط در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر خبر داد و گفت: نخستین اقدام برای مقابله با قاچاق گسترده این مخدر به ایران، اقدام های بین المللی رسمی و اعتراض به اتحادیه اروپاست و در مراحل بعد همکاری نیروی انتظامی با پلیس اینترپل نیاز است.
وی با یادآوری اینکه تولید و توزیع این نوع مخدر در برخی کشورهای اروپایی نظیر هلند جرم نیست، گفت: گمرک آمادگی دارد اطلاعات مورد نیاز دستگاه های مرتبط با قاچاق مواد مخدر را در این زمینه در اختیار آنها قرار دهد تا سرشاخه های اصلی و مقصد محموله ها مشخص شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵