کد مطلب: 103737
 
پایان نمایش اتحاد در اوپک همزمان با جنگ تجاری واشنگتن-پکن
بازار نفت در آتش اختلافات در اوپک
 
بازار نفت در حال پشت سر گذاشتن روزهای پرالتهاباتی است: نزاع عربستان و ایران در درون سازمان اوپک از یک سو و جنگ تجاری بین آمریکا و چین از سوی دیگر باعث شده تا نوسانات قیمت نفت به بالاترین حد برسد. احتمالاً تا روز جمعه هفته جاری (اول تیر) که نشست اوپک در وین برگزار می‌شود، نوسانات قیمت نفت همچنان ادامه داشته باشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۷
بازار نفت در حال پشت سر گذاشتن روزهای پرالتهاباتی است: نزاع عربستان و ایران در درون سازمان اوپک از یک سو و جنگ تجاری بین آمریکا و چین از سوی دیگر باعث شده تا نوسانات قیمت نفت به بالاترین حد برسد. احتمالاً تا روز جمعه هفته جاری (اول تیر) که نشست اوپک در وین برگزار می‌شود، نوسانات قیمت نفت همچنان ادامه داشته باشد.
به گزارش نکونیوز، در آخرین روز کاری هفته گذشته، وقتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفت با وضع تعرفه گمرکی 25 درصدی بر 50 میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی، جنگ تجاری با پکن را آغاز کند، قیمت نفت به شدت کاهش یافت و نفت برنت با کاهش بیش از 2 دلاری، وارد کانال 73 دلاری شد.
اما نزاع‌ها در اوپک باعث شد تا قیمت‌ نفت در اولین روز کاری هفته جاری (دوشنبه 28 خرداد) در معاملاتی پرنوسان، افزایش یابد. نماینده ایران در اوپک گفته است که ایران، ونزوئلا و عراق، پیشنهاد عربستان برای افزایش تولید نفت را در سازمان کشورهای صادرکننده نفت وتو خواهند کرد. این گفته کاظم‌پور اردبیلی یکی از دلایل افزایش قیمت نفت در روز دوشنبه بود.
حسین کاظم‌پور اردبیلی نماینده ایران در اوپک به بلومبرگ گفت که ایران، ونزوئلا و عراق، سه عضو موسس اوپک، طرح عربستان سعودی برای افزایش تولید نفت اوپک را متوقف خواهند کرد. وی گفت: اگر روسیه و عربستان سعودی بخواهند تولید نفت را افزایش دهند، به اجماع در اوپک نیاز دارند و اگر بخواهند به‌صورت یکجانبه تولید نفت را افزایش دهند، این به معنای نقض توافق همکاری [توافق نفتی اوپک و غیراوپک] خواهد بود. کاظم پور اردبیلی گفت: ما به برادران خود در اوپک و به روسیه می‌گوییم که لازم نیست با ترامپ مماشات کنیم؛ یعنی با کسی که علیه دو عضو موسس اوپک [ایران و ونزوئلا] و همچنین روسیه تحریم وضع می‌کند.
وزیر نفت عراق نیز گفته است که از خاتمه دادن به توافق نفتی بین اوپک و غیراوپک حمایت نمی‌کند؛ چرا که نیاز است قیمت‌ها نسبت به سطح فعلی افزایش بیشتری داشته باشند. اما از آن طرف روسیه که در حال حاضر متحد غیراوپکی کشورهای عضو اوپک محسوب می‌شود اعلام کرده که از افزایش تدریجی تولید نفت حمایت می‌کند. الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه گفته است که 24 کشور طرف توافق نفتی ممکن است در سه ماهه سوم سال جاری که از ابتدای ژوئیه آغاز می‌شود، تولید نفت خود را 1.5 میلیون بشکه در روز افزایش دهند.
پس از خروج آمریکا از برجام قیمت نفت به شدت افزایش یافت و حتی قیمت نفت برنت به بیش از 80 دلار به ازای هر بشکه رسید. اما بلافاصله عربستان تحت فشارهای آمریکا، سیاست نفتی خود را که پیش از این حمایت از قیمت‌های بالاتر نفت بود تغییر داد و اعلام کرد که خواهان افزایش تدریجی تولید نفت توسط اوپک است. این سیاست جدید عربستان که مورد حمایت مسکو هم قرار گرفت باعث شد تا قیمت نفت از کانال 80 پایین کشیده شود.
اما حالا مخالفت ایران، ونزوئلا و با عراق با کنار گذاشتن توافق نفتی و افزایش تولید نفت باعث شده تا یک فشار رو به بالا به قیمت نفت وارد شود. احتمالاً در نشست اوپک و غیراوپک در وین که جمعه هفته جاری برگزار می‌شود، اختلافات بین بلوک تحت رهبری عربستان سعودی و این سه کشور باعث شود تا نمایش اتحاد در اوپک خاتمه یابد. این امر می‌تواند زمینه‌ساز دوره تازه‌ای از التهابات بازار نفت باشد.
از سوی دیگر، جنگ تجاری بین چین و آمریکا، به منزله یک عامل رکودی در بازار نفت عمل کرده است. همزمان با وضع تعرفه گمرکی بر کالاهای چینی توسط دولت ترامپ، قیمت نفت به شدت در پایان هفته گذشته کاهش یافت. چین بلافاصله در اقدامی تلافی‌جویانه اعلام کرد که بر واردات 50 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی تعرفه گمرکی 25 درصدی وضع می‌کند. چینی‌ها اعلام کدند که بر واردات نفت خام از آمریکا نیز تعرفه می‌بندد و این امر فشار بیشتری به قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت وارد کرد. در حال حاضر اختلاف قیمت بین نفت برنت و نفت خام وست تگزاس اینترمدییت به حدود 10 دلار رسیده است و در حالی که نفت خام برنت در کانال 75 دلاری مبادله می‌شود، نفت خام وست تگزاس اینترمدییت به زحمت خود را به کانال 65 دلاری رسانده است.
در کل، کارشناسان عمدتاً بر این عقیده‌اند که جنگ تجاری بین آمریکا و چین، فشار رکودی بر قیمت نفت وارد خواهد کرد. از آن سو، موضع ایران، عراق و ونزوئلا در اوپک، حمایت از قیمت‌های بالاتر نفت است؛ و موضع عربستان و روسیه، افزایش تولید نفت است که فشار رکودی بر قیمت‌ها وارد می‌کند. این عوامل متضاد باعث خواهد شد تا بازار نفت روزها و هفته‌های پرنوسانی را پیش رو داشته باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵