کد مطلب: 70903
 
سهم پررنگ نفت در گفت و گوی رییس جمهور
محورهای نفتی سخنان تلویزیونی روحانی چه بود؟
 
سخنان رییس جمهور در گفت و گوی تلویزیونی سه شنبه شب، هرچند گفت و گویی عمومی بود اما بخش اعظم آن به مسایل اقتصادی اختصاص داشت و در این میان، نفت و انرژی هم دارای نقش پررنگی بود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۵
سخنان رییس جمهور در گفت و گوی تلویزیونی سه شنبه شب، هرچند گفت و گویی عمومی بود اما بخش اعظم آن به مسایل اقتصادی اختصاص داشت و در این میان، نفت و انرژی هم دارای نقش پررنگی بود.
به گزارش نکونیوز، دکتر حسن روحانی در بخشهایی از سخنان خود که به موضوع آثار و دستاوردهای برجام اختصاص داشت بیش از هر موضوع دیگری درباره نفت سخن گفت و نشان داد مهمترین دستاوردهای برجام تاکنون در حوزه نفت تجلی یافته است. این امر بویژه در قدردانی او از مجموعه نفت تجلی داشت که گفت : من در این جا باید از همه کارکنان صنعت نفت و از همه مدیران و مسئولان نفت سپاسگزاری و تشکر کنم که چند ماه پس از برجام کاری کردند که حتی دیگران نیز دچار تعجب شدند که چطور ما در یک زمان کوتاهی توانستیم تولید نفت را بالا ببریم و در صادرات نفت خام و میعانات حرکتی را در پیش بگیریم و تقریبا به شرایط مشابه پیش از تحریم برسیم.
رئیس جمهوری در سخنان خود، افزایش صادرات نفت خام و میعانات را از جمله آثار برجام ذکر کرد و در ادامه به مسایل تخصصی تر نفت نیز پرداخت و گفت : وقتی یک چاه برای مدتی بسته است هنگامی که می خواهد دوباره فعال شود، فعالیت ها و مقدمات
دکتر حسن روحانی در بخشهایی از سخنان خود که به موضوع آثار و دستاوردهای برجام اختصاص داشت بیش از هر موضوع دیگری درباره نفت سخن گفت و نشان داد مهمترین دستاوردهای برجام تاکنون در حوزه نفت تجلی یافته است. این امر بویژه در قدردانی او از مجموعه نفت تجلی داشت که گفت : من در این جا باید از همه کارکنان صنعت نفت و از همه مدیران و مسئولان نفت سپاسگزاری و تشکر کنم که چند ماه پس از برجام کاری کردند که حتی دیگران نیز دچار تعجب شدند که چطور ما در یک زمان کوتاهی توانستیم تولید نفت را بالا ببریم و در صادرات نفت خام و میعانات حرکتی را در پیش بگیریم و تقریبا به شرایط مشابه پیش از تحریم برسیم
و مخارج خیلی زیادی را نیاز دارد اما این آمادگی از قبل از روز اجرای برجام در دولت ایجاد شده بود و به حق کارکنان صنعت نفت تلاش بسیار خوبی انجام دادند و امروز ما با یک آمار و ارقام بسیار خوبی روبرو هستیم.
روحانی با اشاره وضع صنعت نفت در طول این مدت چندماه و چگونگی دستیابی به پیشرفت های قابل ملاحظه اظهارداشت: پیش از برجام یعنی در ١٠ ماهه نخست سال ٩٤ شرایط ما به این گونه بوده که مجموعه تولید نفت خام و میعانات گازی سه میلیون و ٢٥٠ هزار و صادرات یک میلیون و ٣٤٨ هزار بوده است که در چهار ماه سال ٩٥ تولید چهار میلیون و ١٢٤ هزار بشکه در روز و صادرات ٢ میلیون و ٣٨٢ هزار بشکه در روز بوده است.
وی ادامه داد: در تیرماه آمار به این صورت است که تولید نفت خام و میعانات چهار میلیون و ١٥٤ هزار بشکه و صادرات نفت خام و میعانات ٢ میلیون و ٤٢٨ هزار بشکه است که این نشان می دهد در عرض چند ماه از تولید سه میلیون و ٢٥٠ هزار به چهار میلیون و ١٥٤ هزار رسیدیم و این یکی از آثار برجام است.
رئیس جمهوری در ادامه بیان دستاوردهای برجام افزود: یکی از آثار دیگر برجام همانگونه که در سخنرانی خود در جمع کارکنان صنعت نفت هم گفتم، تنها بحث فروش نفت نیست که ما مثلا یک میلیون بشکه نفت بیشتر بفروشیم بلکه مهم این است تا دیروز قدرت های بزرگ بالای سر ما ایستاده بودند و به ما تحمیل می کردند که از یک میلیون بشکه نفت خام یک بشکه اضافه هم نباید بفروشیم و این را نه تنها به ما تحمیل می کردند بلکه جلوی کشورهایی که می خواستند از ما نفت بخرند هم ایستاده بودند.
روحانی ادامه داد: این یک عزتی برای ماست که نفت را به مقداری که دلمان بخواهد می فروشیم، این علاوه بر مساله اقتصادی از لحاظ سیاسی و از لحاظ ابعاد انقلابی کشور هم مهم است؛ بخش بزرگ انقلاب، استقلال است و بخش بزرگ استقلال این است که ما در اراده و اجرای اراده مان در برابر قدرت های بزرگ بتوانیم ایستادگی کنیم و نگذاریم بر ما تحمیل کنند.
رئیس جمهوری در ادامه سخنان خود به موضوع دسترسی به پولهای فروش نفت نیز پرداخت و تاکید کرد: افزون بر این که ما در فروش نفت و میعانات دستمان باز شده است ، در دسترسی ما به پول نفت و میعانات هم دستمان باز شده است، نخست در دوران تحریم، کشورهایی که از ما نفت می خریدند برای ما شرایط تعیین می کردند، زیرا ما مجبور بودیم به چند کشور نفت بفروشیم مثلا می گفتند این مقدار به دلار و این مقدار به پول ملی خودمان باشد، بعد آن پول ملی کشور خودشان را ناچار می شدیم از خود آنها کالا بخریم زیرا پول ملی کشور آنان را نمی توانستیم جابجا کنیم و تبدیل آن هم مخارج فراوانی داشت زیرا پولی نبود که همه جای دنیا ارزش مبادلاتی داشته باشد. به گفته روحانی، امروز دست ما باز است، افزون بر این که از همان پول اگر می خواستیم استفاده کنیم حداقل ١٠ تا ٢٠ درصد آنان برای استفاده کننده دریافت می کردند و حق نقل و انتقال می گرفتند اما امروز دست ما باز است برای این که بتوانیم از پول های خودمان استفاده کنیم.
رئیس جمهوری همچنین در پاسخ به این سوال که اگر برجامی در کار نبود و ما روند پیشین را ادامه می دادیم، وضع ما در حوزه های مختلف چگونه بود؟ اظهار کرد: اگر شرایط پیش از برجام یعنی پیش از مذاکرات دولت یازدهم و توفیق هایی که به دست آوردیم و در یک مقطعی به یک توافق موقت و بعد به توافق دائم رسیدیم، شرایط این بود که نفت را باید یک میلیون بشکه می فروختیم و نه بیشتر و با مقرراتی که این ها تحمیل کرده بودند به تدریج ٢٠ درصد، ٢٠ درصد این یک میلیون کاهش می یافت.
روحانی گفت: در آن صورت امروز در شرایطی بودیم که نمی توانستیم نفت را به کشوری صادر کنیم و شرایط دسترسی ما به اموالمان روز به روز سخت تر می شد و کشورها سخت گیری های بیشتری می کردند زیرا ما تنها در نفت تحریم نبودیم بلکه در خودرو ، پتروشیمی، جابجایی ریال، فلزات گرانبها هم در تحریم بودیم که در همه این ها شرایط سختی برای کشور پیش می آمد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵