۱
 
کد مطلب: 76943
 
مسأله این است:
دیپلماسی انرژی بر عهده وزارت نفت باشد یا وزارت امور خارجه؟
از دیپلماسی هسته‌ای تا دیپلماسی ناکارآمدِ انرژی
 
وزیر امور خارجه عصر دیروز در نشست هم‌اندیشی و هماهنگی وزیران و معاونان نفت و امور خارجه گفت وزرات نفت بیشترین بهره را از برجام برده و در واقع نفت برجام را زنده نگه داشته است. اما مهم‌ترین اظهارات ظریف این بخش از صحبت‌هایش نبود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
وزیر امور خارجه عصر دیروز در نشست هم‌اندیشی و هماهنگی وزیران و معاونان نفت و امور خارجه گفت وزرات نفت بیشترین بهره را از برجام برده و در واقع نفت برجام را زنده نگه داشته است. اما مهم‌ترین اظهارات ظریف این بخش از صحبت‌هایش نبود.
به گزارش نکونیوز، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در نشست هم‌اندیشی و هماهنگی وزیران و معاونان دو وزراتخانه نفت و امور خارجه گفت که نباید اجازه داد تا فرصت‌های پسابرجام از دست بروند. وی عنوان کرد که وزرات نفت نشان داد که برجام «عملیاتی و زنده» است.
با این حال، شاید بخش دیگری از صحبت‌های ظریف مهم‌تر از این بخش صحبت‌های وی باشد. ظریف گفت: وزارت امور خارجه آماده است تا شرایط را برای پیشبرد اهداف وزارت نفت فراهم کند.
از حیث عملیاتی بخش بزرگی از اهداف صنعت نفت کشور به بحث دیپلماسی وابسته هستند. صادرات نفت و خصوصاً گاز، جذب سرمایه و فناوری پیشرفته خارجی و در فضای کنونی راضی کردن شرکت‌ها و کشورهای خارجی به سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور، بدون دیپلماسی فعال امکان‌پذیر نیست.
در مقطع کنونی، دیپلماسی انرژی به اندازه خودِ برجام و لغو تحریم‌ها از اهمیت برخوردار است. در صورتی که دیپلماسی انرژی نتواند از فضای بوجود آمده استفاده کند و با جذب سرمایه، شرایط رونق و ایجاد اشتغال را در اقتصاد کشور بوجود آورد، شاید فرصت بوجود آمده با برجام خود به نوعی تهدید تبدیل شود.
مخصوصاً با روی کار آمدن ترامپ و سخت‌گیری‌های احتمالیِ بیشتر در قبال ایران، مسأله دیپلماسی انرژی اهمیت بیشتری می‌یابد. مسأله صنعت نفت تنها صادرات و تولید نفت نیست؛ بلکه تبدیل صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به موتور محرکه رونق و رشد اقتصادی است. این هدف بزرگ‌تر تنها با دیپلماسی انرژی فعال و کارآمد امکان‌پذیر است.
مسئولیت دیپلماسی انرژی در کشور برعهده وزارت نفت است: وزرات نفت است که برای صادرات گاز یا جذب سرمایه با طرف‌های خارجی رایزنی می‌کند. نتایج این دیپلماسی تاکنون نشان داده که در کل در تمامی دولت‌ها، وزرات نفت دیپلماسی انرژی کارآمدی نداشته است. ایران به رغم در اختیار داشتن بزرگ‌ترین ذخایر گازی، سهم چندانی در تجارت گاز ندارد و این ناکامی نتیجه عملکرد این دولت یا دولت قبل نیست؛ بلکه نتیجه عقب‌ماندگی کلیتِ دیپلماسی انرژی در وزارت نفت است.
با الگوهای سابق و حتی نهادهای سابق نمی‌توان بحث دیپلماسی انرژی را پیش برد؛ به نحوی که این دیپلماسی در خدمت اقتصاد کشور باشد. دیپلماسی انرژی در مقطع حساس کنونی هم شتاب و هم جدیت و پیگیری بیشتری را می‌طلبد. این دیپلماسی باید مبتنی بر برنامه‌ها و استراتژی مدون باشد و پیگیری برنامه‌ها و استراتژی نیز باید به نهادی واگذار شود که می‌تواند این کار را زمانی معقول به نتایجی ملموس برساند.
وزرات امور خارجه باید در دیپلماسی انرژی دخالت‌گری داشته باشد. شاید اصلاً درست‌تر این باشد که یک نهاد در وزرات امور خارجه تشکیل شود که بحث فنی در آن بر عهده وزرات نفت باشد و امور دیپلماسی را در آن وزرات امور خارجه به پیش ببرد و کلیه امور مربوط به دیپلماسی انرژی به این نهاد واگذار شود.
در مقطع حساس کنونی، دیپلماسی انرژی زمانی کارآمد می‌شود که یک نهاد متمرکز و دارای اختیارات، کار آن را با شتاب و جدیت هرچه بیشتر، رهبری کند. وزرات امور خارجه باید نقش بارزی در چنین نهادی ایفاء کند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۰۴:۰۱:۴۶
من درسایتهایی خواندم که پول فورش نفت و امثالهم تا ماهها هنوز برنگشته!
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵