کد مطلب: 57953
 
با این آمارهای ناامیدکننده گازی چه کنیم؟
 
سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز جهان، در تهران به پایان رسید و اکنون در محافل مختلف درباره دستاوردها و پیامدهای این سمینار بحث می شود. اما پرسش اساسی که کمتر به آن پرداخته شده این است که با این آمارهای ناامید کننده از صنعت گاز ایران چه باید کرد؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۴
سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز جهان، در تهران به پایان رسید و اکنون در محافل مختلف درباره دستاوردها و پیامدهای این سمینار بحث می شود. اما پرسش اساسی که کمتر به آن پرداخته شده این است که با این آمارهای ناامید کننده از صنعت گاز ایران چه باید کرد؟
به گزارش نکونیوز، ذخاير اثبات شده گازي ايران ۳۴ تريليون مترمكعب تخمين زده شده كه ۲/۱۸درصد از كل ذخاير گازي دنياست. درحالي كه روسيه و قطر به عنوان نزديكترين رقيبان ايران به ترتيب ۴/۱۷ و ۱/۱۳درصد ذخاير گازي جهان را در اختيار دارند و ساير كشورهاي توليدكننده گاز، با فاصله ای بسیار زیاد نسبت به ایران، هر يك كمتر از۳/۳درصد ذخاير گاز جهان را در اختیار دارند.
با وجود ميزان بالاي ذخاير گاز ايران، سهم ايران در توليد و بویژه صادرات گاز بسیار کمتر از حد انتظار است. در حقیقت به دلایل متعددی همچون تاخیر در توسعه میادین گازی به دلیل سالهای جنگ تحمیلی، برداشت ایران از میادین گازی با تاخیر همراه بود. پس از یک دوره رونق، با روی کارآمدن دولت سابق و سلسله مواردی همچون سوء مدیریت، بی ثباتی، تحریم و مسایلی از این دست، تاخیر در برداشت از میادین گازی بویژه پارس جنوبی بیشتر شد. اگرچه طی این مدت، فازهای مختلف میدان گازی پارس جنوبی – هرچند با تاخیر – به بهره برداری رسیدند، اما همسو با افزایش تولید، مصرف گاز نیز با توجه به افزایش تعداد مشترکان به موازات فقدان فرهنگ درست مصرف، افزایش یافت و بدین ترتیب اگرچه تولید گاز در ایران افزایش یافت، اما در صادرات گاز، ایران همچنان حرف چندانی برای گفتن نداشت و علیرغم وعده ها و مذاکرات فراوان، همچنان ترکیه تنها مشتری ثابت گاز ایران است که گاه به دلیل افزایش مصرف داخلی در ماههای اوج سرما، کاهش صادرات به ترکیه شکایت این کشور را هم در پی داشت.
اگر به آمارها توجه کنیم، هم اکنون ميزان توليد گاز روسيه ۷/۱۶درصد از كل توليد گاز دنيا و سهم قطر و ايران از توليد گاز دنيا به ترتيب۱/۵ و ۵ درصد است. از نظر ميزان صادرات گاز، روسيه از طريق خط لوله ۴/۱۸۷ميليارد مترمكعب و قطر ۱/۲۰ميليارد مترمكعب صادرات دارند درحالي كه ايران تنها ۶/۹ميليارد مترمكعب صادرات از طريق خط لوله دارد. درباره صادرات ال ان جي در شرایطی كه قطر۴/۱۰۳ميليارد مترمكعب و روسيه ۵/۱۴ميليارد متر مكعب صادرات دارند اما هنوز ایران در صادرات ال ان جي نتوانسته اقدام مثبتی انجام دهد.
آمارهای فوق نشاندهنده عقب ماندگی جدی ایران در عرصه تولید و صادرات گاز است که نشان می دهد حتی یک روز فرصت را نیز نباید از دست داد. بهره گیری از تمام توان فنی و مالی داخلی و خارجی، به منظور توسعه تولید گاز در کشور و حضور موثرتر در بازارهای جهانی گاز، ضرورتی انکارناپذیر است. برای نیل به این هدف لازم است به موازات تلاش برای افزایش تولید، فرهنگ سازی برای مصرف بهینه گاز نیز که متاسفانه همواره به فصل سرما محدود شده، افزایش یابد تا پس از رفع این دو معضل داخلی، با بازاریابی مناسب در عرصه بین المللی بویژه در نزد همسایگان، شاهد توسعه صادرات گاز توسط کشورمان باشیم؛ کشوری که غنی ترین ذخایر گازی جهان را دارد اما در عرصه صادرات گاز حرفی برای گفتن نداشته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵