کد مطلب: 101144
 
در جلسه سوال کریمی قدوسی از زنگنه در مجلس چه گذشت؟
مجلس از توضیحات وزیر نفت قانع شد
 
مجلس از پاسخهای وزیر نفت به دو سوال کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس که پیش از این در کمیسیون انرژی مجلس مطرح شده و به دلیل قانع نشدن او در کمیسیون، به صحن علنی آمده بود قانع شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۳
مجلس از پاسخهای وزیر نفت به دو سوال کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس که پیش از این در کمیسیون انرژی مجلس مطرح شده و به دلیل قانع نشدن او در کمیسیون، به صحن علنی آمده بود قانع شد.
به گزارش نکونیوز، جلسه طرح سوال از زنگنه، به دلیل اظهارات پرحاشیه کریمی قدوسی نماینده اصولگرای منتقد زنگنه، پرحاشیه بود و سرانجام همین حاشیه ها هم باعث شد، مجلس از پاسخهای زویر نفت قانع شود. پس از آنکه اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، گزارشی از روند طرح سوال کریمی قدوسی از بیژن زنگنه در کمیسیون انرژی و قانع نشدن نماینده سوال کننده ارائه داد، وزیر نفت برای توضیحات به تریبون فراخوانده شد. اما تنها در ۲ دقیقه از وقت ۳۰ دقیقه ای خود، از نماینده سوال کننده خواست به این پرسش به طور صریح پاسخ دهد که آیا کریمی قدوسی معتقد است یک کلوپ سری و دارای رانت از اقازاده ها، زیر نظر وزیر نفت علیه امنیت ملی اقدام می کند؟
پس از پرسش کوتاه زنگنه، کریمی قدوسی پشت تریبون رفت و او هم کوتاه سخن گفت تا سخنان تفصیلی خود را به پس از سخنان زنگنه و زمانی موکول کند که وزیر نفت، دیگر فرصتی برای پاسخگویی ندارد. کریمی قدوسی بدون اشاره به متن دو سوال اصلی خود، کلیاتی درباره باشگاه نفت و نیرو بیان کرد و همچنین گفت که ساختار وزارت نفت از قبل از انقلاب، ساختاری انگلیسی بوده است که با پاسخ زنگنه مواجه شد که اصلا قبل از انقلاب وزارت نفت نبوده و این وزارتخانه در سال ۵۸ تاسیس شده است. وزیر نفت همچنین از اینکه کریمی قدوسی درباره سوالات خود صحبت نکرده و صحبتهایش ربطی به سوالات نداشت گلایه کرد.
وی سخنان خود در مجلس را این‌گونه آغاز کرد: این‌که صنعت نفت ما می‌تواند در توسعه کشور نقش عظیمی داشته باشد، شکی نیست، همه حرف من هم همین است و جز این نیست. وزیر نفت با بیان این که می‌گویند وزارت نفت انگلیسی‌ترین وزارتخانه پیش از انقلاب بوده است، در حالی‌که این وزارتخانه سال ۵۸ و پس از انقلاب تشکیل شده است، افزود: درباره مشکلات جوانان استان خوزستان صحبت شده است که باید عنوان کنم همه درآمد حاصل از صادرات نفت خام و فرآورده‌های آن به خزانه واریز می‌شود و مجلس برای ریال به ریال آن تصمیم‌گیری می‌کند و در اختیار وزارت نفت نیست.
زنگنه ادامه داد: نمایندگان محترم خوزستان می‌دانند که من از مصرترین افراد برای تخصیص بخشی از درآمد نفت به توسعه منابع نفت‌خیز هستم و در این زمینه از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنم.
وزیر نفت درباره افزایش تولید و صادرات نفت و خام‌فروشی که مورد انتقاد نماینده مشهد بود، پاسخ داد: من مجری سیاست‌های نظام هستم و سیاستگذار نیستم.
زنگنه به قرائت بخشی از سیاست‌های نظام پرداخت و گفت: مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۹ سیاست‌های کلی بخش نفت و گاز را ابلاغ کردند که دربند ۲ آن آمده است.«افزایش ظرفیت تولید صیانت شده نفت متناسب با ذخایر موجود و برخورداری کشور از افزایش قدرت اقتصادی، امنیتی و سیاسی»، نگفتند فقط قدرت اقتصادی، بلکه فرمودند امنیتی و سیاسی.
وی با تاکید بر این‌که افزایش تولید نفت به حضور ما در بازارها از نظر امنیتی هم کمک می‌کند، تصریح کرد: دنیا با کشوری که یک میلیون بشکه نفت صادرات دارد و کشوری که ۵ میلیون بشکه نفت صادر می‌کند، یکسان برخورد نمی‌کند.
وزیر نفت ادامه داد: برای نمونه روسیه روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت و سالانه ۶۰۰ میلیارد مترمکعب گاز تولید می‌کند و همچنین سالانه ۲۰۰ میلیارد مترمکعب گاز به اروپا صادر می‌کند. هیچ کس در دنیا جرات ندارد صادرات گاز و نفت روسیه را تحریم کند، زیرا خودشان فلج می‌شوند، به این موضوع وابستگی متقابل نرم می‌گویند.
زنگنه گفت: اگر اروپا روسیه را تحریم کند خودش زمین می‌خورد، بنابراین به‌طور حتم قدرت امنیتی را بالا می‌برد، اما این تصمیم من نبوده و تصمیم نظام بوده است. 

ضرورت سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نفت
وزیر نفت همچنین به بند ۱۴ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد نیز اشاره کرد و افزود: در این بند آمده است «افزایش ذخایر راهبردی نفت و گاز کشور به منظور اثرگذاری در بازار جهانی نفت و گاز و تأکید بر حفظ و توسعه ظرفیت‌های تولید نفت و گاز، به‌ویژه در میادین مشترک».
وی با تاکید بر این‌که وزارت نفت باید سیاست‌های کشور را اجرا کند، ادامه داد: در قانون برنامه ششم توسعه تصویب شده است که تولید نفت در پایان برنامه به روزانه ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه برسد. این به آن معناست که باید افزون بر جلوگیری از یک میلیون بشکه افت تولید، یک میلیون نیز به ظرفیت تولید اضافه شود.
زنگنه با بیان این که برای توسعه صنعت نفت ۲۰۰ میلیارد دلار در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده است، افزود: از این میزان ۱۳۰ میلیارد دلار باید در بخش بالادستی صنعت نفت سرمایه‌گذاری شود.
وزیر نفت، افزایش ضریب بازیافت نفت را موضوعی حیاتی دانست و گفت: برای تحقق این مهم باید با شرکت‌های خارجی کار کنیم، زیرا افزون بر سرمایه، به فناوری هم نیاز داریم.
وی به میدان منصوری اشاره کرد و با بیان این که تولید این میدان هم‌اکنون حدود ۷۰ هزار بشکه در روز است که با کاهش نیز همراه است، تصریح کرد: برآورد ما این بود که در مدت ۳۰ سال، تولید این میدان ۳۰۰ میلیون بشکه می‌شود، در حالی که برآورد شرکت خارجی حاکی از آن است که این میدان می‌تواند ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون بشکه نفت تولید کند که ۷ برابر است.
زنگنه با تاکید بر این که ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه را نمی‌توان از بازار داخلی تامین کرد و چنین ظرفیتی وجود ندارد، افزود: معتقدم تا جایی که می‌شود باید از منابع داخل استفاده کرد. وزیر نفت افزود: ما در قراردادهای خارجی هم حداقل ۲۰ درصد را سهم ایرانی‌ها در نظر گرفتیم، ضمن این‌که حضور خارجی‌ها به افزایش امنیت ملی ما هم منجر می‌شود. وی به حضور شرکت فرانسوی توتال در طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی هم اشاره کرد و گفت: در مناقصه‌هایی که با توتال برگزار شد، ۸۰ درصد ایرانی‌ها برنده شدند. در واقع آنها منابع، مدیریت و فناوری می‌آورند و در کنارش ایرانی‌ها کار را جلو می‌برند. 

ترس از خارجی‌ها چه معنایی دارد؟
زنگنه با بیان این‌که عنوان می‌کنند شما نگاه به داخل ندارید و نگاه شما به خارج است، افزود: خدا وکیلی من نگاه به خارج دارم؟! مپنا و پتروپارس را که هم اکنون سبب افتخار است چه کسی در کشور درست کرد؟ چه کسی تحول عظیم صنعت پتروشیمی را برای جلوگیری از خام فروشی ایجاد کرد؟ وی ادامه داد: ما در سال ۷۶، یک میلیارد دلار تولید پتروشیمی داشتیم و هم اکنون این میزان ۲۰ میلیارد دلار است که طی پنج سال آینده به ۴۰ میلیارد دلار هم خواهد رسید.
وزیر نفت گفت: با حمایت چه کسی قرارداد ۵۶۰ میلیون دلاری برای تولید لوله CRA با شرکت‌های ایرانی و خارجی برای تولید آن در داخل کشور به امضا رسیده است؟ چه کسی ساخت ۱۰ گروه کالاهای کاربردی صنعت نفت را در داخل کشور پیگیری کرده است؟
زنگنه با بیان این‌که هزینه‌کرد ۱۵ تا ۱۶ هزار میلیارد تومان برای گازرسانی روستایی افزون بر تامین منافع مردم سبب ایجاد اشتغال شده، اظهار کرد: من معتقد نیستم که برای عزت ایران باید بگوییم خارجی‌ها به کشور نیایند. وقتی تیم ملی فوتبال مربی خارجی دارد و همه شما آن را قبول دارید، تیم پرسپولیس و استقلال‌ هم مربی خارجی دارند، ما نباید از شرکت‌های خارجی کمک بگیریم و با آنها همکاری داشته باشیم. این ترس از خارجی چه معنایی دارد؟ 

برندینگ اختیاری است، اجباری نیست
وزیر نفت به طرح برندینگ اشاره کرد و با بیان این‌که این طرح از اول اختیاری بود و اجباری در کار نبوده است، افزود: هدف این طرح کاهش تصدی دولت در مرحله نخست و ارائه خدمات بهتر به مردم و مصرف‌کنندگان و بهبود روابط مالی دولت با جایگاهداران و کامیونداران در مرحله بعدی بوده است.
وی ادامه داد: این‌که برداشت می‌شود قرار است در این طرح انحصار ایجاد شود، چنین چیزی نیست و کسی نمی‌تواند بیشتر از ۲۰ درصد نازل‌ها در کشور، ۳۰ درصد در استان‌ها و ۵۰ درصد در شهرستان‌ها را در اختیار داشته باشد.
زنگنه با طرح این سوال‌ها که چرا در برابر هر تغییری مقاومت می‌کنیم؟ و آیا شما از وضع جایگاه‌ها راضی هستید؟ یادآور شد: ۳ هزار و ۵۰۰ جایگاه بنزین و گازوئیل و بیش از ۲ هزار جایگاه سی‌ان‌جی در کشور وجود دارد که برای مدیریت آنها شرکت پخش با ۱۷ هزار نیروی انسانی ایجاد شده که هزینه‌اش بر دوش مردم است. وی گفت: حمل‌ونقل، نظارت بر کیفیت و کمیت و زیباسازی جایگاه برعهده شرکت‌های برند است و این به نفع جایگاه‌داران است.
وزیر نفت ضمن تشکر از دست‌اندرکاران توزیع سوخت در کشور، جایگاهداران و کامیون داران، تاکید کرد: باید منافع مصرف‌کننده نیز تامین و به مسائل بلندمدت نگاه شود. زنگنه تاکید کرد: طرح ایجاد شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع سوخت (برندینگ) اختیاری است، اما این‌که برخی می‌گویند برندها واسطه هستند، ‌چنین نیست و اطلاع‌رسانی اشتباه انجام شده است. 

یک عضو ساده در باشگاه نفت و نیرو هستم
وزیر نفت صحبت‌های پایانی خود را به پرسشی درباره باشگاه نفت و نیرو اختصاص داد و یادآور شد: باشگاه اندیشه‌ورزان نفت و نیروی ایرانیان در سال ۹۱ ثبت و در سال ۹۳ فعال شد و به صراحت عنوان می‌کنم من یک عضو ساده در این باشگاه هستم.
وی با بیان این‌که این باشگاه یک اتاق فکر مجانی برای دولت است و هیچ پولی از دولت دریافت نمی‌کند و با حق عضویت اعضا اداره می‌شود، افزود: این باشگاه ماهانه یک جلسه برگزار می‌کند که آن جلسه به صورت کتابچه منتشر می‌شود، همچنین در سال یک کنفرانس برگزار می‌کند. زنگنه ادامه داد: نشست‌های این باشگاه در محل اجاره‌ای برگزار می‌شود و هر کسی تمایل داشته باشد می‌تواند در آن شرکت کند.
وی با بیان این‌که برای باشگاه نفت و نیرو وقتی نگذاشته و تنها در پنج سال، دو سخنرانی برای آنها انجام داده است، تصریح کرد: به من می‌گویید ۲۰۰ شرکت ایجاد کنید؛ برای ایجاد شرکت‌های اکتشاف و تولید چقدر مخالفت شد؟ باید فضای کسب‌وکار درست باشد و همه همدل باشیم تا کار کنیم. 

برای آبرویم می‌ایستم و مقاومت می‌کنم
وزیر نفت تصریح کرد: یک عمر در این کشور با آبرو کار کردم و تنها چیزی که خدا به من داده آبروست و برای آن می‌ایستم و مقاومت می‌کنم.
زنگنه افزود: چرا اینقدر به یک وزیر خودتان سوء‌ظن دارید؟ به من می‌گویید کار سّری می‌کنم، آیا منظورتان کار غیرقانونی است؟ اگر اینگونه است که من جانی، جنایتکار و خیانتکار هستم و نباید اینجا باشم. اگر هم اینگونه نیست، فقط به من توهین نمی‌شود، به ۲۹۰ نماینده‌ای که من را انتخاب کردند، توهین می‌شود. زیرا به من اعتماد و من را به عنوان وزیر انتخاب کرده‌اند. وی ادامه داد: اگر من کار خلاف کنم به اعتماد ملت و نمایندگان خیانت کرده‌ام.
وزیر نفت با بیان این‌که چه اشکالی دارد یک عده‌ای که با شما همفکر نیستند یک اتاق فکر درست کنند، افزود: اگر این باشگاه کار خلاف می‌کند دستگاه‌های امنیتی و قضایی با آن برخورد کنند. از کدام فامیل ثروت و قدرت و کدام آقازاده صحبت می‌کنید؟!
وی با بیان این‌که تشکیلات باشگاه نفت و نیرو طبق قانون و متشکل از ۲۰۰ مدیر ارشد باسابقه برق و نفت است که باید به آنها احترام گذاشت، تصریح کرد: آیا حتما همه امور باید در دولت باشد؟ یک نهاد غیردولتی می‌خواهد به کشور خدمت کند. ما باید با هم با دوستی و بدون سوء‌ظن کار کنیم.
زنگنه گفت: جایی هم که اطمینان به یک کار خلاف داریم آن را به قوه قضاییه و دستگاه‌های امنیتی بسپاریم تا بررسی کند. اما اگر چنین چیزی نیست، به افراد توهین نشود. 

صنعت نفت در وضع خوبی نیست، کمک کنید
وزیرنفت با بیان این‌که ما در صنعت نفت به حمایت شما (نمایندگان) نیاز داریم، تاکید کرد: صنعت نفت‌ از نظر منابع در وضع خوبی نیست و دچار مشکلات جدی است. من نمی‌توانم در جلسه علنی بگویم آمریکا چه برنامه‌هایی دارد و چه حرف‌هایی علیه ما می‌زند. نباید بهانه سوءاستفاده دست آنها بدهیم.
وی با تاکید بر این‌که باید به نفت کمک کنیم، زیرا نفت می‌تواند پیشران توسعه اقتصادی کشور باشد، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری سالانه ۴۰،۵۰ میلیارد دلار در صنعت نفت، کشور را متحول می‌کند.

کریمی قدوسی درباره برندینگ و باشگاه نفت و نیرو چه گفت؟
جواد کریمی قدوسی در جریان سوال خود از بیژن زنگنه وزیر نفت در تشریح این سوال به دغدغه خود پیرامون صنعت عظیم راهبردی نفت و نیرو اشاره کرد و گفت: حوزه نفت و گاز همواره باعث طمع بوده است.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه وزارت نفت پیش از انقلاب انگلیسی ترین وزارتخانه ایران بود، یادآور شد: حتی اساسنامه این وزارتخانه را انگلیسی ها تدوین کرده بودند که امروز قصد داریم از بروز این حوادث تلخ جلوگیری کنیم چرا که صنعت نفت به عنوان یک پیشران اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی افزود: صنعت نفت کشورمان باید به عنوان یک رقیب بزرگ برای شرکت های مهم دنیا باشد اما متاسفانه با روند رو به افول این وزارتخانه روبه رو هستیم، در حالی که در گذشته نفت در جریان انقلاب و دفاع مقدس نقشی سرنوشت ساز داشت. کریمی قدوسی برهمین اساس تصریح کرد: صنعت نفت آنچنان راهبردی است که اگر هیچ صنعتی در کشور نداشتیم صرفا با اتکا به این صنعت می توانستیم شرایط اقتصادی کشور را دگرگون کنیم.
این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه به سفر اخیر خود به اهواز اشاره و اظهار کرد: علیرغم اینکه این استان ذخیره گاه عظیم نفت و نیرو است، شرایط نامساعدی دارد و جوانان آن به لحاظ اشتغال در شرایط مطلوب به سر نمی برند لذا اگر وزیر نفت به جای وقت گذاشتن روی باشگاه ۲۰۰ نفره اندیشه ورزان نفت و نیرو، برای تاسیس شرکت سهامی تعاونی تلاش می کرد، تاکنون ۴۰ میلیون ایرانی در آن عضو شده بودند و نقدینگی مردم تجمیع می شد که در این صورت می توانستیم وزیر نفت را ژنرال زنگنه معرفی کنیم.
کریمی قدوسی با بیان اینکه هیچ نماینده ای از حضور سرمایه گذار خارجی در کشور نمی هراسد، بیان کرد: وزیر نفت در جلسه گذشته درباره برندینگ جایگاه های سوخت از مجلس کارت زرد گرفت یعنی مجلس مخالف با اجرای این طرح است، اما اجرای این طرح متوقف نشد. وی خطاب به زنگنه افزود: ما هیچ وقت از یکدیگر متنفر نبوده ایم و هرگز به یکدیگر با نگاه دشمن نگاه نکرده و حاضریم جانمان را برای یکدیگر بدهیم. کجا من به شما گفتم دزد هستید، که به من می گویید به قوه قضائیه شکایت کنم؟
نماینده مردم مشهد وکلات در مجلس دهم با بیان اینکه نمایندگان می‌خواهند از جزئیات قضایا مطلع شوند، ادامه داد: قرارداد کرسنت عملکرد جنابعالی است که حدود ۲۰ میلیارد دلار خسارت از این بابت به کشور وارد شد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه هیچ وقت به دنبال سیاسی کردن بحث ها نیستم، اظهار داشت: شما در فراکسیون ولایی گفتید اگر نفت خام بفروشیم کسی نمی تواند ما را تحریم کند، اگر با این منظر به موضوع نگاه کنیم، همین امروز باید صدها لوله نفت وصل شده و در اروپا تخلیه شود، تا اروپایی ها از ما راضی شوند.
وی با بیان اینکه در سیاست های کلی نظام مقام معظم رهبری به دولت تاکید می کنند که فرآورده های نفتی، گاز و پتروشیمی باید جایگزین نفت خام و طبیعی شود، افزود: وزیر نفت تاکید می کند که سرمایه گذار خارجی برای سرمایه گذاری در پتروشیمی ها انگیزه ای ندارد و کشور نیز پول و تکنولوژی ندارد.
کریمی قدوسی با اشاره به قرارداد وزارت نفت با وزارت رفاه برای انتقال گاز به حوزه مکران و تقدیر از این اقدام ادامه داد: در تمام حوزه ها باید ظرفیت های کشور فعال شود و اگر تکنولوژی وجود ندارد باید خریداری شود، همانند توتال که برخی از تکنولوژی های خود را از سایر شرکت ها خریداری می کند.
وی تصریح کرد: بسیاری از طرح هایی که توسط رئیس جمهور افتتاح شده با سرمایه گذاری داخلی و شرکت خوبی همانند خاتم الانبیا (ص) انجام می شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه با تشکیل هیات اندیشه ورزی موافق هستم و رهبر معظم انقلاب نیز به تشکیل چنین هیات هایی توصیه می کنند، افزود: تشکیل این هیات ها باید در چارچوب خاصی انجام شود نه اینکه یک باشگاه به صورت مستقل تشیکل شده و بسیاری از ظرفیت ها به این باشگاه منتقل شود.
وی ادامه داد: باشگاه اندیشه ورزان نفت و نیرو به وزارت نفت در سایه تبدیل شده است و وزرای نفت و نیرو را مدیریت می کند و اعضای این باشگاه مدیران دولتی نفت و نیرو سابق بوده اند که بسیاری از تصمیمات در این باشگاه اخذ می شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شخصی که الگوی قراردادهای جدید نفتی را ارائه می دهد، آقای حسینی عضو باشگاه نفت و نیرو است، اظهار داشت: خروجی جلسه وحدت و همدلی که بین سه قوه برگزار شد، باید اقتصاد مقاومتی باشد، اما رئیس جمهور در این جلسه عنوان کرد که لوایحی همانند پیوستن ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته تصویب شود.
وی با تاکید بر اینکه مدیران باشگاه نفت و نیرو از رانت های اطلاعاتی و نفوذ در بخش های انرژی برخوردارند، افزود: این افراد تا سال ۱۴۰۰ بر حوزه نفت و انرژی کشور مسلط بوده و بسیاری از آنها دوتابعیتی هستند. کریمی قدوسی با بیان اینکه حراست وزارتخانه می گوید که کار پرسنلی انجام نداده و تنها اقدامات فیزیکی می کند، ادامه داد: نتیجه این موضوع اختلاس یکی از مدیران یا چند میلیارد و فرار از کشور می شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه نفت و نیرو، جشن انگلیسی در وزارتخانه تشکیل می شود، بیان کرد: این جسن ۸۰۰ مدعو دارد که در این جلسه مشروبات الکلی و گوشت خوک سرو می شود. آیا لازم نبود یک نماینده در این باره به مسئولان تذکر دهد.
کریمی قدوسی در ادامه با اشاره به نخستین رونمایی از پروژه نفتی در هتل المپیک توسط باشگاه اندیشه ورزان نفت نیرو عنوان کرد: این باشگاه با دریافت ۲۰۰ میلیون تومان هزینه که قرار بود در لندن برگزار شود توسط این باشگاه برگزار شد در حالی که وزارت نفت می توانست آن را برگزار کند.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: جای برخی گفت وگوها در باشگاه اندیشه ورزان نیست چرا که باعث می شود دولت در سایه ایجاد شود لذا گفت وگوها باید در نهادهای رسمی صورت گیرد.
وی در ادامه با اشاره به دو قطبی ای که در فضای نفت و نیرو ایجاد شده، اظهار داشت: یک طرف قضیه پیمانکار خارجی و طرف دیگر پیمانکار ایرانی حضور دارد، این در حالی است که قرارگاه خاتم (ص) در کمیسیون اعلام آمادگی ۱۰۰ درصدی می کند که از آن ها در پروژه ها استفاده شود چنانچه سابقه احداث پارس جنوبی را نیز دارد اما از این ظرفیت استفاده نمی شود.
کریمی قدوسی در ادامه با اشاره به موضوع برندسازی جایگاه های سوخت گفت: جایگاه داران کشور نمی توانند برخی ابلاغیه های صادره را اجرا کنند و دست آخر ناچار به فروش جایگاه می شوند. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: بخشی از قسمت مغفول کار مربوط به حقوق عامه است که قوه قضائیه باید به آن رسیدگی کند. کریمی قدوسی گفت: در موضوع باشگاه اندیشه ورزان نفت و نیرو وارد شوید. دیوان محاسبات نیز بحث این باشگاه را پیگیری کند.
وی تصریح کرد: کارکنان وزارت اطلاعات که درمحضر مقام معظم رهبری حاضر شدند، بدانند که یک بار دیگر مقام معظم رهبری به آنها اتمام حجت کرد، ما دستان شما سربازان گمنام امام زمان (عج) را می بوسیم و از شما می خواهیم از تمامی انتصاباتی که شما درخصوص آن پاسخ منفی ارائه کردید، اما پست گرفتند طبق حکم مقام معظم رهبری باید عزل شوند و تمامی مدیران باید فرم خوداظهاری پر کنند، چرا که ممکن است دو تابعیتی باشند، چرا که بی توجهی به این موضوعات باعث می شود خبر فرار فلان مدیر یا دو تابعی بودنش مطرح شود یا سخنگوی قوه قضائیه خبرهای ناراحت کننده ارائه کند.
این نماینده مردم در خانه ملت افزود: مردم عزیز؛ از نمایندگان خود در خانه ملت خیلی توجه نداشته باشید که در حوزه نظارت مانند استیضاح، تحقیق و تفحس انقلابی عمل کنند، چرا که زمانی مشکلات حوزه های انتخابیه را از نمایندگان خود مطالبه می کنید، نمایندگان ناچارند به طور مثال پیش آقای زنگنه یا هر وزیر دیگری بروند و برای آسفالت جاده ها قیر دریافت کنند.
وی ادامه داد: از یکی از نمایندگان سوال کردم چرا امضای خود درخصوص سوال از رئیس جمهور را پس گرفتی؟ وی در پاسخ گفت که شما اطلاع دارید که مردم منطقه محروم ما فقیر و گرسنه هستند و استاندار از من خواست این کار را انجام دهم.
کریمی قدوسی گفت: مردم باید نمایندگان خود را در حوزه ملی پشتیبانی کنند و حل مشکلات منطق را از استانداران و فرمانداران درخواست کنند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: درخصوص برندسازی در جایگاه های سوخت، کمیسیون امنیت ملی هشدارهای لازم را ارائه کرده است. ماشین هایی هستند که به مانند بمب متحرک می باشند و به طور مثال اگر به مجلس اصابت کنند، مجلس پودر می شود. بخشی از بحث فتنه، ایجاد ناامنی از طریق موضوعات مذکور است. همچنین باید بگویم که بنده هیچ وقت از پاسخ هایی که ارائه شد، قانع نمی شوم. 

نام بردن از افراد در جریان سوال از وزیر نفت صحیح نبود
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نام بردن از افراد در جریان سوال از وزیر نفت برای آنها حقی در مجلس ایجاد می‌کند و کار صحیحی نیست.

به گزارش خبرنگار شانا، علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، امروز (سه‌شنبه، ۴ اردیبهشت‌ماه) در جریان سوال جواد کریمی قدوسی از بیژن زنگنه، وزیر نفت، با بیان این‌که آقای کریمی در اظهارات خود نام افرادی را آورد که حقی را برای آنها در مجلس ایجاد می‌کند، گفت: این‌که در جلسه علنی هنگام سوال از وزیر نفت گفته شد مردم از نمایندگان خود در مجلس انتظار نداشته باشند، زیرا آنان گرفتار مسائل حوزه انتخابیه خود هستند، این موضوع توهین به مجلس است. حداقل تلویحا توهین تلقی می‌شود و آقای کریمی قدوسی باید به صورت دقیق اظهارنظر می‌کرد.

قاسم میرزایی نکو، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور نیز در این باره به خبرنگار شانا گفت: قانع شدن نمایندگان با آرای بالا نشان داد که نمایندگان به اظهارات نماینده سوال کننده توجهی نداشتند.

وی افزود: به نظر می‌رسید نماینده سوال‌کننده از وزیر نفت دوست داشت دیده شود، اما نمایندگان نیز نظر خود را درباره وزیر نفت با رأی‌شان بیان کردند.

عبدالحمید خدری، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص به خبرنگار شانا گفت: وزیر نفت با درایت کامل و به صورت مستند و مستدل جواب نماینده سوال‌کننده را داد.

وی تصریح کرد: بنده در جریان سوال از وزیر نفت، مراتب اعتراض خود را در مورد نام بردن از افراد ازسوی نماینده سوال‌کننده بیان کردم که البته رئیس جلسه نیز به این موضوع ورود کرد و به این کار ناصحیح تذکر داد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵