کد مطلب: 105447
 
چین: به آمریکا باج نمی دهیم
 
وزارت بازرگانی چین روز شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: این کشور به هیچ وجه حاضر به باج دادن به آمریکا در جنگ تجاری نیست.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۳
وزارت بازرگانی چین روز شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: این کشور به هیچ وجه حاضر به باج دادن به آمریکا در جنگ تجاری نیست.

به گزارش روز شنبه ایرنا وزارت بازرگانی چین در این بیانیه از انتقادهای فزاینده دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از پکن ابراز انزجار کرده و زورگویی و باج خواهی را بر روی چین بی تاثیر دانسته است.
این بیانیه هشدار می دهد که آمریکا در حال برهم زدن ساختارهای موجود اقتصادی و زیر پاگذاشتن قوانین سازمان تجارت جهانی است و موجب دسته بندی ها، شکاف اقتصادی و تجاری میان کشورها شده است.
این بیانیه در شرایطی منتشر شده است که آمریکا در روزهای آینده قصد دارد یک بسته تعرفه 16 میلیارد دلاری روی کالاهای وارداتی از چین در نظر گیرد واشنگتن پیشتر نیز 34 میلیارد دلار تعرفه روی کالاهای اعمال کرده بود.
وزارت بازرگانی چین در این بیانیه می افزاید: ما به هیچ وجه حاضر نیستیم به آمریکا باج بدهیم و چین اعلام می کند که با قدرت در برابر واشنگتن ایستاده و از حقوق ملت و شرکت هایش حراست می کند.
'گائو فونگ' سخنگوی وزارت بازرگانی چین نیز روز گذشته در پکن به خبرنگاران گفته بود شرایط فعلی ایجاب می کند که سازمان تجارت جهانی مورد اصلاح قرار گیرد و چین از اصلاحات ذی ربط پشتیبانی می کند.
وی درباره توافق آمریکا و اروپا برای پایان دادن به جنگ تجاری گفت: پکن هرگز رویارویی در عرصه اقتصاد و تجارت را به کسی توصیه نکرده است و این توافق برای طرفین و اقتصاد جهان مساعد است و پکن تحولات را از نزدیک دنبال می کند.
گائو تاکید کرد: در جریان اصلاحات تدریجی سازمان تجارت جهانی، باید به تقویت مدیریت، رهبری و اقتدار این سازمان در پیشبرد فرایند چند جانبه گرایی مساعدت کرد.
آمریکا می گوید کسری تجاری این کشور در برابر چین در سال گذشته میلادی به 375 میلیارد دلار رسیده است به همین دلیل می خواهد برای جبران این کسری، بر واردات کالا از چین تعرفه اعمال کند.
آخرین جنگ تجاری آمریکا مربوط به سال 1930 و زمانی است که کنگره این کشور در اوج رکود بزرگ اقتصادی، تعرفه‌های وارداتی سنگینی را اعمال کرد؛ اقدامی که به عقیده اقتصاددانان، اوضاع اقتصادی را وخیم تر کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵