داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 53254
 
آزادی از نگاه ایت الله طالقانی
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۲

(آزادی از نگاه آیت الله طالقانی)عنوان سرمقاله امروز روزنامه آفتاب یزد به قلم(رضا بژکول)است که در آن می خوانید:
آیت الله طالقانی اعتقاد داشت که آزادی یک امر فطری است اما به مرور زمان و با توجه به گسترش جوامع انسانی مجبور شده اند بخشی از آزادی فطری خود را محدود کنند و هرچه جامعه از جهت تقسیم و تخصص و شئون دیگر بیشتر توسعه یابد، آزادی طبیعی و فطری از هر جهت محدود تر می گردد،او در رابطه با آزادی انسان در جوامع مختلف اعتقاد داشت " آنجا که انسان آزاد آفریده شده نباید و نمی توان عقیده ای را به او تحمیل کرد علاوه بر این انسان باید در بیان کردن عقاید خود آزاد باشد ،
کسانی که در قبال ابراز عقیده دیگران مقاومت می کنند و آزادی اظهارعقیده را به آنها نمی دهند از نارسایی مکتب خود در هراس اند. " تاکید آیت الله طالقانی بر اصل آزادی تا آنجا بود که ایشان در تدوین قانون اساسی کشور معتقد به شرکت همه گروه ها و نحله های فکری بود تا جایی که اعتقاد داشت باید همه گروه ها را در صورت شرکت نکردن در انتخابات دعوت کنیم تا شرکت کنند. طالقانی در مورد مجلس گفته بود:
" مجلس اصیل مجلسی است که همه آراء در آن گفته شود ،اسلامی که ما می‌شناسیم و اسلامی که از متن قرآن و سنت پیامبر (ص) سرچشمه گرفته هیچ گاه آزادی را محدود نمی کند
هر جمعیتی که بخواهد آزادی مردم را در انتقاد و بحث محدود کند اسلام را نشناخته است ".
طالقانی درزمینه حضور مردم در عرصه های
مختلف سیاسی ،اجتماعی و.... معتقد بود:"این خودمردم هستند که باید سرنوشت خویش را بر عهده بگیرند وبر مقدرات خود حاکم باشند .
دراین صورت تحقق آزادی های سیاسی میسرخواهدشد.چنانچه اکثرمردم درسرنوشت ودر مسیر زندگی ودخالت درکارهایشان منع شوند ،این روند باعث به وجود آمدن یک رابطه قیمومت بین مردم وطبقه حاکمان خواهدشد ونتیجه چنین روندی از بین رفتن استعدادهای انسانی وفراهم شدن زمینه استبداد در قالبی نو خواهد شد."
طالقانی آزادی انسان را عین توحید می‌دانست و می‌گفت مبارزه با شرک یعنی آزادی انسان‌ها ،او بارزترین جلوه آزادی را در آزادی اندیشه می‌دانست و معتقد بود که مکتب اسلام حق آزادی اندیشه را به رسمیت می‌شناسد.
اوآزادی را هدیه خداوندی می‌داند که به بشر داده شده "مسئله آزادی را که برای انسان بالاترین هدیه الهی و بشری می‌دانیم که انسان آزاد آفریده شده است هیچ کس هم نمی‌تواند آن را سلب کند" بی جهت نیست که مونتسکیو می‌گوید آبادی یک کشور از روی آزادی‌اش سنجیده می‌شود نه از روی حاصلخیزی اش. 
پایان سخن اینکه طالقانی برای اسلام به منزله ابوذر زمان بود.زبان گویای
او چون شمشیر مالک اشتر بود ،برنده بود و کوبنده .
روحش شاد و راهش پر رهروباد .

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵