داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 103647
 
افزایش ظرفیت تولید زنجیره فولاد
 
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ظرفیت تولید زنجیره فولاد کشور تا قبل از سال 92 حدود 120 میلیون تن و بسیار نامتوازن بود اما با مجموعه اقدام های انجام شده امروز به 200 میلیون تن در سال رسیده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۲
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ظرفیت تولید زنجیره فولاد کشور تا قبل از سال 92 حدود 120 میلیون تن و بسیار نامتوازن بود اما با مجموعه اقدام های انجام شده امروز به 200 میلیون تن در سال رسیده است.
به گزارش ایرنا، جعفر سرقینی روز یکشنبه در مراسم معارفه مدیر عامل ذوب آهن اصفهان افزود: زنجیره فولاد در چند سال اخیر بهم خوره بود اما از سال 92 ایجاد توازن در آن آغاز و 80 میلیون تن ظرفیت در پنج سال گذشته در آن ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه زنجیره فولاد کشور در زمان حاضر نسبت به پنج سال گذشته متعادل تر شده است، بیان کرد: چندین طرح با ظرفیت 110 میلیون تن در این زمینه تعریف و آغاز شده که تا کنون 40 درصد پیشرفت کار داشته است.
سرقینی تاکید کرد: با تکمیل این زنجیره به تولید 40 میلیون تن فولاد در سال دست خواهیم یافت.
معاون وزیر صنعت همچنین گفت: ذوب آهن برای افزایش تولید در شرایط جدید پیش رو با کمترین ریسک مواجه است و می تواند در شرایط تحریم با کمترین دغدغه کار کند.
سرقینی با اشاره به اینکه امروز واردات کُک برای ذوب آهن منتفی شده است، افزود: سال گذشته 22.5 میلیون تن فولاد در کشور تولید شد که 2 میلیون و 300 هزار تن متعلق به ذوب آهن بود.
وی با بیان اینکه امروز این صنعت در کشور بومی سازی شده است و در ساخت کارخانه های فولادی مشکل چندانی نداریم، تصریح کرد: ما ظرفیت تولید 33 میلیون تن فولاد خام را در کشور داریم و تا رسیدن به 55 میلیون تن تولید فولاد در چشم انداز سال 1404 فاصله چندانی نخواهیم داشت.
وی با تاکید بر اینکه باید در صنعت فولاد، مصرف آب و انرژی را روز به روز کاهش دهیم ، گفت: آمار مصرف آب و انرژی در سال های گذشته نزولی بوده ولی بیش از اینها باید تلاش کنیم.
وی همچنین رمز بقا و تداوم فعالیت های ذوب آهن را در تولید بیشتر خواند و اضافه کرد: ذوب آهن سرمایه ملی است و باید این صنعت را تقویت کنیم.
وی ادامه داد: دولت هیچوقت ذوب آهن را در شرایط سخت تنها نگذاشته و نخواهد گذاشت.

**ذوب آهن اصفهان با سه چالش بزرگ مواجه است
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی(شستا) نیز در این مراسم گفت: شرکت ذوب آهن اصفهان با سه چالش بزرگ بدهی های مالی و بانکی، آب و تامین نقدینگی مواجه است.
مرتضی لطفی افزود: بدهی های مالی و بانکی ذوب آهن با بانک مرکزی تهاتر خواهد شد و پیش بینی می شود با این کار 600 میلیارد تومان از هزینه های بانکی ذوب آهن کاسته می شود.
وی با بیان اینکه تامین آب، چالش دوم ذوب آهن است، اظهار کرد: برای رفع این چالش لازم است که موضوع استفاده از پساب ها در دستور کار قرار گیرد.
به گفته وی، یکی از شرکت های زیر مجموعه شستا در حال اجرای طرح سد سوم کوهرنگ است و اگر مشکلی پیش نیاید تا 18 ماه آینده این سد آبگیری می شود.
لطفی خاطرنشان کرد: حدود 500 نفر در این طرح مشغول کار هستند و ما هم قراردادی با این شرکت برای تامین آب داریم.
لطفی ، تامین نقدینگی را چالش سوم و مشکل اساسی ذوب آهن خواند و اضافه کرد: امکان انتشار اوراق مشارکت را فراهم خواهیم کرد تا این مشکل برطرف شود.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) گفت: مدیران باید تلاش کنند تا از این مشکلات بکاهند تا از تبدیل چالش ها به بحران جلوگیری شود.
لطفی با بیان اینکه دولت هم حمایت از این صنعت را همچون گذشته ادامه می دهد، افزود: مذاکره هایی در این ارتباط با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم و قول هایی در این زمینه داده شده است.
وی با بیان اینکه کارگران به اندازه ای که در صنعت نقش دارند بهره متناسبی از آن نمی برند، تصریح کرد: مدیران باید توجه ویژه به کارگران داشته باشند.
به گفته وی، جمعیت شاغل در ذوب آهن اصفهان معادل هفت درصد مجموعه کارکنان شستاست.
وی همچنین گفت: از مجموعه 300 مدیر شستا در دو سال گذشته 270 مدیر از داخل مجموعه انتخاب شده اند.
در این مراسم منصور یزدی زاده به عنوان مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان معرفی و از احمد صادقی مدیرعامل پیشین ذوب آهن تجلیل شد.
صادقی از سال 94 تاکنون مدیرعامل ذوب آهن اصفهان بود.
یزدی زاده از سال 73 در ذوب آهن اصفهان به عنوان عضو هیات مدیره، معاون برنامه ریزی و توسعه، معاون بازاریابی و فروش، مدیرفروش داخلی فعالیت کرده است.
وی از شهریور سال گذشته تا کنون مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران بود.
ذوب‌آهن اصفهان اولین و بزرگترین کارخانه تولید‌کننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران است که با ظرفیت 2.8 میلیون تن محصول نهایی، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند.
ذوب‌آهن اصفهان که در سال 1344 تاسیس شد در شهرستان لنجان و در 45 کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵