کد مطلب: 109245
 
گرمی بازار طلای سیاه با پرواز پهبادها
 
در حالی که قیمت نفت به دنبال حمله به تاسیسات نفتی عربستان تا ۷۰ دلار نیز بالا رفته بود اما در پایان هفته نتوانست بیشتر از ۵ درصد رشد را به ثبت برساند.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۹

به گزارش نکونیوز به نقل از ایرنا هفته گذشته بازار نفت کار خود را با شوک حمله به تاسیسات نفت عربستان و خروج ۵ درصد از تولید نفت جهان از بازار آغاز کرد. این اتفاق آنقدر مهم به نظر می‌رسید که برخی کارشناسان صحبت از نفت ۱۰۰ دلاری می‌کردند اما با شروع معاملات در روز یکشنبه، ‌قیمت‌ها تنها تا ۷۰ دلار در هر بشکه بالا آمد تا ثابت شود بازار نفت آمادگی بازگشت به قیمت‌های سه رقمی را ندارد.
با این حال به نظر می‌رسد با وجود حمایت آمریکا به واسطه ذخایر استراتژیک خود، اگر عربستان نتواند با سرعت تولید نفت خود را بازیابی کند،‌ این بازار واکنش نشان خواهد داد.
در این بین با وجود عامل تقویت‌کننده قوی در بازار طلای سیاه،‌ ما ادامه جنگ تعرفه‌ای آمریکا و چین آنچنان قدرتمند است که از رشد بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کرده و مانع افزایش قیمت‌ها شده است.
در مجموع اما پهبادها توانستند قیمت هفتگی نفت برنت را حدود ۵ درصد افزایش دهند تا از ۶۰ دلار و ۲۲ سنت در آغاز هفته به ۶۳ دلار و ۲۰ سنت در روز جمعه برسد.
نفت شاخص آمریکا نیز رشدی ۶ درصدی را به خود اختصاص داد و از ۵۴ دلار و ۸۵ سنت تا ۵۸ دلار و ۹ سنت بالا رفت.
به نظر می‌رسد با فروکش‌کردن هیجان حمله به تاسیسات آرامکو،‌ حالا بازار به دنبال رسیدن به نقطه تعادل قیمتی است البته مسئله این است که آیا عربستان می‌تواند بازار را قانع کند که میدان‌های نفتی خودش را امن نگه دارد.همین امر سبب شده تا همچنان اخبار ضد و نقیض از احتمال ادامه تنش‌ در منطقه، بازار نفت را داغ و پرحرارت کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵