کد مطلب: 107896
 
یک کارشناس انرژی در گفت و گو با "نکونیوز" مطرح کرد:
ساختار پیشنهادی اروپا می تواند به تداوم صادرات نفت کمک کند
 
یک کارشناس نفت و انرژی معتقد است ساختار پیشنهادی اروپا که در حال طراحی و تدوین است می تواند به تداوم صادرات نفت ایران پس از آغاز مرحله دوم تحریمهای آمریکا علیه ایران در آبان ماه کمک کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۸
یک کارشناس نفت و انرژی معتقد است ساختار پیشنهادی اروپا که در حال طراحی و تدوین است می تواند به تداوم صادرات نفت ایران و انتقال پول فروش نفت پس از آغاز مرحله دوم تحریمهای آمریکا علیه ایران در آبان ماه کمک کند.

حسن مرادی در گفتگو با نکونیوز در خصوص سرانجام سیاستهای آمریکا در مسیر تهدید و تحریمهای نفتی و بهترین سیاست و راهکار برای عبور از بحران با تاکید بر اهمیت اتخاذ سیاست های دقیق و حساب شده از سوی دولت در برهه فعلی گفت: ضروری است دولت سیاست مدیریت همه‌جانبه را در پیش گرفته و با استفاده از همه ساز و کار مرتبط با این موضوع جلوی وقفه در صادرات را بگیرد.

وی گفت: اهمیت بسترسازی برای توسعه زنجیره ارزش افزوده در بخش نفت بر کشی پوشیده نیست؛ در حال حاضر باید با تمرکز بر ارزش افزوده حامل های انرژی، قدرت مدیریت خود را در فضای بحران زده ارتقا دهیم و با تبدیل نفت خام به فرآورده های نفتی و صادرات گاز به شکل LNG مسیری تازه برای حفظ درآمد ارزی پیدا کنیم.

وی در ادامه با اشاره به مانع تراشی های آمریکا برای فروش نفت به مشتریهای عمده  ایران، همچون هند، کره جنوبی و ژاپن بیان داشت: وضعیت فعلی را می توان از دو جنبه بررسی کرد؛ از میان کشورهایی که نفت ایران را خریداری می کنند، گروهی مرعوب تهدیدهای امریکایی شده و گروهی دیگر کماکان به خرید نفت خود از ایران ادامه می دهند و از کانالهای محتاطانه تری تعاملات خود را با ایران ادامه می دهند که نمونه شاخص آن هند است که با روش تهاتر، مبادلات خود با ایران را ادامه می دهد.

مرادی افزود: معتقدم با وجود این تحریم‌ها، ما همچنان می‌توانیم نفت خود را صادر کنیم؛ هرچند راه حل های کاربردی دولت برای دور زدن تحریم ها به دلایل امنیتی تشریح نمی شود.

این کارشناس نفتی اذعان داشت: ما پکیج پیشنهادی اروپا را نیز پیش رو داریم. اروپا قول داده است تا قبل از تکرار تحریمها کانالی را برای مبادلات ایران ایجاد کند که با محوریت یورو از کمند تحریمهای دلاری خارج شویم.

وی خاطرنشان کرد: نتیجه مذاکرات ۱+۴ نشان داده که اروپا جدی و مصمم بر حفظ مراودات خود با ایران پایبند است و به نظر نمی رسد که از موضع خود دست بردارد.

حسن مرادی ادامه داد: ساختاری که اروپا برای خرید نفت ایران طراحی کرده می تواند یک عامل مثبت و تعیین کننده در معادلات بین المللی باشد.

این کارشناس نفتی در خصوص تعامل با کشورهای همسایه خصوصا عراق گفت: عراق طی سالهای متمادی به عراقی ها فشار وارد کرده و این عدم رضایت از سیاست های آمریکا باعث شده که تهدیدها و تحریم های آمریکایی تاثیری بر تصمیم عراق برای تعامل با ایران نداشته باشد.

وی در مورد برخورد اوپک در این زمینه اظهار داشت: اوپک در آخرین اجلاس نشان داد که بنا ندارد سهمیه ها را جا به جا کند؛ بنابراین قابلیت اعتماد را دارد و در واقع سیگنالی را مبنی بر کاهش سهمیه به نفع ایران از خود نشان نداده است.

مرادی نکته مهم و قابل توجه را در شرایط فعلی وقفه‌ای دانست  که در بازار جهانی نفت اتفاق می‌افتد و به راحتی امکان رفع آن وجود ندارد. وی افزود: کشورهایی چون عربستان همواره در حال سنگ اندازی و تشدید بحران در منطقه بوده اند بطوریکه عربستان برای پر کردن خلأ ناشی از صادر نشدن نفت ایران، تلاش می‌کند.Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵