کد مطلب: 77889
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
از ارزش دلار تا اعلام تعهد روس‌ها
 
بازار جهانی نفت در هفته گذشته تحت تأثیر دو عامل مهم قرار داشت: این دو عامل عبارتند بودند از افزایش ارزش دلار و خوش‌بینی‌ نسبت به اجرای توافق اوپک و غیراوپک از ابتدای سال جدید میلادی.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۹
بازار جهانی نفت در هفته گذشته تحت تأثیر دو عامل مهم قرار داشت: این دو عامل عبارتند بودند از افزایش ارزش دلار و خوش‌بینی‌ نسبت به اجرای توافق اوپک و غیراوپک از ابتدای سال جدید میلادی.
به گزارش نکونیوز، در هفته گذشته هر دو شاخص عمده نفت خام، یعنی برنت و وست تگزاس اینترمدییت، افزایش قیمت را تجربه کردند. در حالی که پس از افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا قیمت نفت کاهش یافته بود اما در آخرین روز کاری هفته ورق تقریباً برگشت و قیمت نفت نزدیک به بالاترین میزان در ۱۷ ماه گذشته، کار خود را به پایان برد.
افزایش تقریباً دیرهنگام نرخ بهره در آمریکا باعث شد تا ارزش دلار در برابر سایر ارزها افزایش یابد و این امر باعث تا قیمت نفت که عمدتاً به دلار ارزش‌گذاری و مبادله می‌شود کاهش یابد. افزایش ارزش دلار در کل باعث می‌شود تا نفت برای بسیاری از خریداران به کالایی گران‌تر تبدیل شود.
با این حال، در روز جمعه (یعنی آخرین روز کاری بازارها)، ارزش دلار عقب‌نشینی کرد و این امر باعث شد تا قیمت نفت افزایش یابد.
همزمان خوش‌بینی نسبت به اجرای توافق نفتی نیز افزایش یافت. روسیه اعلام کرد که تمام شرکت‌ها نفتی این کشور در کاهش تولید نفت مشارکت خواهند. بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسیه یعنی روسنفت نیز تولید نفت خود را کاهش خواهد داد. این خبر نیز باعث شد تا قیمت نفت روز جمعه افزایش یابد.
پیش از این نیز برخی کشورهای عضو اوپک از جمله عربستان و کویت به مشتریان خود اعلام کرده بودند که از اول ژانویه تحویل نفت به آن‌ها را کاهش می‌دهند. قرار است از ابتدای ماه ژانویه، اوپکی‌ها در مجموع تولید نفت خود را نسبت به ماه اکتبر یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند.
در پنج هفته گذشته قیمت نفت برنت ۲۳ درصد و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است که نتایج بسیار مثبتی محسوب می‌شود.
قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه فوریه در روز جمعه حدود یک دلار و ۲۰ سنت به ازای هر بشکه افزایش یافت. برنت کار خود را در قیمت ۵۵ دلار و ۲۱ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد. قیمت برنت در هفته گذشته در مجموع ۱.۶ درصد افزایش یافت.
نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز برای تحویل در ماه ژانویه در روز جمعه افزایش یک دلاری را تجربه کرد. نفت خام پایه آمریکا کار خود را در قیمت ۵۱ دلار و ۹۰ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.
تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا در هفته گذشته باز هم افزایش یافت. شرکت‌های حفاری در آمریکا در هفته گذشته ۱۲ دکل به دکل‌های نفتی فعال اضافه کردند. در حال حاضر، ۵۱۰ دکل نفتی در آمریکا مشغول به کار هستند که بیشترین میزان از ژانویه ۲۰۱۶ است. در واقع، صنعت شیل در هفته‌ها و ماه‌های گذشته نسبتاً افزایش فعالیت را تجربه کرده است و ان امر می‌تواند افزایش بیشتر قیمت نفت را مهار کند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵