کد مطلب: 81839
 
گزارش مهم آژانس بین‌المللی انرژی
از نگرانی‌ در مورد آینده عرضه نفت تا اهمیت آسیا
 
آژانس بین‌المللی انرژی در آخرین گزارش پیش‌بینی پنج ساله خود از بازار نفت می‌گوید در صورتی که سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید تولید نفت به زودی به تصویب نرسد، روند عرضه نفت بعد از سال ۲۰۲۰ از تقاضا برای آن، عقب خواهد افتاد و این امر ریسک جهش قیمت‌ها را به دنبال خواهد داشت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۱
آژانس بین‌المللی انرژی در آخرین گزارش پیش‌بینی پنج ساله خود از بازار نفت می‌گوید در صورتی که سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید تولید نفت به زودی به تصویب نرسد، روند عرضه نفت بعد از سال ۲۰۲۰ از تقاضا برای آن، عقب خواهد افتاد و این امر ریسک جهش قیمت‌ها را به دنبال خواهد داشت.
به گزارش نکونیوز، تصویری که آژانس بین‌المللی انرژی از بازار نفت ارائه می‌دهد این است که در سه سال آینده مشکلی از بابت تأمین عرضه نفت به بازارها وجود نخواهد داشت اما بعد از ۲۰۲۰ رشد عرضه نفت کاهش خواهد یافت.
این نهاد می‌گوید ظرفیت تولیدِ نفتِ آزاد و به‌کار گرفته نشده در سال ۲۰۲۲ به پایین‌ترین میزان در دوره ۱۴ ساله خواهد رسید. این بدان معناست که اگر تقاضا برای نفت افزایش یابد، تولیدکنندگان نفت نمی‌توانند با رساندن تولید به حداکثر ظرفیت آن، تقاضای افزایش یافته را تأمین کنند و لذا این امر ریسک جهش قیمت‌های نفت را به دنبال خواهد داشت.
جهش قیمت‌های نفت از یک طرف کشورهای واردکننده نفت را برای واردات نفت به دردسر خواهد انداخت و از طرف دیگر سرمایه‌گذاری در منابع انرژی غیر از نفت و گاز را مقرون به صرفه خواهد کرد. در واقع، کشورهای تولیدکننده نفت از جمله اوپکی‌ها همواره بیم این را داشته‌اند که جهش قیمت نفت باعث شود تا با افزایش سرمایه‌گذاری در منابع تجدید‌پذیر انرژی، بازار نفت محدود و محدودتر شود و مزیت نسبی آن‌ها در اقتصاد جهانی از دست برود.
آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید در چند سال آینده تولید نفت آمریکا، کانادا، برزیل و برخی دیگر از نقاط دنیا افزایش خواهد یافت، اما اگر رکود حاکم بر سرمایه‌گذاری‌ها که در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ شاهد آن بوده‌ایم خاتمه نیابد، این رشد افزایش تولید نفت بعد از سال ۲۰۲۰ ممکن است متوقف شود.
آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید سرمایه‌گذاری در منابع شیل آمریکا در سال ۲۰۱۷ تا سطح قابل توجهی افزایش یافته اما شاخص‌های اولیه از هزینه‌کردها در سطح جهانی، چندان دلگرم‌کننده نیست.
تقاضا برای نفت نیز در ۵ سال آینده افزایش خواهد یافت و در سال ۲۰۱۹ از از مرز ۱۰۰ میلیون بشکه در روز خواهد گذشت. تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۲ به ۱۰۴ میلیون بشکه در روز می‌رسد. تقریباً تمام رشد تقاضا از ناحیه کشورهای در حال توسعه خواهد بود و در این میان، آسیا سهمی اساسی در افزایش تقاضا برای نفت خواهد داشت. از هر ۱۰ بشکه‌ای که مصرف آن به میزان مصرف فعلی جهان اضافه خواهد شد، ۷ بشکه آن در آسیا مصرف خواهد شد.
این بدان معناست که آسیا در سال‌های آینده برای کشورهای تولیدکننده نفت جذاب‌ترین بازار خواهد بود. در حال حاضر نیز رقابت سختی برای افزایش سهم بازار در آسیا بین کشورهای تولیدکننده نفت وجود دارد و هیچ‌کدام از تولیدکنندگان عمده حاضر نیستند به راحتی سهم خود در این بازار مطمئن و آینده‌دار را به دیگری واگذار کنند.
آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید بعد از ۲۰۲۲ رشد تقاضا برای نفت در هند از چین پیشی خواهد گرفت. این نهاد به خودروهای الکتریکی هم اشاره می‌کند و می‌گوید این خودروها تنها اندکی تقاضا برای سوخت را کاهش خواهند داد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵