کد مطلب: 68889
 
صنعت پتروشیمی همچنان نگران ابهام خوراک گازی
 
بحث و کشمکش در زمینه قیمت گذاری نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها مدت هاست باعث ابهامات زیادی در صنعت پتروشیمی شده است به طوری که تبعات سو این ابهام نه تنها سرمایه گذاری داخلی در این صنعت جذاب و دارای مزیت را با ابهام همراه ساخته است بلکه در دوران پسا برجام نیز این ابهامت سبب تردید در بین سهامداران خارجی نیز شده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۲
بحث و کشمکش در زمینه قیمت گذاری نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها مدت هاست باعث ابهامات زیادی در صنعت پتروشیمی شده است به طوری که تبعات سو این ابهام نه تنها سرمایه گذاری داخلی در این صنعت جذاب و دارای مزیت را با ابهام همراه ساخته است بلکه در دوران پسا برجام نیز این ابهامت سبب تردید در بین سهامداران خارجی نیز شده است.
به گزارش نکونیوز، پیش از این با تصویب نرخ خوراک ۱۳ سنتی برای سال ۹۴ و تصویب نرخ خوراک ۸.۲ سنتی برای سال ۹۵ اگر چه سختی های زیادی در سال ۹۴ متوجه شرکت های پتروشیمی شد اما دریچه امیدی برای سال ۹۵ پیش روی شرکتهای پتروشیمی گشود.
شرکتهایی که به دلیل افت قیمت جهانی نفت بعضا با کاهش بیش از ۵۰ درصدی قیمت محصولاتشان مواجه شده و با خوراک ۱۳ سنتی سال ۹۴ اکثرا با کاهش سود و افت درآمد همراه شدند این امر سبب شد تا پتروشیمی ها سال ۹۴ را به عنوان یکی از سختترین سالهای عمر فعالیتشان پشت سر بگذارند.
با آغاز سال ۹۵ به خصوص با رفع تحریم ها و آغاز صادرات به کشورهای اروپایی که بعضا بازارهای هدف بهتری از نظر قیمتی به نسبت کشورهای حوزه آسیا دارند در کنار رشد قیمت نفت به محدوده ۵۰ دلار و خوراک ۸سنتی امید ها در این صنعت افزایش یافت و گمانه زنی های مثبتی مطرح شد اما بازهم مطرح شدن قیمت خوراک ۱۳ سنتی از برخی منابع و ارسال صورت حساب در سال ۹۵ با همان قیمت باعث تردید در این صنعت شد به طوری که صنایع پتروشیمی بورسی از معدود صنایعی بودند که در دوران پسا برجام نه تنها رشد قیمتی نداشتند، بلکه بعضا با افت قیمتی در بازار سرمایه نیز مواجه شدند و این ابهام تا جایی پیش رفت که رشد قیمت نفت و رشد قیمت محصولات این شرکت ها از یک سو و ارسال محموله های صادراتی در سال ۹۵ به اروپا از سوی دیگر در کنار مرتفع شدن تامین خوراک و به ظرفیت نهایی رسیدن واحد های پتروشیمی نیز امیدی در این صنعت ایجاد نکرده و همچنان قیمت بالای خوراک سبب زمین گیر شدن این صنعت و عدم اقبال سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در آن شده است.
لازم به ذکر است بهره برداری از واحدهای پیش رو عمدتا حاصل سرمایه گذاریهای انجام شده در سالیان گذشته بوده و اجرای طرح های جدید از جذابیت کمتری برخوردار شده است. در این بین برخی مسئولان دولتی بر سوداوری بالای شرکتهای پتروشیمی و استناد به صورت های مالی این شرکتها همچنان نرخ ۱۳ سنتی را مناسب این صنعت می دانند که در این بین باید به سال تاسیس شرکت های پتروشیمی و عدم بر روز رسانی سرمایه این شرکتها نیز توجه داشت.
با توجه به وضعیت فعلی سرمایه گذاری، احداث یک واحد پتروشیمی علیرغم زمان بر بودن و خواب سرمایه بالا دارای حاشیه سود نه چندان بالا و جذابیت پایینی شده است؛ جذابیتی که نرخ بهره بالا و مشکلات حمل و نقل و فروش محصولات باز هم از جذابیت این امر کاسته است.
در نهایت کشورهای رقیب با نرخ خوراک بعضا در حد ۴ تا ۸ سنتی و دادن تسهیلات کم بهره و سایر کمک های دولتی باعث تسهیل در این صنعت و سیل سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی در صنعت پتروشیمی در کشورهای رقیب و عمدتا حاشیه خلیح فارس شده اند. صنعتی که می تواند با حمایت های بیشتر مزیت هایی نظیر کاهش بیکاری و ارز آوری بالا و ثروت آفرینی و افزایش وزنه ایران در بازارهای جهانی و خروج از تک محصولی و وابستگی به نفت را در راستای اقتصاد مقاومتی رقم بزند.
به جرات می توان گفت با توجه به منابع گازی سرشار کشور صنعت پتروشیمی در صورت حمایت و ایجاد بستر سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی می تواند حتی فراتر از صنعت نفت در کشور در دنیا مطرح شود. در نهایت انتظار می رود مسئولان اقتصادی کشور با توجه به ارزیابی صنایع و بررسی مزیت های نسبی از این صنعت که از هر سو دارای مزیای بسیاری است حمایتهای بیشتری به عمل آورند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵