کد مطلب: 65279
 
در دهمین نمایشگاه ایران‌پلاست چه می گذرد؟
خروج از انزوا با نمایشگاه ایران پلاست
 
دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در حالی کار خود را آغاز کرد که به رغم استقبال بی‌سابقه کشورها و شرکت‌های خارجی فعال در این حوزه، کاهش حضور داخلی‌ها به ویژه تشکل‌های بزرگ صنعت پلاستیک در این دوره، چشمگیر بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۰
دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در حالی کار خود را آغاز کرد که به رغم استقبال بی‌سابقه کشورها و شرکت‌های خارجی فعال در این حوزه، کاهش حضور داخلی‌ها به ویژه تشکل‌های بزرگ صنعت پلاستیک در این دوره، چشمگیر بود.
به گزارش نکونیوز، نمايشگاهي كه پيش از آغاز حواشي زيادي داشت و در نهايت، مراسم افتتاحيه آن نيز از حواشي بي‌نصيب نماند. افتتاحیه نمایشگاه با حضور یک میهمان ناخوانده که يكي از بزرگ‌ترين توليد‌كنندگان صنعت پلاستيك بود و صحبت‌های اعتراضی وی به کم‌توجهی مسئولان به این امر، رنگ و بوی دیگری به خود گرفت.
شيرازي‌زاده توليد‌كننده بزرگ صنعت پلاستيك در ايران با رفتن روي سن و بیان سخنان اعتراضي خود نسبت به بي‌توجهي مسوولان به صنايع پايين دستي كه به باور او، حتي نام بي‌ارزشي هم براي آن انتخاب شده، مراسمی متفاوت را رقم زد.
شاید جالب‌تر از سخنان این شخص، عکس‌العمل اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست‌جمهوری بود که به نیروهای مستقر در مراسم دستور داد تا پایان سخنان وی، به او تعرضی نکنند.
شيرازي‌زاده كه شيوه اي متفاوت را براي بيان سخنان خود انتخاب كرده بود، در بخشي از سخنان خود گفت: "مي‌خواهم خدمت آقاي نعمت‌زاده به عنوان پير دير ما و آقاي زنگنه، وزير نفت عرض كنم كه با تمام توسعه صنايع پتروشيمي ولي صنايع پايين دستي پتروشيمي هرگز به قدر يك صدم توسعه نه بهره‌مند بوده نه توسعه پيدا كرده‌ است. صنايع پايين‌دستي توسط مقام‌هاي كشور با اين چنين اسمي كه گذاشته‌اند، هميشه تو سري خور پتروشيمي‌ها بوده‌ است!". وی در پایان اظهار داشت: "متمول شدن صنايع پتروشيمي در ايران، به قيمت پايمال شدن صنايع پلاستيك بوده است.
این سخنان اما باعث شد تا در انتهای مراسم، بیژن زنگنه، وزیر نفت به جای حضور در جمع خبرنگاران،
حضور چشمگیر کشورهای اروپایی که عمدتاً به صورت گروهی در نمایشگاه شرکت کرده و فضاهای نسبتاً بزرگی را به تعدادی از شرکت‌ها اختصاص داده بودند و پاسخگویی مشتاقانه مسئولان خارجی به خبرنگاران، از دیگر تفاوت‌های بارز نمایشگاه این دوره با دوره قبل است
با این فعال معترض به گفت‌گو نشسته و به او قول مساعد در جهت رفع چالش‌های موجود بدهد.
اما روز دوم و سوم نمایشگاه با استقبال بازدیدکنندگان، جلوه‌ای متفاوت‌تر به خود گرفت. حضور نه چندان دائمی مدیران ارشد پتروشیمی‌ها در غرفه‌ها و پاسخگویی آنان به پرسش‌ها، از دیگر نکات جالب این نمایشگاه بود. همچنین حضور چشمگیر کشورهای اروپایی که عمدتاً به صورت گروهی در نمایشگاه شرکت کرده و فضاهای نسبتاً بزرگی را به تعدادی از شرکت‌ها اختصاص داده بودند و پاسخگویی مشتاقانه مسئولان خارجی به خبرنگاران، از دیگر تفاوت‌های بارز نمایشگاه این دوره با دوره قبل بود.
به عنوان نمونه، "وینکمپ"، مدير ارشد شرکت Dusseldorf GmbH كه شركت متبوعش در برگزاري ايران‌پلاست مشارکت دارد و بنيانگذار نمايشگاه K آلمان است، بر این باور است که ایران در حال حاضر در مسیری گام برداشته که با توجه به موقعیت خوب جغرافیایی، می‌تواند به قطب پتروشیمی در منطقه تبدیل شود.
وی همکاری ایران و آلمان را که به سال‌های پیش برمی‌گردد، بسیار مغتنم شمرده و معتقد است که با توجه به هوش و توانایی ایرانیان و خلاقیتی که وجود دارد، می‌توان برای ورود تکنولوژی‌های نوین در این حوزه، بسترسازی کرد.
شاید یکی از جالب‌ترین حواشی نمایشگاه، مربوط به تبلیغ بسیار زیاد ورود و ماندگاری صنعت پتروشیمی ایران به بازار سلیمانیه عراق بود! "کیفیت، رمز ماندگاری در بازار عراق" جمله‌ای بود که به طور مرتب از بلندگوها پخش می‌شد و این، دست‌مایه‌ای شد برای گپی کوتاه با "شمقار" عضو اتاق بازرگانی سلیمانیه که معتقد بود: "محصولات پتروشیمی ایران از کیفیت و قیمت مناسبی برخوردارند، اما نوسان در کیفیت محصولات صادراتی برخی از شرکت‌ها، متاسفانه بازار را از دست ایرانی‌ها خارج کرده است!" که البته این را می‌توان به منزله هشداری جدی برای مسئولان مجوزدهنده صادرات تلقی کرد.
به باور شمقار، ایران قابلیت آن را دارد تا بازار های مختلف عراق را در تمام بخش های صنعت پتروشیمی در دست گیرد، به شرط آن که کیفیت را فدای کمیت نکند! در حال حاضر، شرکت‌های ترک رقیب اصلی ایران در بازار عراق هستند و کیفیت، قیمت و زمان تحویل مناسب، موجب شده تا این شرکت‌ها بتوانند حضور خود را در کردستان عراق تثبیت کنند.
این نکات باز هم مؤید این مطلب است که ایران سیاست منطقی و با ثباتی برای تجارت ندارد و این امر چالش اصلی شرکت‌های کردستان عراق، ترکیه و .... با ایران است. از طرف دیگر، سخت بودن قوانین و مقررات تجاری سبب شده تا حجم مبادلات دو جانبه با کشورهای همجوار به شدت کاهش یابد.
این سخنان، واقعیت‌های دردناکی هستند که تقریباً تمامی دست‌اندرکاران به گونه‌ای به آن واقفند ولی هنوز موفق به اجرای سیاستی درست در این زمینه نشده‌اند و این موضوعی است که می‌تواند هم‌چنان سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را برای تصمیم‌گیری در خصوص فعالیت در این عرصه و یا هر عرصه دیگری، در شک و تردید نگاه دارد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵