داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 36659
 
گزارش بانک مرکزی از ارزانی پنج کالا
 
بانک مرکزی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران را در هفته منتهی به ۱۱ مهر ماه امسال اعلام کرد که براساس آن قیمت پنج قلم کالای اصلی در این هفته کاهش و چهار گروه افزایش یافت اما نرخ دو گروه بدون تغییر و ثابت ماند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۶
بانک مرکزی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران را در هفته منتهی به ۱۱ مهر ماه امسال اعلام کرد که براساس آن قیمت پنج قلم کالای اصلی در این هفته کاهش و چهار گروه افزایش یافت اما نرخ دو گروه بدون تغییر و ثابت ماند.

به گزارش ایرنا، در گزارش مورد بررسی از سوی بانک مرکزی در گروه لبنیات قیمت تمام اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. بهای تخم مرغ معادل ۰.۸ درصد کاهش یافت و شانه ای ۸۶ هزار تا ۱۱۰ هزار ریال فروش می رفت.

** برنج و حبوب
همچنین در این هفته در گروه برنج، قیمت برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب معادل ۱.۴ و ۳ درصد افزایش داشت. در گروه حبوب بهای نخود معادل ۰.۴ درصد افزایش یافت و قیمت سایر اقلام این گروه ثابت بود.

** میوه ها و سبزی های تازه
برپایه این گزارش، در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری نارنگی، انجیر و آلو عرضه نمی شد و طالبی عرضه کمی داشت ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می شد. میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می نمودند که در گروه میوه های تازه بهای هندوانه بدون تغییر بود.
قیمت سیب گلاب معادل ۳.۹ ، انجیر ۱۳.۴ ، آلو ۴.۳ ، شلیل و شبرنگ ۶.۱ ، طالبی ۱۳.۲ و خربزه ۰.۶ درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۰.۹ تا ۱۸.۶ درصد کاهش داشت. در گروه سبزی های تازه قیمت پیاز معادل ۰.۱ درصد و لوبیا سبز ۱.۵ درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۰.۱ تا ۴.۷ درصد کاهش یافت.

** گوشت قرمز و گوشت مرغ
در هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله ثابت بود و بهای گوشت مرغ معادل ۲.۱ درصد کاهش داشت.

** قند، شکر، چای و روغن نباتی
همچنین قیمت شکر معادل ۲.۰ درصد کاهش ولی بهای چای خارجی ۰.۱ درصد افزایش یافت. قیمت قند و انواع روغن نباتی بدون تغییر بود.
قیمت لبنیات نسبت به هفته مشابه سال قبل ۱۳ ، تخم مرغ ۴.۱ ، برنج ۲.۸ ، میوه های تازه ۲۹.۷ ، سبزی های تازه ۵.۹ ، گوشت قرمز ۷.۳ ، قند و شکر ۶.۹ ، چای ۱۰.۷ و روغن نباتی نیز ۳.۸ درصد افزایش نشان می دهد.
در گروه حبوبات قیمت ها نسبت به هفته مشابه سال قبل ۱۲.۹ درصد و گوشت مرغ نیز ۵.۵ درصد کاهش یافته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵