کد مطلب: 83909
 
واکنش ها به وعده عجیب قالیباف درباره اشتغالزایی با پتروشیمی
تولید پتروشیمی ایران 60 میلیون تن؛ شاغلان فقط 50 هزار نفر
 
هنوز ۲۴ ساعت از سخنان تبلیغاتی محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از شبکه اول سیما سپری نشده که وعده های اقتصادی عجیب او، با واکنشهای فراوانی از سوی کارشناسان و صاحبنظران مواجه شده است. اما سخنان او درباره پتروشیمی را شاید بتوان عجیب ترین بخش از وعده های او ارزیابی کرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۷
هنوز ۲۴ ساعت از سخنان تبلیغاتی محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از شبکه اول سیما سپری نشده که وعده های اقتصادی عجیب او، با واکنشهای فراوانی از سوی کارشناسان و صاحبنظران مواجه شده است. اما سخنان او درباره پتروشیمی را شاید بتوان عجیب ترین بخش از وعده های او ارزیابی کرد.
به گزارش نکونیوز، قالیباف در برنامه تلویزیونی پنجشنبه شب وعده های متعددی از جمله افزایش یارانه نقدی، پرداخت کارانه ثابت ۲۵۰ هزار تومانی به بیکاران، افزایش درآمد عمومی و ایجاد ۵ میلیون شغل را مطرح کرد که با تردید جدی کارشناسان مواجه شده است. قالیباف در بخشی از سخنان خود نیز از افزایش اشتغال با کمک صنعت پتروشیمی سخن گفت اما وقتی به آمارها رسید نشان داد که هیچ گونه شناختی نسبت به صنعت پتروشیمی ندارد. او مدعی شد که : «در صنایع پتروشیمی به ازای هر یک میلیون تن به صورت مستقیم ٢٠٠ هزار شغل و به صورت غیرمستقیم ٤٠٠ هزار شغل ایجاد می‌کنیم و ما قادریم با سرمایه داخلی و با تکنولوژی داخلی و با سرمایه‌ گذاری‌هایی که شده ... ٨ میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی اضافه کنیم که معنی‌اش یعنی یک میلیون و ٦٠٠ هزار شغل مستقیم و بیش از ٣ میلیون شغل غیر مستقیم.» ایجاد ۶۰۰ هزار شغل به ازای هر یک میلیون تن تولید در صنعت پتروشیمی، حتی اگر ۲۰۰ هزار شغل را مستقیم در نظر بگیریم, ادعایی عجیب، فاقد پایه و اساس علمی و نشاندهنده فقدان شناخت او و مشاورانش از صنعت پتروشیمی است.
این سخن او با واکنشهای متعددی مواجه شد. محمدحسن پیوندی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین در گفت‌وگو با ایلنا درباره ادعای ایجاد ۲۰۰ هزار شغل با احداث یک واحد یک میلیون تنی تولید پتروشیمی اظهار داشت: در حال حاضر در صنعت پتروشیمی ۶۰ میلیون تن ظرفیت تولید داریم که تعداد افراد مشغول به کار به ۵۰ هزار نفر هم نمی رسد. وی با اشاره به غیر واقعی بودن اعداد ذکر شده خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم در کشور یک واحد متانول، کود اوره، پلی الفین مثل جم و یا بندر امام احداث کنیم زودتر از ۵ سال تمام نمی‌شود.
سید حسین مرعشی در کانال تلگرامی خود نوشت: «آقای قالیباف؛ با آمار و ارقام گمراه‌کننده نمی‌توان رییس جمهور شد! محمدباقر قالیباف، کاندیدای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در برنامه تبلیغاتی خود در تلویزیون مدعی شد: با هر یک میلیون تن افزایش تولیدات پتروشیمی، دویست هزار شغل مستقیم و چهارصد هزار شغل غیر مستقیم ایجاد می شود. این در حالیست که بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که به ازای هر یک میلیون تن افزایش تولیدات پتروشیمی تنها برای پانصد نفر شغل مستقیم و برای دو هزار نفر شغل غیر مستقیم ایجاد می شود. با این تفاسیر ضریب گمراه‌کننده آقای قالیباف در مورد شغل مستقیم ۴٠٠ برابر و برای شغل غیر مستقیم ٢٠٠ برابر است.»
محمد فاضلی، استادیار دانشگاه شهیدبهشتی و معاون پژوهشی مرکز بررسی‌های استراتژیک هم در این زمینه نوشت : "ادعای قالیباف اگر درست باشد که هر یک میلیون تن تولید پتروشیمی ۲۰۰ هزار شغل مستقیم و ۴۰۰ هزار شغل غیرمستقیم درست می‌کند، پس با تولید ۶۴ میلیون تن مواد پتروشیمی باید ۱۲۸۰۰۰۰۰ (دوازده میلیون و هشتصدهزار) نفر ایرانی به صورت مستقیم در صنایع پتروشیمی و ۲۵۶۰۰۰۰۰ (بیست‌وپنج میلیون و ششصد هزار نفر) به صورت غیرمستقیم در صنایع مرتبط با پتروشیمی کار کنند. این یعنی فقط ۳۸۴۰۰۰۰۰ (سی‌وهشت میلیون و چهارصد هزار نفر) ایرانی در صنایع مرتبط با پتروشیمی کار می‌کنند؛ بد نیست بدانید کل شاغلان کشور حدود ۲۵ میلیون نفر است. تولید پتروشیمی کشور وقتی به ۱۳۰ میلیون تن برسد، آن وقت با محاسبات آقای قالیباف ۷۶۸۰۰۰۰۰ (هفتادوشش میلیون و هشتصد هزار نفر) مستقیم یا غیرمستقیم در صنایع پتروشیمی کار خواهند کرد."
علی شهرویی کارشناس حوزه انرژی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا درباره ادعای قالیباف گفت: "یک مگا پروژه پتروشمی برای تولید متانول با ظرفیت سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزارتن، در زمان احداث حداکثر ۱۰۰۰ نفر و در زمان بهره برداری و در پلنت کارخانه حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر را می تواند به کار مشغول کند. اگر با احداث یک واحد یک میلیون تنی ۲۰۰ هزار شغل ایجاد می شد با ظرفیتی که در تولید پتروشیمی کشور داریم و مجتنمع هایی که اکنون در حال احداث هستند هیچ بیکاری در کشور وجود نداشت." وی با بیان اینکه برای ایجاد ۲۰۰ هزار شغل باید ۲۰۰ مجتمع پتروشمی احداث کنیم، افزود: ساخت این تعداد مجتمع پتروشیمی بطور همزمان امکانپذیر نیست و نهایتا امکان ساخت ۸ مجتمع بطور همزکان وجود دارد کما اینکه الان نیز وجود دارد. این کارشناس انرژی با اشاره به اینکه برای احداث واحدهای پتروشیمی باید خوراک و آب کافی در داخل وجود داشته باشد، اظهار داشت: اینکه فقط برای ایجاد شغل مجتمع پتروشیمی احداث کنیم، اشتباه است ضمن اینکه باید کشش بازار و میزان عرضه و تقاضا نیز سنجیده شود مثلا اگر الان واحد متانول احداث کند زیان ده است. وی ادامه داد: علاوه بر میزان تقاضای جهانی در احداث مجتمع های پتروشیمی باید تکمیل دامنه زنجیره ارزش افزوده نیز در نظر گرفته شود. شهرویی استدلال ایجاد ۲۰۰ هزار شغل با احداث یک واحد یک میلیون تنی پتروشیمی نادرست و تمامی اعداد و ارقام مطرح شده را غیرواقعی خواند.
این وعده قالیباف در شرایطی مطرح شده که صنعت پتروشیمی در جهان به عنوان صنعتی شناخته می شود که اشتغالزایی بسیار پایینی دارد و میزان سرمایه گذاری صورت گرفته در آن، با میزان اشتغالی که توسط آن ایجاد می شود تناسب چندانی ندارد. به نظر می رسد محمدباقر قالیباف و مشاورانش، گاف بزرگی درباره اشتغالزایی با صنعت پتروشیمی داده اند که باید برای آن پاسخی روشن و قانع کننده داشته باشند.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵