کد مطلب: 77301
 
حکایت هندی‌ها و توسعه میدان گازی فرزاد ب
از به تعویق انداختن تا عجله در امضای قرارداد
 
هند به دنبال این است که با مذاکره با طرف ایرانی تا ماه فوریه (اسفند ماه) قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد «ب» امضاء شده و توسعه این میدان به شرکت او ان جی سی ویدش واگذار شود. رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که وزیر نفت هند امروز رسماً از محمدجواد ظریف چنین درخواسته داشته است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۳
هند به دنبال این است که با مذاکره با طرف ایرانی تا ماه فوریه (اسفند ماه) قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد «ب» امضاء شده و توسعه این میدان به شرکت او ان جی سی ویدش واگذار شود. رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که وزیر نفت هند امروز رسماً از محمدجواد ظریف چنین درخواسته داشته است.
به گزارش نکونیوز، پس از لغو تحریم‌ها ماه‌ها مذاکره بین طرف ایرانی و هندی بر سر توسعه میدان گازی فرزاد ب ادامه داشته است؛ مذاکره‌ای که تا این لحظه بی‌نتیجه مانده است.
پیشتر قرار بود قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد با شرکت هندی تا اواخر آبان، نهایی شود اما هندی‌ها چارچوب زمانی قرارداد را تغییر دادند و اعلام کردند که تا ماه فوریه قرارداد توسعه این میدان امضاء می‌شود.
امروز وزیر نفت هند پس از دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشور، به خبرنگاران گفت که «رابطه ما فراتر از یک رابطه معمولی است. ما دورانی سخت در کنار آن‌ها ایستادیم و خرید نفت از آن‌ها را ادامه دادیم.»
وی در مورد توسعه میدان گازی فرزاد ب نیز گفت که ما امیدواریم ایرانی‌ها این فرآیند را در چارچوب زمانی توافق‌شده، تکمیل کنند.
خبرهای منتشر شده در رسانه‌های هندی حاکی از این است که هندی‌ها تمایل فراوانی برای توسعه میدان گازی فرزاد ب دارند اما ایران در حال حاضر چندان از پیشنهاد مالی هندی‌ها رضایت ندارد.
شرکت او ان جی سی ویدش برای توسعه این میدان قراردادی ۱۰ میلیارد دلاری پیشنهاد داده است که ۵ میلیارد آن هزینه توسعه میدان و ۵ میلیارد دیگر هزینه تبدیل گاز تولید شده به ال ان جی است.
رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که ایران برآورد ۵ میلیارد دلار هزینه برای توسعه این میدان را بالا می‌داند و معتقد که توسعه این میدان به این میزان سرمایه‌گذاری نیاز ندارد.
هندی‌ها در مقابل می‌گویند که مقایسه میدان فرزاد ب با پارس جنوبی درست نیست، چرا که فرزاد ب پیچیده‌تر از پارس جنوبی است و سولفور بالاتری دارد.

هندی‌ها پیشتر مرتب کار نهایی کردن قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب را به تعویق می‌انداختند، اما آن‌گونه رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند، آن‌ها حالا بر هرچه سریع‌تر امضاء شدن قرارداد توسعه این میدان اصرار دارند.
کنسرسیومی به رهبری شرکت ONGC Videsh که بازوی سرمایه گذاری خارجی شرکت نفت و گاز هند است، میدان گازی فرزاد ب را در سال ۲۰۰۸ در آب‌های ایران کشف کرد که ذخایر آن ۱۸.۷۵ تریلیون فوت مکعب برآورد می‌شود.
میدان گازی فرزاد در خلیج فارس و در بلوک فارسی، بین ایران و عربستان مشترک است. بلوک فارسی شامل میدان نفتی بینالود و میدان گازی فرزاد ب است که ۵۰۸ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و ۲۱۲ میلیون بشکه میعانات گازی دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵