کد مطلب: 85771
 
اخبار کوتاه جهان انرژی
 
جهان انرژی در 24 ساعت گذشته شاهد تحولاتی مانند آمادگی شرکت روسنفت روسیه برای افزایش تولید نفت، گمانه زنی ها در مورد نتیجه نشست چهارم خردادماه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و حضور وزیر انرژی قزاقستان در این نشست است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۱
جهان انرژی در 24 ساعت گذشته شاهد تحولاتی مانند آمادگی شرکت روسنفت روسیه برای افزایش تولید نفت، گمانه زنی ها در مورد نتیجه نشست چهارم خردادماه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و حضور وزیر انرژی قزاقستان در این نشست است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بنا به اعلام وزارت انرژی روسیه، تولید نفت این کشور در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) 116 هزار بشکه در روز نسبت به ماه اکتبر 2016 (مهر-آبان 1395) کاهش یافت و در فاصله ژانویه (دی 1396) تا مارس 2017 (اواسط فروردین 1396) مجموع تولید نفت آن با 12 میلیون و 500 هزار بشکه کاهش (2.9 درصد) در مقایسه با مدت مشابه پارسال، به چهار میلیون و 620 هزار بشکه در روز رسید.
به گزارش خبرگزاری رویترز انگلیس، «ایگور سچین» مدیرعامل روسنفت گفت: روسیه به توافق کاهش تولید نفت به طور کامل پایبند بوده است اما ما آماده ازسرگیری کامل تولید از میدان‌های نفت این کشور در پی انقضای این توافق هستیم .

**نشست وزیران نفت اوپک فردا در وین برگزار می شود
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، یکصد و هفتاد و دومین نشست عادی وزیران نفت اوپک فردا پنجشنبه 25 مه (چهارم خرداد ماه) ساعت ١٢ و ٣٠ دقیقه (به وقت تهران) در وین، پایتخت اتریش برگزار می شود.

**مکزیک از توافق کاهش تولید نفت حمایت کرد
به گزارش رویترز، معاون نظارت بر منابع هیدروکربنی مکزیک گفت: این کشور به عنوان راهی برای تثبیت بازاهای جهانی نفت و افزایش سرمایه گذاری های جدید در بخش انرژی مکزیک، از تمدید توافق کاهش تولید نفت حمایت می کند.
«آلدو فلورس کوئیروگا» افزود: اعضای اوپک باید توافق کاهش تولید را دست کم تا سال ٢٠١٨ میلادی ادامه دهند، اما درباره تمدید ٦ ماهه یا ٩ ماهه توافق اظهار نظر نکرد.
همزمان به گزارش پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا، یک شرکت خصوصی در مکزیک برای نخستین بار در 80 سال گذشته و از زمان ملی شدن صنعت نفت در این کشور در سال 1938 میلادی، یک چاه نفت فراساحلی در آب‌های ایالت تبسکو حفاری کرد.
حفاری چاه نفت «زاما-1» که نخستین چاه غیر وابسته به شرکت دولتی نفت پیمکس است، بیست و یکم مارس (سی ام اسفند 1395) آغاز شد که میزان ذخایر برآورد شده نفت آن 100 تا 500 میلیون بشکه است.
مدت زمان مورد نیاز برای تکمیل فرایند حفاری 90 روز و با هزینه 16 میلیون دلار اعلام شده است.

**خوشبینی امارات به تمدید توافق کاهش تولید نفت
‎به گزارش رویترز، وزیر انرژی امارات نیز از تمدید توافق کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک حمایت کرد.
«سهیل بن محمد المزروعی» گفت: اظهارنظرها در مورد تمدید توافق کاهش تولید مثبت به نظر می رسد و نشست میان روسیه و عربستان خوب بوده است.
وی افزود: توافق کاهش تولید نفت به بازگشت توازن به بازار نفت و رشد قیمت ها کمک کرده است.
این مسوول گفت: تصمیم در مورد تمدید توافق کاهش تولید نفت برای ٦ ماه یا ٩ ماه دیگر، روی میز اوپک است.
‎المزروعی افزود: ما باید تحلیل های اعضای سازمان را گوش دهیم و بررسی کنیم که کدام یک مناسب تر است.

**کویت کاهش بیشتر تولید نفت را ضروری نمی‌بیند
‎به گزارش رویترز، وزیر نفت کویت اعلام کرد: از آنجا که همه تولیدکنندگان جهانی نفت روی تمدید ٩ ماهه توافق کاهش تولید توافق نظر ندارند و برخی از جمله ایران و عراق با ٦ ماه تمدید موافقند، این موضوع در نشست آتی اوپک و غیر اوپک در پنجشنبه (چهارم خرداد ماه) به رایزنی گذاشته خواهد شد.
«عصام المرزوق» درباره کاهش بیشتر تولید نفت گفت: در شرایط کنونی نیازی به این موضوع نیست؛ نخست باید تاثیر توافق اخیر و شرایط بازار نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی باید مورد بررسی قرار گیرد.
همچنین به گزارش پایگاه خبری اویل پرایس، وزیر نفت کویت گفت: سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) متعهد شده است توازن را به بازار نفت برگرداند و برای نیل به این هدف همه راه‌ها از جمله افزایش میزان کاهش را آزمایش می کند.
به گفته وی، همه راه‌ها بررسی می شود؛ اگرچه هرگونه توافقی با رضایت کامل اعضا صورت می گیرد.

**وزیر انرژی قزاقستان در نشست اوپک و غیراوپک حضور می یابد
‎به گزارش رویترز، وزیر انرژی قزاقستان گفت: در نشست اوپک و غیراوپک برای مذاکره در مورد تمدید توافق کاهش تولید نفت شرکت خواهد کرد.
«قناعت بزومبایف» افزود: قزاقستان از تمدید این توافق حمایت می کند، اما باید درباره سقف تولید این کشور در قالب قرارداد جدید بحث و گفت و گو کرد، زیرا انتظار می‌رود برداشت نفت از میدان بزرگ کاشاکان افزایش یابد.

**بانک گلدمن ساکس آمریکا: مازاد عرضه نفت در بازارها در سال 2018 ادامه دارد
به گزارش پایگاه اینترنتی مانی کنترل آمریکا به نقل از بانک گلدمن ساکس این کشور اعلام کرد، با وجود توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک، احتمال افزایش مازاد عرضه نفت در بازارها و در سال 2018 میلادی وجود دارد

**پیش بینی الجزایر برای ادامه همکاری اوپک و غیراوپک در سال 2018 میلادی
به گزارش رویترز، «نورالدین بوطرفه»، وزیر انرژی الجزایر افزون بر اعلام حمایت از تمدید 9 ماهه توافق کاهش تولید نفت، از حفظ همکاری اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و کشورهای غیرعضو استقبال کرد.

**صادرات نفت ایران به چین 4.5 درصد در ماه آوریل کاهش یافت
به گزارش رویترز، اگرچه پالایشگاه های مستقل چینی در ماه آوریل نفت بیشتری از روسیه خریداری کرده اند، آمارهای گمرک چین حاکی است، میزان خرید نفت این کشور از ایران در این مقطع به 641 هزار و 100 بشکه در روز رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4.5 درصد کاهش نشان می دهد.

**احتمال عرضه گاز ایران به اروپا کم است
به گزارش پایگاه خبری ترند آذربایجان، مدیرعامل موسسه مشاوره انرژی «سی.ان.اچ.سی» قبرس گفت: شانس رسیدن گاز ایران به بازار اروپا به دلیل پایین بودن قیمت گاز در این بازار (پنج دلار برای هر واحد حرارتی) چندان بالا نیست.
به گفته «چارلز الیناس»، بخش عمده گاز ایران در داخل مصرف می شود و گاز زیادی برای ارسال به خارج باقی نمی ماند.
قیمت گازی که ایران به ترکیه عرضه می کند در سال 2016 میلادی پنج دلار و هشت سنت در هر واحد حرارتی بود و در نتیجه قیمت تمام شده گاز ایران تا زمانی که به اروپا برسد به هفت دلار می رسد که برای خریداران اروپایی قیمت بالایی است.

**روسیه جایگاه نخستین صادرکننده گاز به چین را برای دومین ماه متوالی از عربستان ربود
به گزارش رویترز، طبق آمار اداره گمرک چین، میزان عرضه نفت روسیه به چین در ماه آوریل 2017 با 1.9 درصد کاهش نسبت به سال پیش در همین مقطع، به یک میلیون و 150 هزار بشکه در روز رسید که سبب شد روسیه برای دومین ماه متوالی عنوان بزرگ ترین عرضه کننده نفت به چین را از عربستان بگیرد. این میزان در ماه مارس یک میلیون و 104 هزار بشکه در روز بوده است.
میزان عرضه نفت عربستان به چین نیز در ماه آوریل با 3.9 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه پارسال به 963 هزار بشکه در روز رسید که این میزان در ماه مارس یک میلیون و 70 هزار بشکه در روز بوده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵