کد مطلب: 109334
 
بازی با رقم صادرات نفت در بودجه 99/ تجربه قانون بودجه امسال تکرار می‌شود؟
 
دولت قصد دارد بودجه سال 99 را مشابه قانون بودجه امسال با یک رقم غیرواقعی از فروش نفت تدوین کند و کسری بودجه ناشی از کاهش صادرات نفت را نه از طریق اصلاح ساختاری بودجه در مجلس شورای اسلامی، بلکه از طریق اخذ مجوز استفاده از تنخواه از شورای سران قوا حل کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۲
به گزارش نکونیوز به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از معضلات اصلی اقتصاد کشور، وابستگی بودجه دولت به درآمدهای حاصل از خام‌فروشی نفت است. پس از بازگشت تحریم‌های نفتی در اردیبهشت‌ماه ۹۷، صادرات نفت کشور دچار محدودیت‌های جدی شده و دولت در تامین درآمدهای نفتی بودجه ۹۸ با چالشی مواجه شد، اما دولت بی‌توجه به این قضیه، پرونده بودجه سال ۹۸ را با احتساب فروش روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت خام تهیه و تدوین کرد؛ در حالی که طبق آمار، میزان صادرات نفت در بهمن ماه ۹۷، زیر ۱ میلیون بشکه در روز تخمین زده شده بود.
در این راستا طبق گزارش اوپک برای ماه فوریه ۲۰۱۹ (بهمن ۹۷)، میزان تولید نفت خام ایران روزانه ۲.۷۵ میلیون بوده است. از این مقدار حدود ۱.۹ میلیون بشکه نفت به عنوان خوراک پالایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در نتیجه مابقی نفت خام تولیدی ایران که حدود ۸۵۰ هزار بشکه بود به کشورهای مقصد صادر می‌شد.
یعنی طبق جدول زیر در بهمن ماه سال گذشته (فوریه ۲۰۱۹) و قبل از شروع فاز دوم تحریم‌های نفتی و حذف کامل معافیت‌های آمریکا، میزان صادرات نفت خام ایران حدود ۸۵۰ هزار بشکه بوده است. در نتیجه تدوین بودجه دولت بر مبنای فروش روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت خام از اساس اشتباه بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵