۱
 
کد مطلب: 71893
 
نگاه نکونیوز به تقابل مخالفان و موافقان IPC
مخالفان IPC، طرح جایگزین ارائه دادند
مخالفان IPC از طرح خادمی حمایت می‌کنند؟
 
در حالی که قرار است فردا قراردادهای جدید نفتی در جلسه‌ای غیرعلنی در مجلس بررسی شوند، یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس، از ارائه طرح جایگزین به مجلس، برای قراردادهای IPC خبر داده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۵
در حالی که قرار است فردا قراردادهای جدید نفتی در جلسه‌ای غیرعلنی در مجلس بررسی شوند، یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس، از ارائه طرح جایگزین به مجلس، برای قراردادهای IPC خبر داده است.
به گزارش نکونیوز، مخالفت‌ها نسبت به قراردادهای نفتی شدیداً گسترش یافته و در آخرین تحول، هدایت‌اله خادمی، برجسته‌ترین مخالف قراردادهای جدید نفتی در مجلس، طرحی ارائه داده است که مدعی است می‌تواند جایگزین IPC شود.
خادمی در مصاحبه با خبرگزاری فارس در مورد ویژگی‌های طرح پیشنهادی خود گفته است: «این طرح با عنوان "قراردادهای ویژه میادین خاص" یا (IRAN SPECIAL FIELD CONTRACTS- ISFC) بدون اینکه یک نسخه واحد را برای همه میادین کشور اعمال کند، روند نیاز به توسعه صنعت نفت را در ۳ دسته تفکیک کرده و در هر مورد حسب ضرورت‌های فنی و اقتصادی لازم، نوعی از قراداد خدمت با انگیزش حداکثری در پیمانکار برای بر عهده گرفتن مسئولیت را منعقد می‌سازد.»
یکی از انتقاداتی که مخالفان IPC به الگوی جدید قراردادهای نفتی وارد می‌کنند این است که این قراردادها، قالب قراردادی واحدی را به تمامی میادین نفت و گاز تحمیل می‌کنند و خصلت‌های متفاوت میادین را درنظر نمی‌گیرند. برخی از منتقدین بر این عقیده‌اند که IPC تنها در برخی از میادین مشترک که ایران عقب‌افتادگی قابل توجهی نسبت به رقبا دارد، می‌تواند به کار گرفته شود.
با این حال، خادمی یکی از افرادی است که کلیت قراردادهای جدید نفتی را رد می‌کند و معتقد است که این قراردادها «خسارات عظیمی» به دارایی‌های کشور وارد می‌کنند و باید کلاً کنار گذاشته شوند.
خادمی در مورد مدل قراردادی پیشنهادشده توسط خود می‌گوید: «بر اساس طرح قراردادهای ISFC سه دسته نیاز به توسعه در صنعت نفت در قالب این قرادادها جای می‌گیرد که شامل میادین مشترک نفت و گاز با اولویت میادینی که سطح برداشت کمتر مربوط به ایران است یا میادینی که احتمال مهاجرت سیال به سوی بخش غیرایرانی زیادتر است، دسته دوم میادینی که نیازمند فناوری خاص برای حفاری، بهره‌برداری و تولید در آبهای عمیق هستند و در دسته سوم میادین نفت و گاز و چاه های تولیدی میدان‌هایی که اجرای طرح های ازدیاد ضریب برداشت در کوتاه
به احتمال زیاد، بالا گرفتن تقابل بین مخالفان و موافقان قراردادهای جدید نفتی باعث خواهد شد تا طیف عمده‌ای از مخالفان قراردادهای جدید نفتی برای تقویت مواضع خود، از طرح پیشنهادی خادمی حمایت کنند.
مدت و میان‌مدت از طریق اسلوب‌های چاه‌محور و تاسیسات‌محور می‌تواند زمینه‌ساز افزایش تولید نفت کشور شده یا به ایجاد ظرفیت مازاد تولید بینجامد».
مطابق طرح ارائه شده توسط خادمی، «نوع و الگوی قراردادی برای هر کدام از این سه دسته میادین متفاوت و درصد سود پیمانکار در هر مورد متفاوت است اما در هیچ کدام از این موارد ، حاکمیت شرکت ملی نفت ایران بر مخزن و بر موجودی مخزن در معرض مشارکت قرار نمی‌گیرد بلکه شرکت پیمانکار در قالب نوعی از قراردادهای خدمت در میدانی کم ریسک حاضر شده و به نسبت تولید و نگهداشت تولید سود معقول خود را دریافت می‌کند.»
وی می‌گوید: «در ISFC و در ذیل قراردادهای مربوط به دسته نخست، به دلیل شرایط خاص میادین مشترک و احتمال عدم‌النفع در اثر تاخیر در برداشت، زمینه برای تاسیس شرکت‌های مختلط میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های فنی و توانمند غیر ایرانی برای برداشت سریع از میدان وجود خواهد داشت که در هر مورد احتمالی ۵۱ درصد از سهام شرکت مختلط ایجاد شده متعلق به شرکت ملی نفت ایران خواهد بود».
موافقان قراردادهای جدید نفتی، موافقان را متهم می‌کردند که طرح جایگزینی برای IPC ندارند و به نظر می‌رسد طرح ارائه شده توسط خادمی در آستانه برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس، به دلیل مقابله با این «اتهام» ارائه شده باشد.
وزارت نفت از مهر ماه سال ۹۲ تاکنون روی مدل جدید قراردادهای نفتی کار کرده بارها آن را ویرایش کرده است، اما مشخص نیست تدوین طرح جدید توسط خادمی چه میزان زمان برده است.
خادمی خود در مورد شرایط تدوین این طرح می‌گوید: «طی سالها مطالعه و کار میدانی در صنعت نفت، مدلی از قراردادهای توسعه‌ای صنعت نفت را تدوین کرده بودم که این طرح در حال تکمیل و آماده شدن برای ارائه به مجلس برای بررسی بیشتر بود، اما با توجه به عجله دولت برای اجرا کردن IPC و از آنجا که این الگو را ناقض اصول متعدد قانون اساسی و برهم زننده امنیت اقتصادی ایران می‌دانم با مشورت دوستان قرار شد که طرح فعلی را به عنوان جایگزین آی پی سی به مجلس محترم ارائه دهیم و به سرعت مفاد پیوست آن را نیز با کمک مراجع فنی و خبره کشور در مجلس تهیه کنیم».
از این اظهارات واضح است که طرح موردنظر خادمی به صورت ناقص و تکمیل نشده به مجلس ارائه شده است. بنابراین، از همین حالا می‌توان پیش‌بینی کرد که موافقان قراردادهای جدید نفتی، طرح خادمی را به عنوان طرحی که عجولانه تنظیم شده است، درنظر خواهند گرفت و آن را به کلی مردود خواهند شمرد.
از سوی دیگر، اصلاً مشخص نیست که آیا مجلس دارای توان فنی لازم برای ارائه مدل‌های قراردادی برای اکتشاف و توسعه میادین نفت و گاز است یا خیر؟
با این حال، کاملاً مشخص است که مخالفت‌ها نسبت به قراردادهای جدید نفتی ابعاد تازه‌ای به خود گرفته و در روزهای آینده شاهد دور تازه‌ای از تقابل بین مخالفان و موافقان این مدل قراردادی خواهیم بود.
به احتمال زیاد، بالا گرفتن تقابل بین مخالفان و موافقان قراردادهای جدید نفتی باعث خواهد شد تا طیف عمده‌ای از مخالفان قراردادهای جدید نفتی برای تقویت مواضع خود، از طرح پیشنهادی خادمی حمایت کنند.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۵-۰۵-۳۱ ۱۱:۲۷:۲۴
دلواپسان IPC هم به بازار آمد !
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵