کد مطلب: 79129
 
تیلرسون، ترامپ و اولین قرارداد IPC
نزاع زیرپوستی وزارت نفت و ترامپ
 
همزمان با این که وزیر خارجه پیشنهادی دونالد ترامپ، از سخت‌گیری‌ها بر ایران حرف زده و تحریم‌ها را ابزاری «فوق‌العاده موثر» خوانده است، معاون شرکت ملی نفت ایران نیز گفته است که اولین مناقصه نفتی در چارچوب IPC حداکثر تا چهار هفته آینده، اعلام عمومی می‌شود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۰
همزمان با این که وزیر خارجه پیشنهادی دونالد ترامپ، از سخت‌گیری‌ها بر ایران حرف زده و تحریم‌ها را ابزاری «فوق‌العاده موثر» خوانده است، معاون شرکت ملی نفت ایران نیز گفته است که اولین مناقصه نفتی در چارچوب IPC حداکثر تا چهار هفته آینده، اعلام عمومی می‌شود.
به گزارش نکونیوز، مهمترین برنامه وزارت نفت در دوره حاضر جذب وسیع سرمایه‌گذاری خارجی در قالب قراردادهای جدید نفتی است. رویکردهای تهاجمی ترامپ در قبال ایران ممکن است یک مانع خارجی در برابر این برنامه باشد و وزارت نفت اصرار دارد که هرچه زودتر سابقه‌ای برای جذب سرمایه در دوران پسابرجام ایجاد کند تا ترامپ نتواند به راحتی شرکت‌های بزرگ نفتی را از معامله با ایران منع کند.
رکس تیلرسون گزینه پیشنهادی ترامپ برای وزارت خارجه آمریکا که خود یک چهره نفتی است و سال‌ها مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت اکسان موبیل آمریکا بوده است، گفته است که در صورتی که برای وزارت امور خارجه آمریکا، نظر مثبت کنگره را جلب کند، «بازنگری کامل توافق هسته‌ای» را در دستور کار قرار می‌دهد.
تیلرسون گفته: در صورتی که من تأیید شوم، پیشنهادم که همراستا با نظر رئیس‌جمهور منتخب است، بازنگری کامل در توافق هسته‌ای و توافقات جانبی آن است. وی به نوعی محورهای احتمالی که آمریکا قصد دارد با آن به ایران فشار وارد کند را نیز عنوان کرده و گفته که ایران نباید غنی‌سازی داشته باشد و مواد هسته‌ای هم نباید در ایران ذخیره شوند.
بنابراین، گرچه آمریکا طبق برجام پذیرفته است که ایران می‌تواند در خاک خود غنی‌سازی اورانیوم انجام دهد، اما ممکن است یک‌بار دیگر در دولت ترامپ، آمریکا به دوران پیش از توافق هسته‌ای برگردد و منکر حق ایران مبنی بر غنی‌سازی اورانیوم شود.
واضح است از آن‌جا که توافق هسته‌ای به تأیید شورای امنیت رسیده و اروپایی‌ها و چین و روسیه نیز در آن سهیم هستند، دولت آمریکا نتواند خواسته خود مبنی بر «بازنگری کامل توافق هسته‌ای» را در دولت ترامپ به راحتی عملی سازد. برجام در تمامی این دولت‌ها (به جز دولت ترامپ) توافقی خوب و مناسب محسوب می‌شود.
رویکرد ترامپ احتمالاً مهندسی توافق هسته‌ای به نحوی خواهد بود که ایران نتواند از مزایای لغو تحریم‌ها استفاده کند. وی احتمالاً به شرکت‌ها و بانک‌های غربی، که عمدتاً خصوصی هستند، فشار خواهد آورد تا به سمت بازار ایران نزدیک نشوند.
علاوه بر این، تیلرسون به موارد دیگری اشاره کرده است که نشان می‌دهد آمریکای ترامپ، سیاست چندلایه‌ای را در قبال ایران دنبال خواهد کرد و علاوه بر مسئله هسته‌ای، مسائل دیگری را به دستاویز فشار بر ایران تبدیل خواهد کرد. تیلرسون گفته است: «تمرکز بیش از حد بر مسئله هسته‌ای، موجب می‌شود تا از تهدید فوری‌تر از جانب ایران، یعنی حمایت این کشور از تروریسم، از جمله از حماس و حزب‌الله غافل شویم.»
برای خنثی‌سازی تحرکات احتمالی دولت ترامپ، وزارت نفت تا آن‌جا که می‌توانسته سعی کرده رایزنی خود با شرکت‌های بزرگ نفتی را افزایش دهد. شل، بزرگ‌ترین شرکت نفتی اروپایی، اخیراً با شرکت ملی نفت ایران تفاهم‌نامه امضاء کرده و این امر نشان‌دهنده آن است که اروپایی‌ها فعلاً قصد ندارند همکاری‌های خود با ایران را به تبعیت از سیاست‌های دونالد ترامپ، متوقف سازند.
ایران در ادامه ممکن است با دیپلماسی فعال به دنبال اثبات این نکته به اروپایی‌ها باشد که همراهی آن‌ها با دولت ترامپ به نفع آن‌ها نیست. برخی از شرکت‌های اروپایی در حال حاضر واضحاً می‌گویند که تحریم‌های باقی‌مانده آمریکا به ضرر آن‌ها است و از دولت‌هایشان می‌خواهند تا به آمریکا فشار وارد کنند تا در مورد نحوه تجارت با ایران، شفاف‌سازی بیشتری انجام دهد.
وزارت نفت نیز قصد دارد با انعقاد هرچه سریع‌تر قراردادهایی در قالب IPC برای معامله با ایران در حوزه نفت و گاز، سوابقی قوی ایجاد کند تا ترامپ نتواند به راحتی ایران را در این حوزه تحت فشار قرار دهد.
غلامرضا منوچهری معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت دیروز گفته است: طرح توسعه آزادگان جنوبی، نخستین مناقصه بین المللی نفتی ایران خواهد بود که خوشبختانه اسنادش تقریباً نهایی شده و به‌زودی این مناقصه برگزار می‌شود. من.چهری گفته بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، حداکثر تا چهار هفته آینده برای مناقصه آزادگان جنوبی اعلام عمومی خواهد شد. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵